Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
SmultronJordgubb profilbild

SmultronJordgubb

Kvinna ·

03 sep, 2023

Elva dagar efter uttag av implantat och jag hatar mina bröst...

Andra bröstoperationer

Opererade ut mina implantat för elva dagar sen. Lämnade kapseln. Första gången jag kollade på brösten, tre dagar efter operation då jag fick duscha så tyckte jag de såg bra ut. Jag visste att de skulle vara små med tanke på att jag hade a-kupor naturligt innan jag satte in implantat. Men de såg ändå fylliga ut och fina. Sen dess har jag sett för varje gång jag duschar och tar av mig bhn att mina bröst krympt i storlek. Det bröst som är mindre är nu verkligen helt platt och på insidan av bröstet ser det skevt ut och går lite inåt, åtminstone mer än på det andra/större bröstet. Brösten ser nu definitivt mindre ut än vad de gjorde när jag satte in implantat från första början. Jag ser ut som en kille. Så platt och så små bröst att jag dör. Så fult. Och jag kan inte sluta gråta för jag trodde verkligen jag skulle få ett bättre resultat. Jag väger mer och är äldre idag. Kirurgen hade också känt igenom mina bröst på konsultationen och sa då att jag hade egen vävnad. Plus att jag har hört folk säga att man får mer bröst eller bröstvolym om man lämnar kapseln. Hade jag behållit utseendet jag hade vid första duschen/tre dagar efter, hade jag varit nöjd. Men det var antagligen bara svullnad som sen lagt sig och sen har bröstet och huden krympt ännu mer. Jag ser förjävlig ut och känner mig förjävlig. Vill ha tillbaka mina implantat nu på en gång. Få det här ogjort. Bara jag ser mig i spegeln så vill jag gråta över att jag opererade mig och lät förstöra mig själv. Skiter ärligt talat i om jag fick symptom orsakade av BII. Jag tar hellre tillbaka det än det här. Känns som att mina bröst kommer fortsätta krympa ännu mer. Börja bukta inåt som jag fruktat. Bröstvårtan på det lilla bröstet har börjat gå inåt/sjunka in. Allt känns bara skit just nu. Även om jag skulle försöka vänta ut tiden så kommer resultatet inte bli bättre än det här. Hur ska det kunna bli det när det för varje dag bara blir värre? Brösten krymper ju och blir mindre och fulare för varje dag. Mitt större bröst ser bättre ut. Men det lilla är verkligen förstört och så fult. Jag hade aldrig trott jag skulle få mindre bröst än vad jag hade innan jag satte in implantat. Trodde jag skulle få tillbaka samma storlek eller lite mer. Om jag hade a-kupa förut så är jag verkligen platt nu. Jag ser ut som en kille.

Sortera efter

Space_Cat profilbild

Space_Cat

Kvinna ·

04 sep, 2023

Vad var anledningen till att du valde att plocka ut dina implantat? Jag tänker att den anledningen kanske väger tyngre än utseendet? Men såklart är det tråkigt att känna sig missnöjd. Tänk på att det bara gått 1,5 veckor och mycket kan hända tiden framöver.
Gilla
SmultronJordgubb profilbild

SmultronJordgubb

Kvinna ·

07 sep, 2023

Jag tog ut dem för att jag haft symtom av Breast implant illness och fått överansträngda bröstmuskler vid träning. Jo, jag försöker tänka att det är mer värt nu i efterhand och att inte behöva ha lika mycket hjärndimma och andra symtom. Men är såå svårt att försöka tänka att jag ska leva med det här utseendet. Hade mitt lilla bröst sett ut som det stora, hade jag varit överlycklig. Men det lilla har som sagt knappt ens något put eller nånting. Har dessutom fått ett veck under bröstvårtan som gör att det ser ut som jag har double bouble eller nåt på bröstet. Försöker vara tålmodig, för som du säger, det är tidigt i läkningen. Men förstår inte hur mina bröst ska kunna se bättre ut då de bara krymper och nog aldrig kommer kunna öka i storlek. Tack dock för din pepp.
Gilla
Space_Cat profilbild

Space_Cat

Kvinna ·

10 sep, 2023

Förstår, breast implant illness känns inte som något att leka med så tycker du gjorde helt rätt som valde att ta bort dina implantat. Hälsan är ju viktigast. Blir ju lätt att man står och tittar i spegeln dagligen för att se om det är någon skillnad från gårdagen, men det bästa är väl att försöka intala sig att försöka ignorera den biten på några månader och fokusera på hur skönt det blir att slippa alla symptom på breast implant illness. Lättare sagt en gjort såklart men sen handlar det nog mycket om att man bara ska vänja sig. Man har ju ändå förändrat utseendet på en kroppsdel. Ofta tänker man ju mycket på förändringen i början men sen vänjer man sig vid det och tillslut bryr man sig knappt längre.
Gilla
Angeli73 profilbild

Angeli73

Kvinna ·

21 sep, 2023

Hej! Vill trösta dig med att du har ett hålrum nu där implantatet suttit och det kommer att läka/sluta sig och då kommer din bröstvävnad fram mer så det känns som brösten fluffar till sig ? Ha lite tålamod bara, de flesta blir nöjda efter de läkt. Jag vet precis hur du känner dig men man vänjer sig och det är så skönt att vara utan implantat även fast de i är pyttesmå och lite missbildade ?
Gilla
Lisa66 profilbild

Lisa66

Kvinna ·

08 okt, 2023

Angeli73, tog du bara ut implantaten eller gjorde du lyft också? Jag har 3 barn och vi är i samma ålder. Ska snart ta ut implantat men har blivit rekommenderad ett lyft samtidigt. Känner mig osäker på vad som är bäst, och hur det kommer att se ut.
Gilla
Angeli73 profilbild

Angeli73

Kvinna ·

15 okt, 2023

Lisa66 Jag valde att bara ta ut implantaten för har knappt nån bröstvävnad men huden är väldig slapp då jag är 50 år nu och hade haft implantat i ca 18 år. Jag bryr mig inte om det men klart att det hade sett mycket bättre ut med ett lyft. Tycker bara det är skönt att vara klar med operationer, du får bestämma dig hur viktigt utseendet är efter uttag. En del får ju jättefina resultat utan lyft. Lycka till med operationen ?
Gilla
Lisa66 profilbild

Lisa66

Kvinna ·

15 okt, 2023

Angeli73. Tack för svar. Jag är lite velig. Har som sagt inte heller mkt egen vävnad, men enligt läkaren blir det ändå skillnad. Har inte bestämt mig 100 % ännu. Jag läste om din historia i annan tråd. Du har verkligen fått kämpa. Hur är det nu? Mår du bra?
Gilla
Angeli73 profilbild

Angeli73

Kvinna ·

17 okt, 2023

Ja jag mår bra och allt funkar som det ska trots att mina bröstmuskler blev deformerade ??, va en riktig jobbig tid efter operationen men det läkte till slut. Jovisst blir det skillnad när huden varit uttöjd men tänker att man är också van över att haft fasta silikonbröst under många år och då blir det också ovant med naturliga bröst igen. Tror inte mina bröst hade varit speciellt spänstiga nu även om jag inte haft implantat. Helt klart hade mina bröst sett finare ut med lyft men kommer aldrig genomgå en plastikoperation igen.
Gilla
Lisa66 profilbild

Lisa66

Kvinna ·

17 okt, 2023

Vad skönt att allt fungerar som det ska och att du är ok. Nej jag håller med om att även om man inte haft implantat skulle det inte vara mycket spänst kvar efter flera barn och år. Jag tänker också att detta blir sista gången som jag frivilligt genomgår en operation. Vill aldrig mer utsätta mig för det och det ska bli så skönt att få ut dem och få känna mig ”fri”. Jag har tänkt på att de måste bytas eller tas ut någon gång ända sen jag satte dit dem. Rätt ogenomtänkt beslut. Jag har också gått och tänkt på att de måste ut innan jag blir för gammal, för ju äldre man är desto sämre läkkött tänker jag. Har tid om 10 dagar, och har bokat uttag och lyft. När jag satte in dem var jag inte särskilt nervös, men denna gång känns det skakigt.
Gilla
Angeli73 profilbild

Angeli73

Kvinna ·

17 okt, 2023

Känt precis så som du skriver, du kommer vara så lättad när det är klart ?? Operationen var så mycket lättare vid uttag, klarade mig på alvedon i några dagar. Kanske blir lite värre med lyft men inte i närheten av insättning. Kommer gå bra ❤️
Gilla
Lisa66 profilbild

Lisa66

Kvinna ·

19 okt, 2023

Tack för pepp. Det behövs. Jag vet inte ens vad jag har för implantat, om de är släta eller ej. I pappren från operation står bara storlek och tillverkare. På konsultationen sa läkaren att han aldrig hört att någon fått problem med muskeln efter uttag, men det verkar ju inte stämma:/ Hur som så ska de ut. Återkommer efteråt?
Gilla
Karolina82 profilbild

Karolina82

Kvinna ·

21 okt, 2023

Jag blev rekommenderad att vänta med lyft då kirurgen inte vet hur bröstet kommer dra ihop sig. Fick förklarat att det är större risk för korrektion. Mellanskillnaden var endast 3000kr i mitt fall mellan uttag och lyft samtidigt eller var för sig så tror inte det är pengarna det handlar om heller utan att man vill att patienten ska bli nöjd.
Gilla
Lisa66 profilbild

Lisa66

Kvinna ·

26 okt, 2023

Nu är det gjort och jag mår bra än så länge. Var på kliniken kl 8 och vaknade ur narkosen vid 11.30. Åkte hem vid 14 :) Lite trött och det spänner lite under förbanden, men inte ont. Fick ju smärtlindring innan och under operationen, men har inte tagit något sedan dess. Operationen gick bra enligt läkaren, men det högra implantatet var trasigt :/ Jag har inte haft några problem alls, inga smärtor eller något annat, och gjorde mammografi senast i juli, där de inte sa något. Kirurgen hade inte heller märkt något förrän han öppnade upp!?! Väldigt obehagligt tycker jag, och nu är det ännu skönare att jag har blivit av med dem. Känner mig sååå lättad. Håller tummarna för att allt ska flyta på nu
Gilla
Presley profilbild

Presley

Kvinna ·

31 okt, 2023

Lisa66 skrev:

Vad skönt att allt fungerar som det ska och att du är ok. Nej jag håller med om att även om man inte haft implantat skulle det inte vara mycket spänst kvar efter flera barn och år. Jag tänker också att detta blir sista gången som jag frivilligt genomgår en operation. Vill aldrig mer utsätta mig för det och det ska bli så skönt att få ut dem och få känna mig ”fri”. Jag har tänkt på att de måste bytas eller tas ut någon gång ända sen jag satte dit dem. Rätt ogenomtänkt beslut. Jag har också gått och tänkt på att de måste ut innan jag blir för gammal, för ju äldre man är desto sämre läkkött tänker jag. Har tid om 10 dagar, och har bokat uttag och lyft.
När jag satte in dem var jag inte särskilt nervös, men denna gång känns det skakigt.

Skönt att det snart är dags för dig! Vad kommer du få betala?
Gilla
Lisa66 profilbild

Lisa66

Kvinna ·

31 okt, 2023

Hej Presley! Opererades i torsdags och jag betalade 65000 för uttag implantat och lyft. Det känns extra skönt att det är klart nu eftersom det ena implantatet visade sig vara trasigt, utan att varken mammografi, ultraljud eller kirurg upptäckt något innan.
Gilla
Rebecka Blomberg profilbild

Rebecka Blomberg

Kvinna ·

08 nov, 2023

Jag har för två v sedan tagit ut mina implantat och båda var trasiga. Man kunde se på UL att det runnit ut silikon i amhålorna. Betalade 60000 för uttag inkl uttag av kapslar. Har mer att berätta om ni vill och kan också skicka bilder. Kram Rebecka
Gilla
Xzenasliv profilbild

Xzenasliv

Kvinna ·

10 dec, 2023

Hej! Följer gärna denna tråd. Min största oro är kapseln. Jag tror jag fått BII, har många av symptomen och det känns som att något i kroppen inte "lirar". Plus att jag inte känner mig bekväm i boobsen. Jag ska göra uttag implantat, så mycket som möjligt av kapseln och lyft. Läkaren sade att han ser helst inte att hela kapseln tas bort då det blir stumt och och inte följsamt. Men det verkar inte ha blivit så för många? Har uppföljningssamtal 16 december 23 för sista frågor och eventuellt ögonlockslyft pga häng och problem med migrän
Gilla
heejsaaan profilbild

heejsaaan

Kvinna ·

27 jan, 2024

Hur upplever du dina bröst nu? Förändrades vävnaden och formen något nu efter några månader?
Gilla
Lisa66 profilbild

Lisa66

Kvinna ·

30 jan, 2024

Jag är fortfarande nöjd, efter 13 veckor. De ser ut ungefär som de gjorde direkt efter op, fast såklart lite mindre svullna och ärren ser ju bättre ut nu såklart. Det bästa är känslan av att inte ha implantaten i kroppen :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem