#1
2020, April 21 - 20:32
Korr av ficka, hållbarhet & teknik?
Hej!
Jag misstänker att mina fickor är uttöjda, då jag nästan har mina implantat i armhålorna när jag ligger på rygg. Ska ta kontakt med kliniken och förhoppningsvis korrigera detta, däremot är tanken att vänta tills coronaviruset avtagit mer..
Till min fråga, vilken teknik har er kirurg använt, ni som fått korra era fickor. Samt hur hållbart har det varit för er?
Jag har läst om någon "popcorn" metod på amerikanska forum, som innebär att kirurgen bränner den del som är för stor/överflödig av kapseln och sen syr. Det verkar vara lyckat i 90% av fallen. Vill ju självklart inte genomföra en korr och sedan återkommer problemet igen kort därefter..
—
OP Bröstförstoring, Maj 2019, Bellakliniken Dr. Johan Nordquist
Annons
Annons
Annons
Räcker det med sport-bh under natten? Hur känns det än så länge? Som jag har förstått det så kan permanenta stygn göra ont?
OP Bröstförstoring, Maj 2019, Bellakliniken Dr. Johan Nordquist
Usch! Kan tänka mig att kapslarna ställer till mycket.. Nämnde din kirurg något om fördelar/nackdelar med permanenta stygn?
OP Bröstförstoring, Maj 2019, Bellakliniken Dr. Johan Nordquist
Hej, vet inte om ni är aktiva i tråden nu, men jag har precis korrigerat töjda fickor med popcorn-tekniken. I måndags så allt är väldigt nytt. Finns bild på min sida för & efter korr.
3 barn, 34 år , 168 cm, 60 kg
Bröstförstoring + ankarlyft
Konsultation & operation Thomas Jonsson, Molding
Motiva 360 cc Runda, mediumprofil, bakom bröstmuskeln
Strl före op: 75 C
Strl efter op:
Vad är popcorn tekniken?
2barn,född 1976.173cm,65kgStorlek före op; 70b.Storlek efter op:70dd. Operation nr 1: 2007 350 cc Citadellkliniken, Peter Cosmo.Operation nr2 2010: BO samt implantatbyte till 510 cc, Citadellkliniken Peter Cosmo
Operation nr 3: 2020 Nov implantatbyte pga ruptur, samt sy in fickor. Motiva Ergonomix 625cc
Jag fick en länk skickad till mig på ett Youtube-klipp där man ser hur dom gör, du kan nog googla så kommer de upp, dom som bränner i fickorna så att de dras ihop & blir försnävade. Håller tummarna för att det är en bra metod för nu är de gjort! :)
3 barn, 34 år , 168 cm, 60 kg
Bröstförstoring + ankarlyft
Konsultation & operation Thomas Jonsson, Molding
Motiva 360 cc Runda, mediumprofil, bakom bröstmuskeln
Strl före op: 75 C
Strl efter op: