Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Malib profilbild

Malib

Kvinna ·

09 jun, 2021

Tips på bh efter explant

Andra bröstoperationer

Hej! Jag har tagit ut mina implantat och gjort ett lyft 23/3, det är med andra ord bara någon vecka kvar innan jag äntligen kan skippa dessa kompressionsbh-ar! Det ska bli så skönt! Jag har med anledning av det börjat se mig om efter några vanliga bh-ar att ha när jag passerar 3-månadersgränsen. Det har inte varit en lätt historia. Jag upplever att min överpol fortfarande är ganska platt. Innan implantaten så fluffade liksom det till sig när man tog på sig en bh...inte längre! Det är precis som att det istället sjunker in på nåt vis...svårt att förklara. Det allra snyggaste är faktiskt att gå utan bh, vilket är fullt möjligt...men kanske inte på jobbet. Hur har ni andra som tagit ur era implantat gjort, vilka modeller på bh kan ni rekommendera? Jag får verkligen jobba rätt hårt med mig själv för att fortfarande vara nöjd med min explant när jag provar bh efter bh och det ser för taskigt ut. Jag försöker påminna mig själv att det är ju fint när jag inte ha bh på mig...men jag kan ju inte vara bh-lös jämt!

Sortera efter

Pärlemor profilbild

Pärlemor

Kvinna ·

09 jun, 2021

Mjuka modeller med rund (inte trekantig) vaddering funkar bäst på mig. Denna är en favvo: https://www2.hm.com/sv_se/productpage.0825771009.html
Gilla
Malib profilbild

Malib

Kvinna ·

09 jun, 2021

Tack!! Länken funkar inte för mig, kan du testa igen? ?
Gilla
Pärlemor profilbild

Pärlemor

Kvinna ·

09 jun, 2021

Vet inte vad som blir fel, men den heter seamless bh-top i micro och artikelnummer är 0825771009. Från HM ?
Gilla
Miso_ profilbild

Miso_

Kvinna ·

09 dec, 2021

Hej! Ska man ha samma sorts bh som man har efter bröstförstoring? Min explant närmar sig så alla tips tas tacksamt emot ☺️
Gilla
Malib profilbild

Malib

Kvinna ·

15 dec, 2021

Miso_ skrev:

Hej!
Ska man ha samma sorts bh som man har efter bröstförstoring? Min explant närmar sig så alla tips tas tacksamt emot ☺️

Direkt efter operationen hade jag mirabelle kompressionsbh. Viktigt att de är frontknäppta då det är lite knepigt att komma åt direkt efter operationen. När du är klar med den så har pärlemors tips om bh ovan varit min absoluta favorit.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem