#1
2010, April 17 - 18:30
Behöver inte berätta
Nej man behöver faktiskt inte berätta för sin omgivning om operationen, jag har lagt in 350 cc och det är en ganska stor skillnad på mig (nu har det ju bara gått 5 dagar men ändå: ) men det syns knappt när jag har kläder på mig!! Alla inläggen i bhn innan op. kan ju iof ha hjälpt till lite ;) Men till alla er som är oroliga för reaktioner från arbetskamrater eller dyl så är det inte säkert att de registrerar det!!
Jag tänker inte oroa mig för att komma tillbaka till jobbet nu iaf, tror inte att jag kommer att få några kommentarer! Jag orkar liksom inte förklara mig för alla..
—
| Född 86 | 165 cm | 53 kg | 75A | 72cm under bröstet|
Opererad den 12 April Av Calle på Proforma
Annons
Annons
Annons
Jag har börjat fylla upp med bh puffar så att brösten ser större ut! Jobbar med barn, och de är väl inte direkt kända för att vara finkänsliga så jag tänkte helt enkelt att jag börjar fylla ut nu så syns det inte sen. Sen är det är ju lite trist att alla automatiskt tror att man gör jättesillisar bara för att man opererar brösten...
Ålder: 20
Längd: 165
vikt: 56
Konsultation: 7/4
Op: 11/5
Bh före: 70b
Efter: ?
CC: 250
Klar man inte behöver berätta, de e upp till var o en sj att besämma. Ja tror inte heller att ja kommer säga nått. Fast nu har ja i o för sig sagt till rätt många att ja ska göra de. Har nästan bara fått positiv respons :)
Tänkte även fråga dig om vilken stl du tror du hamnar på, o vilken du hade innan?
Hade sj tänkt lägga in 300cc men vill inte att de ska bli för stort. e även lite nyfiken på hur de ser ut med kläder på. De flesta bilder ja har hittat e på nakna bröst, o de blir ju lite anorlunda på kläderna på.
Grattis till de nya brösten :) (e lite avensjuk)
28år 164cm 48kg
Bh-stl då: 70A
Nu: 70D
Lagt in 305cc bakom
Kolla in http://minanyaboobies.blogg.se/ för bilder på boobs med kläder. Den tjejen har i och för sig lagt in 375 cc men man ska ju inte hänga upp sig på cc. Tänkte att du kunde ha nytta av bilderna eftersom hon också hade a-kupa som utgångsläge och ville ha ett naturligt utseende, vad jag förstår.
Av vad jag verkar de flesta som gjort "mindre" förstoring känna att brösten efter operationen är sjukt stora nakna men att det inte är superstor skillnad med kläder (om man inte väljer att framhäva, dvs.).
Funderar på runt samma cc som du men tar diskussionen med kirurgen i stället, orkar nog inte med all input på forum eftersom folk tycker så olika. Lycka till med dina boobs :)!
För mig som är bara 18 år är detta jätte känsligt och ganska jobbigt jag har sagt till mina närmsta kompisar som jag litar på pojkvän och så men det är lite läskigt hur skolan ska reagera bor i en putte liten ort alla vet verkligen allt om alla och det känns lite så där. Men jag är inte mer än människa och vill som alla andra vara nöjd med mig själv ska inte bli någon byst drottning bara må bra och kunna bära upp kläder :/
Konsult på citadell 14/4 hos Tuve
Operation 2/6 hos tuve
153cm 45kg
18 i Juli.
400cc vänster 380cc höger har nu 70b/c 200cc/175cc egen vävnad
Jag använde 75 A förrut, alla från HM all vadderade ;)
Jag tror att jag hamnar på en visuell C kupa det är det jag hoppas på. Dom ser lite små ut nu med kläder på hehe.. men jag har ju ingen bh på mig så dom kommer se större ut med bh och sedan kan man ju klä fram/bak dom om man vill så jag tror det blir super!!jag ska lägga upp bilder i veckan tänkte jag så håll utkik!!
| Född 86 | 165 cm | 53 kg | 75A | 72cm under bröstet|
Opererad den 12 April Av Calle på Proforma
Jag vet hur det är, jag kommer själv från en liten byhåla där alla vet allt som sker.. Jag skulle göra den här operationen för 2 år sedan och berättade det för mina vänner men så spreds det och jag tyckte bara att det blev jobbigt. Det är faktiskt så att de flesta tänker bomber när man säger att man ska förstora brösten.
Det var en av anledningarna till att jag väntade och nu har jag bara berättat för mina närmsta och det har gått kanoners!!
I slutänden är det ju dig det handlar om och alla andra är dumma i huvudet :P Lycka till!
| Född 86 | 165 cm | 53 kg | 75A | 72cm under bröstet|
Opererad den 12 April Av Calle på Proforma
Jag opererades den 15 februari och hade inte sagt ett ord till någon - inte ens mina barn!
Två månader senare är det fortfarande ingen som vet!
Det går alldeles utmärkt att "hålla det hemligt". Jag klär mig som vanligt men utan alla ilägg i behån och så behöver jag inte längre ha en vadderad behå - hur skönt som helst!
Ännu är de inte fullt läkta eftersom jag gjorde ett litet lyft, kan tydligen ta lite längre tid än vid vanlig förstoring, men än så länge känns de okej!
Och som sagt... ingen vet!
Jag har också precis opererat mig. La in 345 cc. Har inte heller berätta för någon förutom mina närmsta vänner, och räknar inte med att någon ska se vad det är jag gjort heller! ;)
23 år, 160 cm, 55 kg
Strl före op: 70B
Strl efter op: -
Op 17/8 Davior Jergovic, Plastikkirurggruppen
345 cc bakom muskeln
Nä precis. Jag har berättat för mina föräldrar å självklart vet min make å lästa barnet. Mina bästa vänner som dessutom jobbar på samma jobb som jag, har jag inte berättat för! Tror att jag vill ha de så sen vid op med. Kommer dom på de så jan jag berätta. I min ålder upplever jag folk dömmer. " men hallå du som e 40 å har 2 barn gift å allt inte behöver du.... Å så 40 årskris" nej jag är nog tyst känner inte jag måste/vill försvars mitt handlande
Född-75, 2 barn ( -99 -03) 164 cm, 60kg Strl före op: 80B Konsultation: 19/9-15 Patrik Höijer Nordiska kliniken Op: 18/12-15 Patrik Höijer 400cc+425 cc HP + ankarlyft Strl efter op: 75G i sport-bh