Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Bellis98
Kvinna ·
07 okt, 2022
Knöl efter näsop
Näsoperation - NäsplastikHej! Är det vanligt att få knölar på näsrygg efter näsop? Opererades för 5 v sedan och har haft en knöl där i några v.. är sjukt orolig för att den sitter där min gamla knöl var.. Nån som har erfarenhet av detta? Finns de nån som haft en knöl som varit svullnad och försvunnit med tiden? Efter hur lång tid? Skulle bli jättetacksam för svar!!
Sortera efter
Amygdala
Kvinna ·
09 okt, 2022
Alltså om den inte var där när gipset togs bort med senare tillkommit kan det vara ”ben-nybildning” jag fick det och du kan få kortison spruta för det av din kirurg om det inte försvinner.
Min personliga erfarenhet är att ”knölar” inte brukar försvinna med läkningen. Men de går som sagt att behandla. Och för dig kanske dem försvinner har hört att det ofta är så:)
Gilla
Bellis98
Kvinna ·
10 okt, 2022
Ojdå,
Får prata med kliniken igen.. försvann din knöl efter kortisonspruta? Efter hur lång tid fick du det efter op?
Gilla
Christinaa
Kvinna ·
17 okt, 2022
Utav erfarenhet då jag har genomgått två näsoperationer så kan jag säga att det som syns 6 veckor efter en operation inte nödvändigtvis kommer att vara kvar. Dock bör du vara beredd på hur det kommer att se ut ett år från att du genomgått operationen. Det är vad som kommer att kvarstå och ser du något konstigt då, så vet du att det med stor sannolikhet inte kommer att försvinna, utan det är en del av resultatet. Det tycker jag att man borde förbereda sig för, mentalt. Detta kan vara någon form av indentering (sträck som syns ur olika vinklar), kollapsade näsborrar och gropar i näsryggen.
Gilla