Välkommen till nya Plastikoperationsforum

Zuperzebran
Kvinna ·
03 mar, 2025
Känslan med Motiva Round Demi
BröstförstoringHej! Jag ska lägga in Motiva Round Demi 340cc, undrar hur ni som har det implantatet eller i annan storlek upplever det? Har läst en del om att det känns som de rör sig i bröstet? Och detta med töjda fickor, hur vanligt är det? Och hur motverkar man det? Hoppas på lite svar.
Sortera efter

Anna87
Kvinna ·
04 mar, 2025
Hej! Jag har Motivas round demi, 425cc, opade mig för snart 3 månader sedan. Jag har inte hittills upplevt att de rör sig, de sitter där de sitter ? Är det just runda implantaten som kan röra sig menar du?
0 Gilla

Zuperzebran
Kvinna ·
04 mar, 2025
Okej härligt att höra! ☺️ vet inte, bara att vissa skriver att de känner att de rör sig i bröstet? Men de kanske har töjda fickor då?
Är du nöjd med val av implantat och storlek? ? känns de sköna i kroppen? ?
0 Gilla

LolloE
Kvinna ·
04 mar, 2025
Jag rekommenderades Motiva på två kliniker inför byte. Efter att ha läst ett antal ggr att glatt yta gör att de rör sig i brösten valde jag Mentor siltex. En kvinna som haft Motiva och bytt efter missnöje skrev att Mentor var bekvämare att bära och det avgjorde saken. Hade texturerade i 20 år innan och de kändes bra. Känner mig inte rädd för den ev. lilla risk det kan innebära.
0 Gilla

Annawermland
Kvinna ·
05 mar, 2025
Ska också operera med motiva round 340cc men velar nu om jag istället ska ta 360 och kanske full i projektion. Så svårt att veta. Hur avgjorde ni? Hur känns det för er som gjort med motiva round? Jag vill ha liksom fylliga runda bröst men inte extrema liksom. Har väl en 70b/c kupa nu och opererar mig pga att jag tränar mycket och fettet på brösten försvinner liksom.
0 Gilla

Mollie_
Kvinna ·
06 mar, 2025
Jag blev rekommenderad Motiva round demi vid implantatbyte från allergan och ångar det bittert. Har nu ett hängande bröst (ca 2-3 cm längre ner än det andra) där implantet synligt syns med skarp kant och konstanta smärtor och obehag vid beröring. Behöver ha en kraftig stöd-bh för att minska smärta vilket ger ett vulgärt utseende istället för ”nätt och naturligt” utseende vilket var önskemålet och därmed reko motiva round. Har gjort två korrektioner efter mitt byte men blir bara värre/fulare för varje gång så överväger nu att ta ut mina helt. Hade innan detta Allergan runda texturerade som jag var nöjd med utan komplikationer och mycket snyggt resultat. Bortsett från sista året då jag fick kapsel, men hade alla gånger hellre haft kvar det än hängande, asymmetriska bröst med smärta.
0 Gilla