panpan
Kvinna ·
02 dec, 2017
Bröstförminskning - följ min resa i plastikoperationsvärlden
Bröstförminskning för kvinnorPå torsdag ska jag lägga mig på operationsbordet igen. Det har gått ett år sedan förra gången. Så fort ett år kan gå. Denna gången ska jag renovera mina bröst. De har med åren vuxit både på längd, bredd och höjd. Varför jag gör denna operation är inte för att jag tror att jag ska se ut som 25 år igen, så mkt begriper jag att den turen har jag inte. Men min byst skapar vardagliga problem. Av och till får jag svampinfektion under bysten. Varje dag så spritar jag där för att ta död på alla bakterier och svamp som tror att de ska ha mig som värdfamilj. Det är svårt att hitta en bra BH och när jag väl hittar en så kostar den multum. Skjortknappen över bysten stretar oavsett storlek på skjortan. Det är tungt att gå och bära på några kilo framtill, joggar jag eller är ute och går fort, så måste sport-bh-n vara tajt som en tvångströja och trots det så hoppar bysten loss vid varje rörelse. Det känns som om varje gång jag går in i ett rum så kommer min byst och därefter jag. Jag kan inte vänta nog på att bli av med detta. Val av klinik har jag gjort efter tidigare erfarenhet. Jag vet faktiskt inte om just min läkare är den bäste på bröstoperationer - men jag fick ett så bra förtroende För den som jag hade förra gången. Därför frågade jag bara om han även opererar bröst och det gjorde han. Då var det ett lätt val. Samma läkare, samma klink, ger en trygghet för mig. Jag ska till Art clinic i Mölndal. Min läkare heter Peter Zackrisson och har en lång erfarenhet av plastikoperationer. Inför min operation förra året så höll jag säkert på 1 vecka med att bara leta klinik och läkare. Känns så skönt att slippa det. Nu vet jag vem och vad jag kommer till. I denna tråd kommer jag delge er av mitt liv och mina bröst i ca två veckor, där jag kommer skriva vad som händer dag för dag. Allt för att det ska kunna bli en givande information till andra som kommer efter och ska göra samma sak. Jag hoppas vi är några stycken som ska göra sina operationer nu i december och att vi kan följas åt och diskutera. Ändå bättre är det om ni som har gjort operationerna kan stödja och berätta hur och varför det känns som det gör. Själv följer jag med stort intresse CMA just nu. Så välkomna in och ge kommentarer i denna tråd så ofta och när ni vill. Vi behöver få lite liv i detta forum.
Sortera efter
CMA
Kvinna ·
02 dec, 2017
map
Kvinna ·
03 dec, 2017
CMA
Kvinna ·
03 dec, 2017
map
Kvinna ·
03 dec, 2017
panpan
Kvinna ·
03 dec, 2017
CMA
Kvinna ·
03 dec, 2017
panpan
Kvinna ·
03 dec, 2017
CMA
Kvinna ·
03 dec, 2017
panpan
Kvinna ·
04 dec, 2017
CMA
Kvinna ·
04 dec, 2017
panpan
Kvinna ·
04 dec, 2017
CMA
Kvinna ·
04 dec, 2017
map
Kvinna ·
05 dec, 2017
map
Kvinna ·
05 dec, 2017
CMA
Kvinna ·
05 dec, 2017
På Akademikliniken verkar man också få antibiotika direkt. Nu börjar jag bli stressad över smärtan igen. Det kommer alltså att göra jätteont de dag 2 - 4 sen vänder det? Jag har en man som kommer vara hemma första och andra dagen efter op. Jag har även pratat med en kompis som kommer och ska ge mig sprutor mot blodpropp om det behövs. Har ni även fettsugit vid sidorna av brösten? Jag sover nästan alltid på rygg eller på sidan aldrig på rygg.
CMA
Kvinna ·
05 dec, 2017
Hopps du har mindre ont nu. Kan du inte variera stå o sitta på ditt jobb? Det kanske inte gör någon skillnad?
Dibba
Kvinna ·
05 dec, 2017
Så roligt att vi får igång en diskussion här. Att köpa BH blir spännande. Men nu kan vi låta CMA gå först i ledet och ge sig ut och shoppa. Då får vi första hands information.
Själv börjar jag nu psykiskt ställa in mig på att på torsdag så blir det upp på slaktar bänken. Har haft så mkt att göra sista tiden så jag vet inte riktigt hur jag ska hinna med detta. Men om det är 3 och 4 dagen som är värst så inträffar det till helgen och då har jag i allafall någon hemma. CMA hur var dag 3 och 4 för dig? Tänkte tillbringa 2 kvällar i köket så jag har en massa portioner med mat som bara är att värma. Det är bättre att vara förberedd så man inte behöver göra något annat än gå mellan liggplatserna och titta på TV
panpan
Kvinna ·
05 dec, 2017
CMA
Kvinna ·
05 dec, 2017
Dibba: jo det var jag som skrev i min första blogg. Så kul att du hade glädje av det. Tänkte göra samma sak här. Detta är ju faktiskt riktigt roligt. Omgivningen blir ju lite trött på den som är sjuk. Men här inne så är alla inne i sin bubbla. Då kan man verkligen älta alla tankar om sin operation. Jag kommer nog ha massor av frågor om några dagar.
panpan
Kvinna ·
05 dec, 2017