qween
Kvinna ·
04 apr, 2018
550cc rekommenderat vill ha större
BröstförstoringHej! Var på min konsultation på Citadellkliniken i Landskrona idag hos Jörg Bohn. Tog mått och fick testa inplantat och han rekommenderade att jag högst skulle ta 550cc inplantat då jag knappt har några bröst nu och väldigt lite hud så det finns stor risk för bristningar om jag skulle ta mer. Testade ej större än 550 då han inte tyckte jag skulle ha större, så vet ej hur större känns/ser ut. (Kommer göra operationen vid armhålan) Tyckte 550cc kändes helt okej i storlek (enligt Jörg kommer jag ligga mellan E-F) men blev ändå besviken då jag hoppades på att kunna göra större. Är väldigt bredaxlad och ”kraftigt” byggd, även lång så såg inte så stort ut på mig. Känns heller inte som att det skulle vara E-F i kupstorlek. Bestämde mig på konsultationen att ta 550cc då jag inte hade mycket mer val. Men nu när jag kollar bilderna vi tog och tänker efter på alla jag känner som opererat som säger att de ångrar att det inte tog en större storlek när de väl opererade börjar jag fundera på om jag nöjer mig med 550cc då jag förväntade mig att kunna göra större. Kommer betala 45000 för operationen och då vill jag vara nöjd med storleken då jag inte kommer ha råd att göra en operation till. Nu velar jag mellan att riskera att få mer bristningar/komplikationer eller att inte vara nöjd med storleken.. Vill heller ej att brösten ska börja hänga men vill ändå vara helt nöjd med operationen. Någon som kan ge mig råd/tips eller berätta från egen erfarenhet? Jörg tyckte även jag skulle ha droppformade, Hur blir brösten då? Stor skillnad från runda? Får man lika mycket volym? (Klyfta/push osv)
Sortera efter
J_Nilsson
Kvinna ·
04 apr, 2018
qween
Kvinna ·
04 apr, 2018
Skill
Kvinna ·
04 apr, 2018
Aia
Kvinna ·
04 apr, 2018
Skickade ett långt mejl till Jörg och beskrev noggrant vad jag vill få ut av operationen och frågade om det var möjligt att ta större, även att jag vill få så mycket volym som är möjligt för mig. Skickade även bilder till han som är någonlunda lika vad jag vill ha.
Fick svar att jag kunde få ultrahög profil (course) som är 650ml i bröstbredd. Dock att de va större risk för bristningar.
Vet inte om jag ska tolka det som att han går med på att göra det men att det är stor risk för bristning eller om han faktiskt tror att det kommer funka men att de finns en risk..
Om det skulle bli mycket bristningar, vad gör de åt saken? eller måste jag acceptera att operationen misslyckades då?
Någon som har något tips på hur man redan nu kan förebygga risken för bristningar t.ex kräm eller massage osv eller finns det inget att göra?
Biscione
Kvinna ·
05 apr, 2018
Theresia123
Kvinna ·
28 apr, 2018
Manizer
Kvinna ·
28 apr, 2018
Hej!
Jag är i exakt samma situation! Var hos Jörg på konsultation 15/3 där 500 var hans max för mig. Jag fick hem hem var uppspelt över nya bröst över lag så tänkte inte så mycket på det. Har op bokad nu nästa måndag och har fått panik över storleken. Vill ha stora-stora bröst. Mailade Jörg, fick samma svar som du ”nästa är 650 coursé, kör vi på det”? Men vågade inte säga ja då jag ville testa det. Pratade med Julia som lyckades boka in så jag får testa implantat igen. Gjorde det i tisdags och även här fick jag inte ens pröva 650 då ”det blir alldeles för stort” och ”läkningen skulle bli svår”.
Visade bilder på min look och då ändrade han till runda motiva istället men fortfarande 500. Runda ger mer ”bröstintryck”.
Jag har mycket vävnad sen innan och vet ju inte hur du har det men efter mötet fick jag helt enkelt lugna mig och inse att han kanske har rätt. Han lovade mig att jag skulle få liknande bröst på bilderna jag visade. Och han har ju sett extremt mycket bröst ;)
Gick även hem och gjorde ristestet som kändes bättre än implantatet.
Om det i ditt fall bara rör sig om bristningar så kanske det inte är så farligt att göra det om du verkligen vill? När har du tid för op? Jag hade definitivt boka att prova implantat en gång till eller faktiskt annan kirurg! Även om han ger alternativet 650 via Mail så var det absolut inget alternativ för mig på plats :/
Är livrädd för att vakna och känna ”söta bröst”, jaG vill bli överraskad av stora bröst men litar (efter mycket velande) på Jörg.
Men boka en till tid, gör ristestet hemma! Eller se om en annan kirurg bedömer olika?
Uppdatera gärna!
Theresia123
Kvinna ·
06 maj, 2018