Nena_95
Kvinna ·
01 sep, 2022
Korta runda tjejer - tjockare efter bröstop?
BröstförstoringHej på er! Visste inte riktigt hur jag skulle formulera rubriken hehe.. Ni som är korta (alltså under 160) och gärna lite rundare, mulliga, kurviga, bredhöftade (u name it) har ni känt er ”tjockare” efteråt? Stora bröst på långa smala tjejer är ju hur fint som helst men blev osäker på mig själv som är kort och rund :( Jag har gjort ristestet flera gånger om och det får mig att vilja avboka allt. Såg ju bättre ut på konsultation men tog bilder med ristestet och blir så osäker. På konsultationen tyckte jag snarare att brösten gjorde att en såg slankare ut men hemma tycker jag att jag ser ut som en köttbulle. Vet att man inte ska stirra sig blind på ristestet och är bekväm i min lite rundare kropp egentligen men blev som sagt osäker på allt. Sambon och kirurgen tyckte det såg bra ut på konsultationen, kirurgens ord var ”du är ju bredaxlad och har höfter för att bära upp dom” och mitt önskemål är ju stora bröst med gärna fejklook. Har även bröstbredd på 15 cm så får inte gå under 590 cc (eftersom jag vill ha corséprofil). Läser även om folk som ångrar sig att dom inte tar större. Så har både tänkt på om man ska maila och be om en storlek större samtidigt som en funderat på att göra mindre för ”helhetsutseende”. Finns det nå runda kortisar här som förstår sig på vad jag menar? Hur känner ni efter era operationer?
Sortera efter
Vonkan
Kvinna ·
01 sep, 2022
Sun123
Kvinna ·
01 sep, 2022
m4_
Kvinna ·
05 sep, 2022
soffans
Kvinna ·
05 sep, 2022
Nena_95
Kvinna ·
05 sep, 2022
Nena_95
Kvinna ·
05 sep, 2022
Nena_95
Kvinna ·
05 sep, 2022
soffans
Kvinna ·
06 sep, 2022
soffans hur tänker du med fixa formen lite? :) Behöver inte bröstlyft och behöver en del cc pga bröstbredd och har en del eget bröst.
KattisPattis
Kvinna ·
07 dec, 2022
Nena_95
Kvinna ·
27 dec, 2022
Hej! Såg att vi har nästan samma längd/vikt och blev nyfiken över om du är nöjd med resultatet och om allt gått som planerat (utan komplikationer osv) nu när du opererat dig. Är själv ganska inne på att operera mig på Molding så vore jättetacksam om du kunde dela med dig om hur du upplevde bemötandet, kliniken osv. Undrar också om du planerar att lägga upp fler bilder framöver, det är ju så få bilder som finns från Molding, särskillt från någon med liknande kropp. :)