Annons
1 post / 0 new
#1 2025, February 22 - 18:27
Solisen
Solisen's picture
Offline
Last seen: 9 hours 14 min ago
Silver
Joined: 2023-10-09 02:08

Hjälp! Bröst som inte droppar (lite över 2 månader sedan op)

Hej!

Jag opererade mig för över två månader sedan hos Örj. G och mina bröst har fortfarande inte förändrats.

De sitter högt och är i princip helt tomma i underpoolen, vilket gör att bröstvårtorna ser ut att peka neråt. Eftersom implantatet har lite tyngd så trycker ser det ut som att mina bröst/huden under blir lite hängig.

Det enda kirurgen har sagt är att man får vänta men att eftersom jag valt hög profil så kommer bröstvårtorna längre ned och mindre underpool.
Men inte ska man väl ha 80% överpool och 20% underpool för man väljer hög profil? 😅

Innan hade jag en liten b kupa med ca 200cc eget material. Pigga bröst och bröstvårtor som hade en bra placering. Var på flera konsultationer och fick höra att jag hade ett perfekt utgångsläge med placering, hud etc. Så är väldigt orolig då jag önskar att jag inte gjort brösten över huvud taget då jag endast önskade mer fyllighet.

Valde motiva round 355cc hög profil. Vilka ser ut att vara för små för mina bröst. Implantatet fyller inte riktigt ut mina bröst och de ser nästan avhuggna ut på sidorna med mer mot mitten.

Läk-bh jag fick tror jag absolut var för liten. Den klämde upp implantaten rätt mycket och tror det kan vara en anledning till att de inte droppat. Hade den ju typ första månaden dygnet runt.

Ska på återbesök i april då jag bor i ett annat land.

Har fler varit med om liknande?

Hur funkar det med korr? Är det något man betalar för själv?

op motiva 355cc
B kupa innan op

Annons