Varande bröst
Hej.
finns det någon vänlig själ som varit med om samma som mig? :(
jag opererades den 20maj, lyft & förstoring.
Igår upptäckte jag att ena bröstet varade. Det är ett "hål" på cirka ½cm. Är det ett stygn som gått upp? Hålet sitter under bröstet där "ankaret" möts. rakt ner från bröstvårtan och snittet smligger under bröstet, där de båda möts... Har varit i kontakt med citadellet (som för tillfället är stängt pga semestrar så telefonen är kopplad till Malmö) Av hon som arbetade där jag fick rådet att bara tvätta med vanligt tvål och vatten morgon och kväll. Hon bad mig kontakta min kirurg och skicka bild på såret. Detta gjorde jag.
Var fortf väldigt orolig, så ja ringde sjukvårdsupplysningen, där säger hon att jag absolut borde åka och visa upp såret på min vårdcentral.
Sagt och gjort, väl på vårdcentralen tvättar hon av mig och sätter på ett sorbact plåster som ska ta död på infektioner och svamp. Hon säger på plats att jag absolut inte får träna/anstränga mig då detta kan göra så jag får en infektion om jag nu inte reda har det. Fick ett återbesök nu på fredag då dom ska ta av plåstret för att titta hur det ser ut.
Idag fick jag svar av min kirurg på mejlen där han skriver: Det är ingen fara, håll såret rent med vatten&tvål två gånger om dagen. Öppen behandling, ingen tejp eller annat som täcker. Sen skriver han att jag kan träna på gym trots att det inte läkt helt...
Jag är jätte nervös, vet inte vem jag ska lyssna på... Tänk om det blir värre. Kommer dom korrigera detta om ärret blir brett och fult pga felbehandling...?Kommer knappast kunna sova inatt.
Förstår inte hur dom kan säga så olika saker... Hälsningar från en väldigt orolig tjej :(
Jag hade följt vårdcentralens rekommendationer då de har kikat på dig och satt på ett plåster som ska hjälpa läkningen lite på traven.
I övrigt funkar nog tvätt med tvål o vatten bra samt luftning.
Dock tror jag att du ska lugna dig med träningen tills du är i fas igen.
Träning är inget måste utan de finns tid för det senare. En sak i taget!
Kram och krya på dig!
Nippelplastik och framförplacering 450cc, Mentor, Siltex™ Round Moderate plus Profile,Cohesive I™
Ingen fara! Jättevanligt, ca 30% av alla som gör lyft upplever detta av olika anledningar.
Såret som du ser är inte det som ärret kommer bli, då det är ytligt.
Skulle om jag var du försöka få antibiotika för att behandla den infektion du kanske har.
Oroa dig inte, jag har vart med om detta i två omgångar, och det blir fint ändå.
0 barn, 29 år, 168 cm, 77 kg
Strl före op: 85B
Strl efter op: 85E
Konsultation 24/2 på Clinic Strömstad / Bo Cederqvist.
Bröstlyft 28/4 på Clinic Strömstad / Bo Cederqvist
Konsultation förstoring 27/8-14 Clinic Strömstad / Bo Cederqvist
Bröstförstor
Tack för era lugnande svar.
Har valt att följa vårdcentralens råd. Ska tillbaka dit imorgon då dom ska titta på det igen och om det behövs plåstra om.
Har skött om det själv och tror det är på bättringsvägen.
Blir bara så otroligt fundersam över min kirurgs svar då han ansåg att jag både kan träna och att ingen direkt behandling behövdes mer än att tvätta morgon o kväll.
Man är ju väldigt vilsen när man inte vet vilka komplikationer som kan uppstå. Känns som att man inte blir tagen på allvar. Eller så är det väl så att man är super orolig. Vill ju inget annat än att få det bästa resultatet.
Sen är jag nog extra orolig eftersom det är sommar.
Är det någon utav er som vet hur lång tid det tar för brösten att "falla på plats"
Mitt vänstra bröst är mkt större och sitter högre upp typ svullet. Ska trycka extra på det har min kirurg sagt.
Men jag oroar mig eftersom mitt vänstra bröst var större redan innan op. Och han mätte dom som lika stora. Inte förens på op dagen noterade han att det var större. Detta markerade han innan det var dax.
Så jag undrar om det verkligen kommer rätta till sig...
Kram på er :)
Jag har också råkat ut för hål men jag väljer att inte kontakta vårdcentralen då de har en tendens att faktiskt överreagera!
Jag har koll på min kroppstemperatur och kontaktar min kirurg vid feber.
Gällande bröst som faller på plats så tar detta tyvärr olika lång tid - mitt vänstra läker betydligt långsammare än mitt högre och det är också där mitt hål finns ...
Fitness entusiast
27 år, 169 cm, 74 kg
Storlek före op 75 c
Storlek efter op: 70 G
Konsultation: 22/4-14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
Op 18/6 -14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
450 cc hp coh II framför bröstmuskeln
Ingen har två lika stora bröst utan ena halvan av kroppen är inte helt symetrisk med den andra.
Det är vanligast att det vänstra är lite större. På vissa kan den skillnaden visa sig lite extra när man puttar i lite extra fyllning. Ju mer volym desto lättare märks skillnaden.
Från 20 maj tills dags dato är inter speciellt lång tid och du får nog ha lite mer tålamod. :)
Det är två olika operationer som du säkert har läst i många inlägg sen tidigare och de sjunker och mjuknar lite om vartannat i olika takt.
Inget ovanligt om du helt plötsligt tycker att det är tvärtom. Du får nog avvakta iaf minst 3 månader.
Det kommer att hända jättemycket för dig fram tills dess. Ett sätt att se skillnaden är att ta profilbild på samma plats en gång i veckan.
Vila nu och rör på dig i lagom dos så ska du se att läkningen kommer att bli så bra som möjligt.
Här gäller det att "skynda långsamt"!
Nippelplastik och framförplacering 450cc, Mentor, Siltex™ Round Moderate plus Profile,Cohesive I™