Pajbom
Kvinna ·
23 maj, 2023
Känns som att ena implantatet faller neråt och utåt
BröstförstoringHar lite små panik just nu. Efter år av sparande så var det äntligen dags för mig att förstora brösten. Brösten blir 10 veckor idag och jag hade inte kunnat vara mer missnöjd. Fick noll hjälp med val av storlek, fick inte ens en riktig konsultation. Och ja, jag valde en välkänd klinik och välkänd kirurg. Men det är en helt annan historia. Men storleken kan jag leva med, även om den absolut inte är det jag önskade. Redan efter en månad såg jag att mina bröst började dra åt olika håll. Det ena satt högre upp och var mindre. Trodde hela tiden att den inte kommit på plats. Men efter någon vecka började jag tänka att det ”större” och lägre bröstet (vänster) bara sjunker och sjunker och fick fulare och fulare form. Mejlat tusen frågor och tusen bilder till kliniken, allt ser fint ut svarar dom. Det läker fint. För två dagar sedan skedde en ganska stor förändring. Det vänstra bröstet har liksom säckat ihop, bröstvårtan har börjat peta utåt av själva implantatet och på ovansidan av vårtgården finns en bubbla just under huden som om implantatet har veckat sig. Den syns och känns. Som om implantatet börjat vecka sig över bröstvårtan. Ovanför det finns en grop. Känns som om hela implantatet håller på falla ner och utåt. Har stor underpool och Bröstet är mjukt, löst och jätte rörligt. Kirurgen säger att jag har haft dålig hud, dålig bh och behöver en bättre. Mer svar än så får jag inte. Jag har haft kimberlyn på mig dygnet runt utan undantag förutom när jag duschat och absolut inte ansträngt mig eller någonting alls. Någon som känner igen sig i detta? Känner mig så jävla ledsen och orolig. Blivit värre på bara två dagar. Tror inte någon bh i världen kommer kunna fixa detta.
Sortera efter
Petra1979
Kvinna ·
23 maj, 2023
Pajbom
Kvinna ·
23 maj, 2023
Petra1979
Kvinna ·
24 maj, 2023
Lotus123
Kvinna ·
24 maj, 2023
Marina
Kvinna ·
24 maj, 2023
Nu är det ju svårt att bedöma utan bild, men om ärret kryper upp långt på underpolen så kan det vara en bottoming out, bara det att då brukar bröstvårtan åka upp, inte främst utåt (utåt kan de dock åka pga revbenens rundning). Vad har du för implantat och placering?
Dokumentera läkningen med bilder och korrespondensen med kliniken så länge om det kommer till ett läge där du behöver ha underlag.
Pajbom
Kvinna ·
27 maj, 2023
Jag har också erfarenhet av att implantat med låg fasthetsgrad (dvs mjuka) betett sig lite så där när svullnaden lagt sig och den egna huden inte spänner åt så tajt. Jag tror inte de behöver ha rupterat. När jag tryckte in ett finger blev den en grop kvar som saaakta fylldes igen och det kunde vara nån bubbla eller grop här och var eftersom min egen vävnad var tunn.
Nu är det ju svårt att bedöma utan bild, men om ärret kryper upp långt på underpolen så kan det vara en bottoming out, bara det att då brukar bröstvårtan åka upp, inte främst utåt (utåt kan de dock åka pga revbenens rundning). Vad har du för implantat och placering?
Dokumentera läkningen med bilder och korrespondensen med kliniken så länge om det kommer till ett läge där du behöver ha underlag.
Pajbom
Kvinna ·
27 maj, 2023
Hej
Jag gjorde en bröstförstoring för 12år sedan så var ju inte nyligen som för dig men efter att jag ammat och brösten blev väldigt stora speciellt på ena bröstet och vårtgården på det högra bröstet blev även större.. Vänstra bröst ser fint ut som innan graviditet. Men efter det har min vårtgård blivit knöligt och sjunker in om man tex lyfter upp armarna och ser bucklig ut, känns även bubbligt om man trycker in vid vårtgården. Jag är super orolig att det kan vara cancer men nu när jag läste din tråd kanske det är implantatet. Hur ser det ut för dig?
Lotus123
Kvinna ·
27 maj, 2023
Pajbom
Kvinna ·
27 maj, 2023
Höjden är nästan densamma, visst har dom fått ett mer naturligt utseende och har ingen överpool kvar. Just det bröstet som är "fult" är vårtgården bubblig och ojämn, knöligt och om man lyfter upp armen så blir det som ett streck igenom eller bubbligt på annat ställe.
Jag ska byta till större implantat i sommar så hoppas att det slätas ut och att det blivit så för att dom du säger att implantatet är för litet. Huden har ju töjts ut väldigt mycket efter graviditeten.
Lotus123
Kvinna ·
28 maj, 2023
Pajbom
Kvinna ·
28 maj, 2023
Det är som att implantatet vecklar sig, tror att det kan vara rippling. Men har inga synliga annars så konstigt att det just är på vårtgården men det kanske är att det är så tunn hud. Min bubbla känns oxå som att man kan flytta.
Men ditt är ju så ny gjort så tror inte att dina implantat är för små. Har läst att några fått luftbubblor i samband med operation som sedan försvunnit. Kan det vara något sånt?
Lotus123
Kvinna ·
29 maj, 2023