elviiraa
Kvinna ·
18 jul, 2018
Behöver man byta ut implantatet efter 10 år?
BröstförstoringJag har tio år gamla bröst nu men inga som helst problem hittills med dom. Mentor-implantat under bröstmuskeln. Läst att man ska byta dem till slut men samtidigt har jag livstidsgaranti på mina.. Hur har ni gjort som har "gamla" bröst, opererar ni om och byter eller låter det vara?
Sortera efter
Mimmiboob
Kvinna ·
19 jul, 2018
Toeloop1979
Kvinna ·
02 aug, 2018
Linh
Kvinna ·
02 aug, 2018
Jag var på återbesök hos min kirurg efter 15 år och frågade om just detta och då sa han att man inte brukar byta om man inte upplever problem med dem, i synnerhet inte nu när det är livstidsgaranti på de flesta. Tidsangivelser man angav förr (10 år och 15 år osv) var pga att man då saknade långtidsstudier på alla implantattyper då fenomenet med bröstförstoringar är relativt "nytt" sett ur ett historiskt perspektiv. Dessutom vill ju tillverkarna av implantaten säkert hellre ta det säkra före det osäkra med stämningsrisker etc.
Jag nöjde mig med det beskedet och fortsatte leva på.
Men sen dröjde det bara något år och bekymmer började uppstå... Då är det inte så roligt att vara hänvisad till kötider och väntetider, då vill man bara bli hjälpt direkt. Man känner sig ganska liten när det krånglar i det läget eftersom det inte direkt är samma sak som att söka vård inom allmänsjukvården med vårdgaranti etc. Inom privatvården är man primärt kund, inte patient så det gäller att ha en bra kirurg, en seriös klinik och att själv veta vad man ska fråga efter / be om. Det tycker jag att man ska vara medveten om ifall man väntar med ett byte tills problemen börjar visa sig.
ps kanske också bra att ha i åtanke innan man väljer klinik inför ex en förstoring (alla är trevliga i det läget att man är på väg att göra ett nytt ingrepp, men fundera på hur det skulle vara att ha kontakt med dem / kirurgen / kliniken ifall komplikationer uppstår också - samt i det långa perspektivet - ta med det i utvärderingen).
Vonkan
Kvinna ·
02 aug, 2018
Jessiedi
Kvinna ·
02 aug, 2018
Toeloop1979
Kvinna ·
02 aug, 2018
Eri86
Kvinna ·
02 aug, 2018