Egenremiss till landsting - er upplevelse!
Hej!
Jag är ny här och har äntligen påbörjat min resa mot att få hjälp med mina tubulära bröst. Dragits med dem både kroppsligt och psykiskt sedan tidig tonår och känner att det får räcka nu. Jag har väl någonstans utvecklat kroppsacceptans, men samtidigt är de i vägen, jag hittar ingen bh som passar, kan inte gå utan bh, skäms vid sex, osv osv. Får även finn-likande utslag och eksem då brösten hänger och inte kan "andas" ordentligt.
Så - idag fyllde jag i en egenremiss till en plastikkirurgimottagning som går under mitt landsting. Beskrev mina bekymmer så gott jag kunde, fick med att tubulära bröst ÄR en missbildning, bifogade bilder från olika vinklar och fick med resterande kriterier.
Hur gick ni tillväga när ni gick via landstinget? Hur var väntetiden för er? Blev ni nöjda med resultatet? Fick ni avslag? Bestred ni avslaget? Hur gick det? Hur pass "illa" är/var era tubulära bröst? Vilka bekymmer och åkommor fick ni med i er remiss?
Uppskattar alla tips och all vägledning!
Hej! Precis som du gick jag i flera år och funderade på en op innan jag vågade ta tag i mina bröst! Jag gick dock via min vårdcentral som skickade mig vidare till en plastikkirurg. Tyvärr fick jag ingen op beviljad då läkaren tyckte att jag låg precis på gränsen. Det var ju väldigt jobbigt att få höra - både eftersom jag nu vågat ta mig igenom hela den läskiga processen, och för att jag fått ett ”erkännande” om att det var något ”fel” på mina bröst, men att jag ändå inte hade rätt till hjälp. Mina bröst ser rätt ”normala” ut när jag är kall, vilket jag tror är anledningen till att jag inte fick en op. När jag har tittat på före-bilder hos andra POF-medlemmar som fått det beviljat av landstinget, så ser mina bröst nämligen likadana ut som en del av dem. Sen beror det nog väldigt mycket på vilken läkare man får också.
Tyvärr kan jag alltså inte svara på några frågor om hur det går till senare i processen om man får op beviljad, men det jag ville komma fram till är att det iallafall inte alltid är så dyrt att gå privat som man kan tro. Jag blev väldigt uppgiven efter att jag fått avslag hos landstinget, men valde ändå att gå på en konsultation hos Nordiska kliniken för att höra vad mina alternativ var. Där fick jag veta att det räckte med ett mindre bröstlyft för mig, och att det hela skulle landa på 35 000kr. Det är självklart otroligt mycket pengar det med, men eftersom jag hade räknat med 70-100 000 så blev jag väldigt positivt överraskad.
Nu har det gått lite drygt en månad sedan min op och jag kunde inte vara mer glad att jag gjort det! Efter att ha skämts i så många år så känns det helt sjukt befriande nu!!
21 år, 171cm, 62 kg
Tidigare tubulära bröst
Op 14/1-25 Patrik Höijer, NK
Bröstlyft + vårtgårdsförminskning
Strl före op: 70/75B
Strl efter op: vet ej än, nog ish samma