Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
rosen1995 profilbild

rosen1995

Kvinna ·

24 feb, 2025

Erfarenheter - uttag av implantat

Explantation/Uttag av implantat

Hejsan, Jag har 375cc under muskeln och haft dessa i 9 år. De är fortfarande väldigt fina men jag börjar nu fundera på att ta ut som. Dels för att jag tror jag kan lida av BII, mått väldigt dåligt i kropp och huvud samt varit utbränd 2 gånger sen mina implantat satts in. Jag är begränsad i träning och rörlighet. HATAR beröring av mina bröst... Känns som ömma knölar. Har mycket fysisk besvär av brösten som även tar över psykiskt smt påverkar mitt sexliv. Har svårt med tanken av att amma med implantaten... Vill gärna se bilder på er som tagit ut implantat. Samt erfarenhet, både borttagning med/utan kapsel. Ni som gjort uttag med bröstlyft? Någon som fått igenom uttag genom landstinget pga mycket kroppsliga besvär? Det är enbart det estetiska som gör att de fortfarande är kvar. Jag har mycket höfter med lite överkropp... Satte från början on dom för att få en mer balanserad kropp. Men samtidigt vill jag verkligen fokusera på hälsan nu.

Sortera efter

Emma Emma profilbild

Emma Emma

Kvinna ·

24 feb, 2025

Hej, Nu hade jag mina implantat väldigt kort, men har sett många exempel på hur huden drar ihop sig fint efter explant. I början ser de överkörda ut, så titta inte för mycket på dem, ge dem 1-2 månader så har det hänt mycket, helt säkert ? En helt annan reflektion, du skriver om misstänk BII. Jag misstänkte detsamma och valde att ta ut implantaten (i kombination med fler anledningar). Sedan visade det sig att mina symptom berodde på en helt annan sak än bröstoperationen. Hade jag inte tagit ut implantaten hade jag troligtvis fortsatt att skylla mina hälsoproblem på brösten. Så är tacksam att jag hittade problemet och mår nu bra igen. Tänker därför, kanske det kan vara värt att ta ut dem bara av den anledningen? Utan hälsan är ju det där estetiska helt ointressant Kram Emma
Gilla
Angelica77 profilbild

Angelica77

Kvinna ·

02 mar, 2025

Gjorde en En bloc (uttag av både implantat o kapsel i ett) i måndags 24/2 på Novokliniken Jönköping. En mkt avancerad operation med speciell teknik för att få ut allt intakt. Väldigt öm i bröstkorgen så här 6 dagar efter. Gjorde inget lyft. Lider av BII sedan många år (vilket jag precis förstått) och hade de texturerade implantaten vilket innebär extremt hög risk för lymfomcancer BIA-ALCL. Beslutet enkelt därav med tanke på att jag haft implantaten inne i nästan 15 år. Jag råder dig att läsa i Breast Implant Illness Nordic på Facebook som är en svensk grupp samt en stor USA-grupp -Breast Implant Illness and Healing by Nicole. Dessa grupper har fullkomligt räddat mig under dessa veckor sedan det uppdagades för mig att jag behövde ta bort allt. Att kunna se före/efterbilder, läsa om andras story hur de upplever explant och frågor/funderingar under vägens gång har varit ovärderlig.
Gilla
p0pcorn profilbild

p0pcorn

Kvinna ·

12 mar, 2025

Vad skönt att du mår bättre! Hur har din återhämtning varit sen uttag? Ang lymfomcancer av Mentor texturerade så är risken extremt låg och inte hög. Jag minns inte exakt, och borde inte killgissa, men jag har för mig att min kirurg sa att den var typ 1 på 90.000.. Rätta mig gärna om jag säger fel. Den är i alla fall inte extremt hög
Gilla
Presley profilbild

Presley

Kvinna ·

06 apr, 2025

Jag tog ut förra året och mår så mycket bättre både i kropp och själ. Gick jätte bra. Har bilder på hur de såg ut efter typ två veckor och de ser ut så nu med, dragit ihop sig lite mer.
Gilla
winonaryder profilbild

winonaryder

Kvinna ·

28 apr, 2025

@presley har du någon bild på hur det ser ut efter ett tag? ?
Gilla
Presley profilbild

Presley

Kvinna ·

04 maj, 2025

Kan lägga ut ny bild under dagen
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem