Välkommen till nya Plastikoperationsforum

Sensational
Kvinna ·
02 sep, 2020
Någon som tagit ut implantat hos Andreas Lindahl på Caroviva?
Andra bröstoperationerHej! Jag har varit så otroligt sjuk i olika autoimmuna sjukdommar sedan jag fick mina implantat, jag har mest troligt BII Nu ska de ut och jag letar efter den bästa kirurgen och kliniken som gör en sk. explant. Är det någon som har varit och tagit ut implantat hos Andreas Lindahl på Caroviva? Berätta gärna om ni gjort en block. Har ni några rekommendationer på kirurger som tar ut implantat och kapsel?
Sortera efter

Blondide
Kvinna ·
04 sep, 2020
Usch vad tråkigt vad är det för sjukdomar du har fått?
0 Gilla

Bun11
Kvinna ·
04 sep, 2020
Dr Oya på Strandkliniken är ju känd för att göra kapselektomi med en bloc. Sedan har du kirurger på AK och även AC som gör kapsulektomi, även en bloc (vissa av kirurgerna åtminstone). På NK gör de kapsulektomi.
Varken kliniken eller kirurgen du nämner har jag hört någonting om, tyvärr.
0 Gilla

Sensational
Kvinna ·
07 sep, 2020
Jag har fått flera hjärnhinneinflammationer, ME/CFS, kronisk luftvägsinfektion (mykoplasma) och är heltidssjukskiven :/ Ständigt sjuk och utan ork. Kronisk smärta och migrän.
0 Gilla

Blondide
Kvinna ·
08 sep, 2020
Men oj vad jobbigt.. :( Men kan man hänvisa det till implantaten?
0 Gilla

Sensational
Kvinna ·
12 sep, 2020
Ja... de säger att man har något fel på immunförsvaret om man får en sån inflammation som vuxen i min ålder.
Före dagen jag opererade mig så hade jag inte en sjukdag. Världens bästa immunförsvar. Men efter så har jag i stort sett varit sjuk bara jag sätter mig på en buss. Så många BII-sjuka får allt möjligt som härstammar från att kroppen har en lågintensiv inflammation i brösten som fuckar upp immunförsvaret.
Med det sagt så vet jag inte alls om det är implantaten förrän jag tar ut dem. Fruktansvärt jobbigt eftersom de är det enda "som är bra på mig" just nu, allt annat gör ont eller så,
0 Gilla