Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Skorpans profilbild

Skorpans

Kvinna ·

09 okt, 2020

Narkos under graviditet

Bröstförstoring

Hej jag har en fråga, ger narkos extra risker för en gravid i andra halvan (senaste andra/tredje trimestern) Jag undrar om det går att genomgå en operation oavsett om man är gravid om man måste utan att det påverkar fostrets utveckling eller hälsa. Nu snackar jag om operationer generellt, inte om bröstförstoring

Sortera efter

Bun11 profilbild

Bun11

Kvinna ·

10 okt, 2020

Tror det är bättre att söka information om detta på andra håll, på hemsidor där experter uttalar sig. Personligen hade jag aldrig frivilligt utsatt mig själv för narkos och operation och alla de droger som dessa innebär om jag var gravid med ett barn. Det är klart det finns exempel på fall då gravida kvinnor har opererat sig under narkos eftersom det för vissa kan vara livsviktigt. Men frivilligt, aldrig.
Gilla
Stina_87 profilbild

Stina_87

Kvinna ·

13 okt, 2020

Tror det i princip inte är någon dr som opererar med narkos på någon som är gravid. Vet inte ens hur mycket de gör med lokalbedövning. Ingen vill riskera att påverka ett foster och en gravid kvinna. Du får nog vänta tills bebben är ute :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem