Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Spigg profilbild

Spigg

Kvinna ·

05 apr, 2017

Belkyra- fettsmältare. Nån provat?

Hudförbättring/hudföryngring

Nyfiken på detta för min dubbelhaka då Jag tycker det verkar besvärligt med fettsugning för sjukskrivning, huvudbandage och så. Nån som provat?

Sortera efter

dulcia profilbild

dulcia

Kvinna ·

26 apr, 2017

Nej men varit på konsultation och även läst mycket om det på amerikanska forum. De flesta ser tydligen ut som en "bullfrog" ett par månader(alltså man svullnar upp) efter behandling så jag kommer nog avvakta tills hösten/vinter då man kan dölja det med polotröjor och halsdukar.
Gilla
Hemulen profilbild

Hemulen

Kvinna ·

11 maj, 2017

Åh är det ingen som gjort det här i Sverige? Är nyfiken men det verkar vara så nytt...
Gilla
winnys profilbild

winnys

Kvinna ·

19 maj, 2017

Jag antar du menar något som även kallas för 'Kybella' som man injicerar för att bryta ner fett? Skulle personligen inte våga prova det när man läser om vilka bieffekter man kan drabbas av.. "Kybella can cause serious side effects, including nerve injury in the jaw that can temporarily cause an uneven smile or facial muscle weakness (experienced by 4 out of 100 people in clinical studies) and trouble swallowing (experienced by 2 out of 100 people in clinical studies). In clinical studies, nerve injury in the jaw resolved on its own in a median of 44 days (range of 1 to 298 days), and trouble swallowing resolved on its own in a median of 3 days (range of 1 to 81 days). The most common side effects occur in the treatment area and include: Swelling Bruising Pain Numbness Redness Areas of hardness."
Gilla
Hemulen profilbild

Hemulen

Kvinna ·

19 maj, 2017

Men står det inte också att alla biverkningar gick över - inte var permanenta?
Gilla
 profilbild

Anonym användare

15 aug, 2017

Jag är också nyfiken, men en aning skeptisk till att lägga 10 000 kr upp till 4 gånger för en 15-minutersbehandling. Då måste resultatet vara garanterat och helt makalöst bra. Vilka grova pengar de måste göra på Belkyra-behandlingar!! Väldigt många kliniker verkar ha tagit in metoden, men inte en enda använder än så länge egna före- och efterbilder. De kommer alla från läkemedelsföretaget Allergan, men endast Viktoriakliniken skriver ut det. Jag kikade på de två stora kliniska dubbelblindstudier som gjorts på Belkyra. En i EU och en i USA/Kanada. Hos de patienter som fått den större dosen 10 mg/mL var den patientskattade nöjdheten (avrundade till heltal): Mycket nöjda: 14 respektive 9 procent Nöjda: 39 respektive 39 procent Ganska nöjda: 17 respektive 20 procent Varken eller: 7 respektive 9 procent Ganska missnöjda: 10 respektive 13 procent Missnöjda: 6 respektive 10 procent Mycket missnöjda: 4 respektive 3 procent Det jag är ute efter är att vara nöjd eller mycket nöjd, och i snitt är det 50 procent av fallen i de här studierna. Vad som inte alltid nämns på de svenska klinikernas hemsida är biverkningar som man kan få som går att läsa på FASS hemsida. Dock verkar de vara tillfälliga: Mycket vanliga biverkningar (kan förekomma hos fler än 1 av 10 användare): Reaktioner vid injektionsstället: -smärta -vätskeansamling i vävnaden (ödem) och svullnad symptom relaterade till känsel (parestesi): känselförlust, minskad känslighet, domningar, stickande känsla, ovanlig känslighet små runda områden med lokala knutor blåmärken stelhet eller förtjockning av vävnad (förhårdnader) hudrodnad klåda Vanliga biverkningar (kan förekomma hos upp till 1 av 10 användare): Reaktioner vid injektionsstället: -blödning -obehag -värmekänsla -färgförändring i huden Nervskada runt käken Stramande hud Sväljsvårigheter Illamående Huvudvärk Källor (läs gärna på själva och kontrollera att jag uppfattat rätt) Studierna: https://docetp.mpa.se/LMF/Belkyra%20solution%20for%20injection%20ENG%20PAR.pdf FASS: https://www.fass.se/m/produkt/20150819000013/public/tabproduct Läs även mer på Läkemedelverkets hemsida för mer info om Belkyra: https://lakemedelsverket.se/malgrupp/Halso---sjukvard/Monografier-varderingar/Monografier-Humanlakemedel/Humanlakemedel-/Belkyra-deoxicholsyra/
Gilla
Oldvillage profilbild

Oldvillage

Kvinna ·

29 maj, 2018

Jag gjorde belkyra i lördags. Fortfarande svullen och lite blå, men det är övergående. Ska se om 6 veckor om jag behöver någon ytterligare behandling. Enligt läkare är själva läkemedlet dyrt, därav priset.
Gilla
Spigg profilbild

Spigg

Kvinna ·

31 maj, 2018

Oldvillage skrev:

Jag gjorde belkyra i lördags. Fortfarande svullen och lite blå, men det är övergående. Ska se om 6 veckor om jag behöver någon ytterligare behandling. Enligt läkare är själva läkemedlet dyrt, därav priset.

