Bröstförstoring apr 2014 - Polarkliniken - Umeå Anders Nilsson - Wonderland
Skulle vara på kliniken kl 14 och strax innan 13 checkade jag och min pojkvän in på hotellet som ligger i anslutning till kliniken då det ingår en natt där vilket kändes tryggt. 13:20 var vi på kliniken och blev tillsagda att det skulle dröja innan det var min tur så att vi kunde vänta på hotellrummet tills de ringde. 14:40 var det min tur och jag var ivrig att få det "bortgjort" och viglade inte väntan.
Väl på kliniken fick vi komma in till ett rum, ta första tabletterna, betala resten av inbetalningen då jag redan hade betalar 20% av summan. Fick byta till morgonrock och bara behålla trosor och sockar på mig. Fick svara på flera hälsofrågor innan kirurgen Anders kom in och ritade och diskuterade storlek och placering och jag valde det jag varit inne på sen konsultation vilket var 450cc delvis bakom. Valde att låta honom göra såsom han tyckte skulle bli bäst då man blir så förvirrad av att läsa en massa.
Pussade pojkvännen hej då och fick på mig en snygg mössa och vandrade till operationssalen. Där inne var narkosläkaren och det kändes lagomt blottande att ta av sig allt och lägga sig på operationsbordet med armarna utåt som Jesus på korset. Birgitta som hjälpte mig redan från början satte in nålar, tog blodtryck och förberedde samtidigt som hon strök mig på handen och pratade om jobb och livet. Hon sa att hon sprutade in ett medel så jag skulle känna att hjärtat började dunka snabbare och hon frågade om jag kände det men svaret blev nej. Fick syrgas i näsan och sedan bad hon mig tänka på något fint och sedan kände jag hur ögonen började rulla som när man håller på att somna framför en film. Sen var det godnatt ;)
Vaknade till när de skjutsade över mig från operationsbordet till sängen där jag skulle vakna upp men jag kunde inte kolla något, frågade om det gått bra bara och dom sa att det hade gått jättebra. Tårarna började rinna precis som förra gången jag vaknade upp ur narkos men inte pga smärta utan för det bara känns så omtumlande. Hörde sedan hur dom ringde efter pojkvännen och han kom dit supersnabbt. Operationen hade tydligen tagit 1h 45min. Sa att det tryckte väldigt hårt och då satte dom på en förlängning bak på bh-n då denna variant satt väldigt tight. Kändes som som jag var andfådd och andades snabbt vilket var läskigt och sedan började jag skaka tänder men dom sa att det var helt normalt för att kroppen skulle få tillbaka värmen trots att jag inte frös.
Mådde bra väldigt snabbt och de berömde mig för det och berättade att mina muskler var väldigt vältränade och hårda så de hade svårt att få in implantaten och skämtade om att de verkligen fick jobba för pengarna. Efter nån timme fick jag och killen lite fika men har aldrig ätit en macka så sakta. Var inte sugen trots att jag var hur hungrig som helst innan jag sövdes. Halv åtta blev jag rullad till hotellrummet av en annan sköterska som jag även kunde ringa under natten om det var något. Jag kände mig yr och sådär och hade självklart ont och var stel. Fick i mig mat sedan och det behövdes verkligen då jag blev illamående med alla medicin på tom mage.
Dagen efter tog jag mig ner och åt hotellfrukost, mådde väldigt bra förutom att man inte kunde röra sig normalt. Vid 10 gick vi till kliniken och skulle gå igenom lite olika saker såsom skötsel, få medicin utskrivet men sedan så hade läkaren glömt fylla i min sjukskrivning så den måste dom skicka.. Fick se mina bröst för första gången och jag var nojig över att jag skulle ha db från början och väldigt struliga bröst men det var över förväntan! Sköterskan sa också att dom inte hade trott att det skulle se så bra ut direkt då jag hade anlag för att ha synligt bröstveck till en början då implantatet skulle gå nedanför mitt egna bröst. Lite strutiga var dom såklart men inte alls som jag trott.
Är supernöjd med min vistelse på Polarkliniken och alla där var hur trevliga och klämmiga som helst :) dessutom väldigt uppskattat att få en hotellnatt så man känner sig lagomt kry iallafall innan hemgång.
Long story det blev men jag tyckte det var kul att läsa sånt här innan min op så det finns säkert någon som orkar läsa :)
Stort grattis tjejen så glad för dig :) hoppas du mår bra :) kram
Det var jätte spännande att läsa! Tack! Och grattis på dina nya bröst! Ha en snabb och bekymmerfri läkning !!!
Tack så mycket hörni! :) väntar ivrigt på att de ska trilla på plats och bli en del av mig. Kan fortfarande inte förstå att det är gjort!
åh, tack för att du delar med dig! jag funderar på denna klinik men känner mig osäker, får jag fråga vad du fick betala?:) kram!
Jag betalade 39 000 och har runda implantat mentor, väljer man de anatomiska är de några tusen dyrare :) var känner du dig osäker på då tro?
jag vill gärna lägga framför då jag tränar väldigt mycket och vill inte skära i muskeln och av vad jag kunnat läsa mig till här så gör han inte framför! sen är det en operation och jag är orolig över hur pass länge jag kommer att ha ont, sen känns allt som en djungel, har konsultation den 16/5 så hoppas han kan svara på mina funderingar:)
Det stämmer inte att han inte gör framför, var där på konsultation i början av maj och han sa direkt att jag bör ha framför :) Beror på utgångsläget, ens förväntningar samt förutsättningar (om man tränar mycket osv).
Hej! Vad menas med att träna mycket? ;-) Jag vill ha så naturligt look som det bara går, och har för mig att då lägger man bakom. Men jag springer, kör spinning och lite styrketräning. Ska jag ha framför då?
Hur lång sjukskrivning kan man få? Vet du? Jobbar nämligen med tunga lyft...
Ja men att styrketräna hårt typ. Just bröstträning kommer man inte kunna köra på bra länge om ens någonsin och löpning får man nog vänta ett tag också då känns det obehagligt då det skumpar men annars kommer man sedan kunna köra på som vanligt, jag har inte börjat gymma än dock. Men det vanligaste är bakom som jag har och framför är väl ett mer alternativ om man tävlar i bikinifitness eller något sånt. Fråga din kirurg men jag tycker bakom låter som det för dig.
Vanligast är 2v sjukskrivning men arbetar du med tunga lyft så får du nog längre!
På mig lade han framför!
B00bs, han har lagt framför på mig för bara två veckor sen=)
Och Wonderland, grattis till nya brösten! =) Kändes nästan som att läsa sin egna op-story =P
Jag vill ju ha så "naturlig" look det bara går, kan man få det av att lägga framför? Har du koll på det? :-)