Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Elli67
Kvinna ·
27 maj, 2023
Har någon erfarenhet av pump vid sårinfektion?
BröstförstoringHej, 20 dagar efter min operation började ena bröstet att vätska i ärret och blev rött. Efter någon dag fick jag även feber. Nu är jag satt på antibiotika och fick ett förband med en pump sum suger ut vätskan. Någon annan med erfarenhet av detta? Träffade kirurgen idag och hon var inte super orolig tyckte jag det lät som. Vill ha hoppet uppe.
Sortera efter
sys1234
Kvinna ·
27 maj, 2023
Jag har bara erfarenhet som läkare men förband med pump är väldigt effektivt. Antibiotikan stoppar infektionen och därmed inflammationen medan pumpen hjälper till att avlägsna vätskan som orsakas av inflammation som dels kan minska blodflödet till området och dels tillåta bakterietillväxt. Jag tycker att det låter som att du har fått helt rätt behandling. :)
Gilla
Elli67
Kvinna ·
27 maj, 2023
Tack för pepp! Som jag förstod det var det inte heller så långt gånget vilket är bra.
Det var så mycket vätska imorse när vi satte dit pumpen att jag betvivlade att det skulle hålla i 4 dagar men redan på mindre än en dag har vätskandet avtagit verkar det som. Jag håller verkligen verkligen tummarna för att det tar skruv med läkningen nu. Mitt andra bröst är så fint både i läkning och i utseende.
Gilla