Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Orkidee profilbild

Orkidee

Kvinna ·

26 sep, 2018

Näsoperation Paolo Montemurro- osäker

Näsoperation - Näsplastik
Hej kära medlemmar! Igår var jag på konsultation hos Paolo Montemurro för näsplastik. Jag har ingen gigantisk näsa men vill göra den då jag stört mig på den sedan tonåren. Jag vill ta ner näsryggen, smalna av / definiera den mer och korta tippen då näsan just nu är ganska "lång” och bred. 
 
Jag fick se min näsa i simulering och det var ärligt talat ingen jättestor skillnad på skärmen, så jag blev lite osäker på om JAG efter operation kommer känna att näsan blivit mer petite eller inte. Det känns svårt att veta hur man upplever näsan man ser på skärmen med det man sedan ser i spegeln i verkligheten. 
 
Samtidigt litar jag på hans kompetens, jag är liksom inte sugen på gigantisk förändring som skulle kunna åsamka att jag ångrar mig. Kanske gör en liten förändring stor skillnad när det rör en näsa som inte är jättestor fr början (?).

Enligt Paolo har jag medeltjock hud på nästippen vilket gör att jag inte kommer kunna få någon jättedefinierad nästipp. Jag har försökt se efterbilder på hans Instagram men blir inte klokare på hur hans tippar  ”i regel” blir i efterhand. Är livrädd för att näsan kommer upplevas som ”stabbigare” efter att ha kortat ned den. 
 
Så frågor:
  • Hur mycket ska man gå på/ lita på en bildsimulering?
  • Ni som opat er näsa hos Paolo hur blev resultatet i relation till simulering? Vad tycker ni om resultatet?
  • Kan man lita på att han vet hur man får till en petite näsa?
  • Ni som gjort näsan hos honom kan ni snälla DMa bilder (dölj hela ansiktet om ni vill)?
 
 
Tack på förhand!!
 

Sortera efter

miss_Rose profilbild

miss_Rose

Kvinna ·

23 okt, 2018

Jag gick på konsultation till honom blandannat , fick tyvärr inget bra intryck alls. Var min första konsultation och jag tyckte han var arrogant och fick inte alls ngn kontakt, var ledsen när jag gick därifrån. Han frågade inte ens vad/ hur jag ville ha min näsa, utan skissade snabbt och vips detta kunde han göra- näsbilden var inte alls ngn förbättring. Opererade mig hos Wikström på Sophiahemmet , jättenöjd med näsan Wikström och bemötande och operation. Kan rekommendera Wikström.
Gilla
Annafrisk profilbild

Annafrisk

Kvinna ·

24 okt, 2018

Hej! Jag opererade på Ak och tycker min näsa i simuleringen inte var så vacker och inte alls så stor skillnad men ville så gärna operera näsan. Kan säga nu att det var helt klart bästa beslutet jag gjort i mitt liv och jag har också medeltjock hud på näsan men tycker min näsa blivit liten och även tippen också. De flesta kirurger gör/borde anpassa näsan efter just ens egna ansikte. Om du är osäker gå på till fler kirurger tills du känner dig lugnare!
Gilla
Gold profilbild

Gold

Kvinna ·

25 okt, 2018

Min kusin opererade sin näsa hos honom. Med tanke på hur hennes näsa var innan operationen blev resultatet helt ok. Som jag har tolkat det så är han mer inriktad på bröst än näsa.
Gilla
alessandra_99 profilbild

alessandra_99

Kvinna ·

23 mar, 2020

Hej, jag befinner mig i exakt samma sits som du gjorde och har precis samma uppfattning: han verkar kunnig och kompetent men på datasimuleringen blev det en knappt märkbar skillnad, och jag känner ju att förändringen är så pass påtaglig att det är värt det, både att göra en stor operation och betala 60 tusen... Vad kom du fram till? Mycket tacksam för svar! Mvh :)
Gilla
Orkidee profilbild

Orkidee

Kvinna ·

24 mar, 2020

alessandra_99 skrev:

Hej, jag befinner mig i exakt samma sits som du gjorde och har precis samma uppfattning: han verkar kunnig och kompetent men på datasimuleringen blev det en knappt märkbar skillnad, och jag känner ju att förändringen är så pass påtaglig att det är värt det, både att göra en stor operation och betala 60 tusen... Vad kom du fram till? Mycket tacksam för svar! Mvh :)

Jag gick på en till konsultation men hos Joakim Athlin som undersökte min näsa mycket närmare. Visade sig att en av mina näsgångar är lite trängre än den andra (vilket jag känner av ibland genom att jag är mer "täppt" i den ena näsgången än den andra). Efter en näsoperation skulle risken finnas att jag blir ännu mer "täppt" eller få lite trängre näsgång. Jag sover redan nu med öppen mun ibland vilket jag misstänker har att göra med min andning, detta i sin tur är ju inte bra för munhälsan. Summa summarum: Att inte få någon större utseendeförändring, riskera sämre andning och kanske inte bli nöjd med utseendet ledde till Nej. Inget nose job för mig.... Har lite att vinna och mycket att förlora. Kan rekommendera dig att gå på fler konsultationer men kanske hos olika kirurger för att lära dig mer om Din kropp och Dina förutsättningar <3 :).
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem