Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
surv_ profilbild

surv_

Kvinna ·

27 feb, 2018

Explantationssnitt - submammärt, areolärt eller axillärt?

Bröstförminskning för kvinnor

Ni som gjort en explantation - från vilket snitt opererades implantaten ur? Jag har opererat mig axilärt (snitt i armhålan) och vill därmed också plocka ut dem den vägen för att minimera ärren på brösten. Fick ni välja eller är det vanligast att det sker med snitt under bröstveck? Har läst att några opererat areolärt (snitt i vårtgården) men det tycks inte vara så vanligt? Eller har jag fel?

Sortera efter

Miby profilbild

Miby

Kvinna ·

27 feb, 2018

Tror de beror på varför man vill ta ut dom. Ska dom bara ut så går de nog bra i armhålan, finns en tjej på forumet som bytt implantat en gång och sen tagit ut helt, båda gångerna via armhålan. Har man problem med kapslarna, att de behövs jobbas lite på insidan, tror jag att man behöver gå under bröstväcket. Hade inte valt via bröstvårtan, större chans att förlora känsel och de kan bli knasigt läkningen, att de faller in/nedåt, kan de väl bli iallafall men är större risk, hade inte valt de om inte första ärret var där kanske :)
Gilla
surv_ profilbild

surv_

Kvinna ·

27 feb, 2018

Sant, jag vill egentligen bara ta ut dem så fort som möjligt. Tragiskt nog har jag bara haft dem i ett år och är så förbannad på mig själv att jag ens valde att op från första början. Inbillar mig att huden mellan brösten har tänjts ut en del och att implantaten delvis har rippat sig på vänster bröst. Blir extremt orolig av bara tanken på om brösten skulle bli förstörda på denna korta tid. Har trots allt haft konstant värk och komplex sedan dag ett efter op.
Gilla
carinis profilbild

carinis

Kvinna ·

02 maj, 2018

Vad många olika begrepp. Någon som kan förklarra skillanden?
Gilla
surv_ profilbild

surv_

Kvinna ·

23 jul, 2018

carinis skrev:

Vad många olika begrepp. Någon som kan förklarra skillanden?

De olika begreppen förklarar egentligen bara vilket typ av snitt som görs vid en bröstförstoring, dvs. submammärt är ett snitt som också kallas för bröstvecket där ett snitt och implantat är under bröstet, areolärt är vårtgården och där snittet sker under bröstvårtan, alternativt skär bort och placerar om bröstvårtan och axillärt sker genom armhålan :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem