Annons
16 posts / 0 new
Last post
#1 2023, February 24 - 05:08
Hamuhamu
Hamuhamu's picture
Offline
Last seen: 1 year 12 months ago
Brons
Joined: 2023-02-24 04:12

Tubulära bröst - vilken klinik?

Hej!
Jag har under en lång tid misstänkt att jag har tubulära bröst och vill operera mig. Jag tycker att det är svårt att veta vilken klinik man ska välja då jag inte hittar många före- och efterbilder på nätet. Funderar på Nordiska Kliniken men vill höra om andras erfarenheter av att operera tubulära bröst.

Annons
2023, April 12 - 17:31
Jojjejo
Jojjejo's picture
Offline
Last seen: 5 months 1 week ago
Brons
Joined: 2023-04-11 15:49

Hej! Jag har precis blivit opererad för tubulära bröst hos Art Clinic. Jag skickade först in en egen remiss till mitt landsting då tubulära bröst är en missbildning och landstinget kan betala för operation. Pågrund av långa vårdköer i landstinget blev jag skickad vidare till Art Clinic och är hittills extremt nöjd med mitt resultat och personalen var så trevlig! Skulle absolut rekommendera att allra först skicka egen remiss till ditt landsting då de kan betala för operation av din missbildning! (:

Tubulära bröst
18 år, 167cm & 67kg
Kupa innan op: 75B
Kupa efter op: ?
300cc H & 285 cc V
Op: 11/4 -23 Art Clinic Uppsala

2024, January 4 - 13:28
Tio
Tio's picture
Offline
Last seen: 5 months 1 week ago
Silver
Joined: 2023-12-29 11:33

Är också intresserad av denna frågan, någon annan som har lite förslag? *puff*

Har aldrig gjort plastik, men funderat på bröstförminskning i många år.

2024, January 9 - 08:56
Nattuglan1
Nattuglan1's picture
Offline
Last seen: 1 week 19 hours ago
Silver
Joined: 2022-04-18 15:08

Jag kontaktade närmaste plastikkirurgimottagning i landstingets regi och gjorde en egenremiss. Det har varit en lång väntan, men nu ser op ut att bli av i januari 2024.

30 -årig kvinna.
Tubulära bröst.
0 barn.
Intresserad av bröstrekonstruktion av tubulära bröst.
Konsultation 1/2 2023 på SUS Malmö. Planerad operation 2024.

Annons
2025, January 18 - 17:52
ettnamnhejohå
ettnamnhejohå's picture
Offline
Last seen: 2 days 16 hours ago
Silver
Joined: 2025-01-18 14:47

Puffar denna tråd också!

2025, January 19 - 13:37
Seasalt
Seasalt's picture
Offline
Last seen: 20 hours 8 min ago
Silver
Joined: 2024-09-01 21:41

Hej! Jag opererade mig hos Patrik Höijer på Nordiska kliniken för några dagar sedan och är hittills jättenöjd! Jag gjorde ett mindre bröstlyft + förminskning av vårtgården för mina tubulära bröst (lättare grad). Har inte fått se brösten än, men vad gäller själva upplevelsen på kliniken så kan jag verkligen rekommendera!

21 år, 171cm, 62 kg

Tubulära bröst
Op 14/1-25 Patrik Höijer, NK
Bröstlyft + vårtgårdsförminskning
Strl före op: 75B
Strl efter op: vet ej än

2025, January 19 - 17:33
ettnamnhejohå
ettnamnhejohå's picture
Offline
Last seen: 2 days 16 hours ago
Silver
Joined: 2025-01-18 14:47

Vad kul Seasalt, grattis! :) Hur länge måste du vänta tills du kan se resultatet? Jag har bokat en konsultation hos honom om två veckor! Även fast jag har gjort detta två gånger (längesen nu dock) så är jag jättenervös för det känns så ångestladdat att behöva klä av sig, även för en kirurg som antagligen har sett det mesta.. Men tror ändå att jag ska boka in konsultation hos lite olika och känna efter vad som känns mest tryggt.. Det jag skulle behöva göra är lyft, vårtgårdsförminskning och lägga in nya implantat. Kan man göra allt detta på samma gång? Jag vill minnas att jag inte kunde välja allt på samma gång sist.. Det var ca 10 år sedan. Som sagt, det är nog bra att jag åker på lite konsultationer och kollar vad det finns för möjligheter :D Det känns kul i alla fall jag äntligen ska ta tag i detta nu!

Annons
2025, January 20 - 08:08
Seasalt
Seasalt's picture
Offline
Last seen: 20 hours 8 min ago
Silver
Joined: 2024-09-01 21:41

Tack snälla Ettnamnhejohå! Härligt att du också ska våga dig dit! Jag förstår helt och håller vad du menar med nervositet - jag gick flera år och sköt på en konsultation för att jag var rädd att visa upp mig. När jag väl var där, var det dock inte alls lika läskigt som jag hade trott! Patrik var väldigt proffsig och lyssnade på alla mina frågor! Som du skrev har han ju sett tusentals olika bröst förut och han förstod helt och håller när jag började prata om tubulära sådana (tydligen inte alla läkare som kan d?!). Något som dock ska sägas är att Patrik är väldigt klinisk” av sig, och inte så varm och pratsam som man kanske förväntar sig under en konsultation. Jag hade läst på mycket om Patrik innan jag bokade in mig med honom - så jag var dock förberedd på det. Själv tyckte jag inte att det var något problem alls, utan mer bara att det kändes väldigt proffsigt. Men jag vet många andra här som haft en helt annan upplevelse med Patrik och jag tycker du gör helt rätt i att boka in konsultationer med flera kirurger!

Vad gäller din operation kan jag tyvärr inte svara på om det är möjligt att göra lyft, vårtgårdsförminskning och nya implantat samtidigt, men saker har ju hänt på 10 år så man kan ju alltid hoppas :))

Jag får se resultatet på mitt egna lyft (+vårtgårdsförminskning) om några dagar, när jag ska på mitt första återbesök efter op! Kan säga att jag är väldigt nervös!! Hade ju varit hemskt att känna sig besviken efter alla pengar man spenderat ahahhah! Samtidigt tror jag många av oss med tubulära bröst känner att allt är bättre än inget :))

21 år, 171cm, 62 kg

Tubulära bröst
Op 14/1-25 Patrik Höijer, NK
Bröstlyft + vårtgårdsförminskning
Strl före op: 75B
Strl efter op: vet ej än

2025, January 26 - 11:52
ettnamnhejohå
ettnamnhejohå's picture
Offline
Last seen: 2 days 16 hours ago
Silver
Joined: 2025-01-18 14:47

Hej Seasalt! Tack snälla för att du tagit dig tid att svara så långt och fint! Och tack för att du också gav heads up på hur Patrik kan uppfattas. Super att man kan komma dit och redan vara lite förberedd på det så att man inte eventuellt blir lite ”paff” när man väl är där och säkert redan är lite skör och känslig 🙈😅 Nu är det bara en vecka kvar och känner mig mest förväntansfull och taggad!!

Hur mår du nu ca 2 veckor efter op? 🥰

Snart 30-årig kvinna.
Tubulära bröst.
0 barn.
Har utfört två bröstoperationer tidigare. Första gången för ca 14 år sedan - Lyft och vårtgårdsförminskning. Det var fint ett tag, men formen började snabbt komma tillbaka.
Ca 10 år sedan - Bröstförstoring i hopp om bättre form.

Nuläge: Extremt uttöjda vårtgårdar och hängande bröst. Funderar nu på nytt bröstlyft, vårtgårdsförminskning och nya implantat

2025, January 26 - 13:38
Seasalt
Seasalt's picture
Offline
Last seen: 20 hours 8 min ago
Silver
Joined: 2024-09-01 21:41

Ingen fara :)) Gud va spännande att det bara är en vecka kvar!! Det kommer gå kanon!

Jag mår faktiskt jättebra! Jag har nästan inte haft någon smärta alls sedan operationen - bara känt att det varit lite ömt. Har däremot haft rätt mycket problem med rygg och axlar eftersom man ligger i ovana positioner i början. Jag sover i vanliga fall på sidan så det har varit jobbigt haha! Men annars har det gått jättebra :) Får påminna mig själv om att jag är nyopererad och behöver ta det lugnt!

Jag var på återbesök i torsdags och fick då se brösten för första gången! Sköterskan sa att allt såg jättefint ut, men det var ju rätt läskigt att se stygn/sår och allt! Blev nästan lite chockad haha! Bröstvårtorna såg liksom ”påklistrade” ut och det var väldigt skrynkligt runt ärren. Men sköterskan sa att det skulle försvinna med tiden! Jag har iallafall inte tubulära bröst längre -utan de är runda och bröstvårtan mindre. Sen kommer jag få mer underpol när brösten ”faller” lite. Nu gäller det bara att ha tålamod! Hur läkte ärren på dina tidigare operationer? Det är d jag är mest nervös för nu :-))

21 år, 171cm, 62 kg

Tidigare tubulära bröst
Op 14/1-25 Patrik Höijer, NK
Bröstlyft + vårtgårdsförminskning
Strl före op: 70/75B
Strl efter op: vet ej än, nog ish samma

Annons
2025, January 26 - 14:07
ettnamnhejohå
ettnamnhejohå's picture
Offline
Last seen: 2 days 16 hours ago
Silver
Joined: 2025-01-18 14:47

Vad härligt att höra att allt har gått bra Seasalt! Så glad för dig ☺️

Jaa jag minns själv också chocken när man fick se brösten för första gången efter och man inte riktigt var beredd på att se själva snitten, lite blod, stygn osv 😅 Det ser läskigt ut! Men det blir snabbt bättre! När jag var på min andra konsultation inför att enbart göra förstoring så sa den läkaren dock att han inte tyckte att den första operationen var riktigt bra utfört (utfört av en annan kirurg) och att jag hade mycket större och mer ärr än vad som behövdes / hur det kan se ut. Så han ville hellre göra om den första operationen egentligen istället för att göra förstoring. Så jag hade lite otur tror jag.. Det är ju svårt att veta ifall det har med ens egna förmåga att läka att göra, eller om det var ett dåligt utfört jobb eller om det kanske berodde på att jag fortfarande var så ung och att de kanske töjdes ut med anledning av att brösten växte mer efter. Jag valde iaf att inte göra om det då för jag orkade inte riskera att genomgå samma sak igen för potentiellt samma resultat 🙈 Men jag har ganska breda och ojämna ärr nu så det ska bli skönt att få göra om det! Det känns som att det har hunnit hända mycket på 12 år så dom har säkert bättre tekniker nu 🤩 Däremot har iaf ärren bleknat oerhört mycket så även om de är breda så har de bleknat till samma hudfärg, så jag tänker knappt på det längre. Det var iaf betydligt mer påtagligt i början när man det var rosa i och med att det blev så mycket mer utmärkande då. Men det försvinner och smälter in med tiden! Så jag vågar nog säga att du kan känna dig heelt lugnt med det, man får ha lite is i magen 😄

Har du kunnat återgå till jobb nu eller är du sjukskriven? Jag har ett kontorsjobb så det känns som att jag borde kunna återgå hyfsat snabbt efter! Men jag kommer ju ändå behöva vara sjukskriven någon vecka.. Men vet inte om jag har lust att behöva berätta anledningen till chefen och samtidigt har jag jättesvårt att dra till med någon vit lögn. Och samtidigt känns det inte så kul att behöva ta semester heller 🙈 Hur har du gjort? 😅

Snart 30-årig kvinna.
Tubulära bröst.
0 barn.
Har utfört två bröstoperationer tidigare. Första gången för ca 14 år sedan - Lyft och vårtgårdsförminskning. Det var fint ett tag, men formen började snabbt komma tillbaka.
Ca 10 år sedan - Bröstförstoring i hopp om bättre form.

Nuläge: Extremt uttöjda vårtgårdar och hängande bröst. Funderar nu på nytt bröstlyft, vårtgårdsförminskning och nya implantat