Annons
5 posts / 0 new
Last post
#1 2025, June 8 - 22:31
StellaV
StellaV's picture
Offline
Last seen: 5 hours 18 min ago
Silver
Joined: 2025-04-22 23:45

Tips på riktigt bra sport BH?

Hej!
Jag vill köpa en sport BH med väldigt bra stöd som jag kan ha när jag ska börja rida igen men även till senare i sommar när jag ska köra en del hoj (äldre variant som vibrerar en hel del när motorn är igång). Vill gärna ha extremstöd så att mina nya bröst ”skyddas” så bra som möjligt men jag vet inte riktigt hur man ska tänka. Är det dåligt att ha sport BH som inte har kupor när man har implantat eller är det bättre att ”trycka till” dom så mycket det går för att minimera skump?

Jag vet inte ens riktigt orsaken till varför man ska ha stödBH dygnet runt som jag har nu utan jag följer bara order. Fattar att kompressions BH är bra för att ge stöd och minska svullnad men hur det ska hjälpa med formen förstår jag inte riktigt..

Har Abecita Kimberly nu men vill ha nåt med ännu mer stöd som håller brösten still sen när det är dags att börja skumpa mer..

Några tips i djungeln?

2 barn, 43 år, 1,64 m, 63 kg.
Bröstförstoring framförplacering. Varit på konsultation på Art Clinic med Mattias Lidén 13/5-25 och har nu inbokad operation 21/5.
355cc Motiva ergonomix Full

BH storlek innan OP: 80B (urammade)

Annons
2025, June 29 - 01:38
Dala
Dala's picture
Offline
Last seen: 12 hours 46 min ago
Silver
Joined: 2025-01-12 23:41

Jag skulle också gärna vilja ha tips på bra sport-bh så lämnar en kommentar här så jag följer tråden

3 barn, 51år, 165cm, 64kg. Viktnedgång på drygt 35 kg

Gjort kombinationsingrepp med bröstlyft med implantat byte, bröstlyft och bröstförstoring och samtidig bukplastik med förlängt snitt med fettsugning av flanker hos Art Clinic Virginia Gonzales 10 april 2025

Konsultation febr -25 Thomas Jonsson, Moldning
Digital konsultation febr -25 Anna von Platen Estetiska institutet
Konsultation febr -25 Virginia Gonzales Art Clinic
Konsultation febr -25 Ulf Dyrke Dalakliniken
Strl före op:85D
Strl efter op: liknande förhoppningsvis
Tidigare bröstförstoring bakom muskeln i ungdomen innan barnafödande.

2025, June 29 - 19:18
La Luna
La Luna's picture
Offline
Last seen: 1 day 12 hours ago
Silver
Joined: 2012-07-28 11:24

Jag vill också ha tips! Så hänger på denna tråd också.
Samt så beställde jag några från Zalando idag.
Återkommer med recension när jag fått dom :D

Jag bytte implantat 4 juni så nu på torsdag är jag fri från sport bh 24/7!
Jag har framförplacering och bytte från Arion anatomiska 320 cc till Mentor runda 350 cc, har samma fickor som ej behövde justeras alls.

En stor skillnad är att mina bröst nu är mjukare än tidigare och det känns jättebra! Känner ingen kant som jag gjorde tidigare.
Känns verkligen naturliga. Så jag är mkt nöjd.

Tjej 47 år
Längd: 159
Vikt: 71
Gift:Ja
Barn: 3

2025, June 29 - 23:12
StellaV
StellaV's picture
Offline
Last seen: 5 hours 18 min ago
Silver
Joined: 2025-04-22 23:45

Vad härligt för dig att brösten redan känns mjukare bara av själva bytet :)

Jag köpte en Abecita dynamic sport BH från Swegmark. Extreme support stod det så körde på den.

Den supportar brösten betydligt mer än en Abecita Kimberly som jag annars har dygnet runt nu. Promenerar bara eftersom jag inte får springa eller rida än på 5 veckor men märker att brösten slumpar mindre i gången i allafall. Den verkar bra, skulle rekommendera 👍

2 barn, 43 år, 1,64 m, 63 kg.
Bröstförstoring framförplacering. Varit på konsultation på Art Clinic med Mattias Lidén 13/5-25 och har nu inbokad operation 21/5.
355cc Motiva ergonomix Full

BH storlek innan OP: 80B (urammade)

Annons
2025, June 29 - 23:33
NewYearNewBoobs
NewYearNewBoobs's picture
Offline
Last seen: 8 hours 22 min ago
Silver
Joined: 2025-01-05 13:55

Jag har också köpt Swegmark extrem support.
Har den på jobbet och "när jag gör nåt", gräver, klättrar etc.
Tycker att den är väldigt bekväm och stödjande.
Dock kändes den trång efter tvätt, så har nu beställt en till något större.
Min kirurg har sagt att det inte ska trycka på brösten, så vanliga sportbh:s är väl inte att rekommendera kanske.

Bröstförstoring.
Fixa fyllnad till platta tråkiga bröst, är 50 år men inte redo att vara utan bröst än!
Har bestämt mig för Plastikakademien i Linköping.
Konsultation 28/2.
Operation 16/4.
Motiva Joy (ergonomix) demi 235cc framförplacering.
158cm, 57kg, 1 barn.
Storlek nu: fyller inte ut 80b.
Storlek tidigare i livet: 80c
Storlek efter op: 75b - 80b, beroende på bh. Fullt i kuporna igen! :)