Uppdatera gärna framöver Hur det går! Jag går fortfarande inte bestämt om Jag Ska fettsuga, köra Belkyra eller försöka vara nöjd som jag är...
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

31 maj, 2018

Jag vill också gärna ha en uppdaterig om effekten! :)
Gilla
oddmolly profilbild

oddmolly

Kvinna ·

19 jun, 2018

Är också nyfiken Oldvillage - hur stor blev effekten?
Gilla
Evylynn profilbild

Evylynn

Kvinna ·

03 jul, 2018

Följer detta också Vilket är bäst? Belkyra eller cool sculpting på dubbelhaka? Erfarenheter på detta av alla, och biverkningar efteråt
Gilla
Fia1981 profilbild

Fia1981

Kvinna ·

04 jul, 2018

Jag gjorde första belkyra för 7 veckor sedan, andra behandlingen i övermorgon. Jag är helt tagen av resultatet och är sjukt nöjd! Livslångt komplex börjar ge med sig! Gjorde väldigt ont och var rejält svullen några dagar men det är det värt!
Gilla
Evylynn profilbild

Evylynn

Kvinna ·

05 jul, 2018

Hej Spännande Återkom om mer efter behandling två och ifall det blir fler Är nyfiken på att ta Belkyra Finns det några riktlinjer att få göra en sådan behandling ? Läste en som skrev på forumet som inte kunde göra cool sculpting pga för lite fett undr hakan. Låter spännande ! Lycka till ;)
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

05 jul, 2018

Fia1981 skrev:

Jag gjorde första belkyra för 7 veckor sedan, andra behandlingen i övermorgon. Jag är helt tagen av resultatet och är sjukt nöjd! Livslångt komplex börjar ge med sig!
Gjorde väldigt ont och var rejält svullen några dagar men det är det värt!



Ojdå, hur ont gjorde det? Gick det att bita ihop, eller var det liksom tårar och andpaus emellanåt?
Det låter dock väldigt spännande, du kan inte tänka dig att dela med dig av nån bild, på själva hakan räcker ju..?
Gilla
Fia1981 profilbild

Fia1981

Kvinna ·

05 jul, 2018

Jag kan se om jag kan fixa ihop en bild med lite censur även om bilderna inter min favoritvinkel. Jag har lite övervikt och genetiskt mycket haka från början. Det gjorde ont, spände som tusan men han var superbra och snabb, satte alla tre "flaskor" på några minuter. Tror han räknade till ca 30 injektioner. Jag sa från början att vi skulle köra på utan paus, för efterhand de börjar komma in så värker de mer och mer. Fick sitta och återhämta mig 10 min med ispåse sen började det släppa så smått. Tänk er som tandvärk, sprängande och pulserande liksom. Ganska breathtaking. Men som sagt, jag rekommenderar det verkligen om man känner att det kan hjälpa. Jag var rejält svullen och såg inte klok ut i 3-4 dagar sen började det lägga sig så smått. Hade känselpåverkan och lätt smärta 1-2 v. Jag vågade mig inte på en fettsugning pga en rejäl blödning när jag gjorde lipo på midjan därav testade jag. Och är sååå glad att det funkar! Svarar på fler frågor om ni undrar mer :)
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

08 jul, 2018

Jag ser verkligen fram emot den bilden! Tre flaskor på en gång, säger du? Vad fick du betala?
Gilla
Evylynn profilbild

Evylynn

Kvinna ·

09 jul, 2018

Bra att du berättar, så kan fler vara förberedda på smärta och kanske besvär efter behandlingen. Fettsugning , lipo vid midjan Hur allvarligt var det? Tog dom en vanlig fettsugning ? Var det pga mycket som skulle fettsugas ? Jag funderar på BBL och det är liknande fettsugning,men använder fettet till rumpan. Hoppas det gått bra hittills ! Ser framemot bilder, när du ordnat det
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

10 jul, 2018

Låt gärna inte tråden bli en tråd om BBL och fettsugning bara. Snabbt, kort svar rekommenderas. Följdfrågor i annan eller ny tråd.👍
Gilla
Stina0 profilbild

Stina0

Kvinna ·

25 jul, 2018

Jag är också intresserad av att se dina för- och efterbilder! Har sett reklam för cool sculpting på den hudklinik jag går till för att behandla akne, men tycker det är brist på ”riktiga” för och efterbilder för sen och Allergans behandling.
Gilla
Csharp profilbild

Csharp

Kvinna ·

01 feb, 2019

Jag har länge tänkt göra en belkyra-behandling och var på konsultation i höstas men avvaktade eftersom jag inte ville se så svullen ut på jobbet. Nu har jag börjat plugga på distans så det är ett utmärkt tillfälle känner jag :) Jag var på Beauty kliniken i Stockholm och där kostar det bara 7000 kr (https://www.bokadirekt.se/places/beauty-kliniken-city-idungatan-24988/belkyra-f%C3%B6r-borttagning-av-dubbelhaka--308993?sr=44693). I stort sätt alla hans omdömen är bra och jag fick ett seriöst intryck så jag ska nog våga mig på att prova på det... Men jag ser också gärna "riktiga" före- och efterbilder :)
Gilla
Viola78 profilbild

Viola78

Kvinna ·

02 feb, 2019

hej funderar me på att göra bekyra,,gjorde det jätte ont? hur länge svullen? har du nåra före o efter bilder? skulle du kunna skicka bilder på pm till mig? vore jätte snällt.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem