#1
2011, January 12 - 10:48
Bröstförstoring och små barn..?
Ni som har opererat brösten och även har små barn hemma. Hur lång tid tog det innan ni klarade er själv ahemma med dom? Jag har en på 1år och en på 2 år och min sambo kommer vara hemma nu ngn vecka men räcker det? Hur var det för er?
Annons
Annons
Annons
Hej!
Jag gjorde min operation i måndags och än så länge är jag helt handlingsförlamad inför alla hushållsbestyr och barnskötsel.
Vi har planerat en vecka ledigt för sambon och sedan kommer mormor och farmor hjälpas åt i en vecka till.
Tror nog att de är bäst att inte lyfta, på i varje fall två veckor.
Med en 1 och 2 åring blir de ju ett par lyft per dag ju!!
Mina är 9 år och 7 månader så de e ju bara lilla som jag behöver lyfta, men skulle inte riskera de efter allt man gått igenom, vill ju ha bar resultat plus hålla nere risken för blödning och komplikationer.
Men det är svårare än vad man tror att bara gå här och se på när sambon gör allt. Jag säger att jag ivarje fall kan vara ett moraliskt stöd åt honom=)
Lycka till med allt, men mitt förslag är i varje fall två veckor!
Jag fick klara mig själv knappt 2 veckor efter op!Jag har 4 små och min minste var under 1 år när jag gjorde min op!Man hittar sin egen teknik med att kunna bära det viktiga är lyft mest med ben och rygg!Jag fick inte fördärvade tuttar iallafall, bara man lyfter "rätt" så är det inga problem!Kram
Min förtsa op gjorde ju självklart mest ont. Första veckan fick jag hjälp med min då 10 månaders. Sen klarade jag mej bra själv men undvek lyft o hittade en massa knep för att undvika det. Hon lärde sig klättra i o ur bilen själv med lite stöd från mej o behövde jag lyfta henne så gjorde jag det på rätt sätt liksom. Nära kroppen o inte med hjälp av bröstmusklerna liksom.
2barn,född 1976.173cm,65kgStorlek före op; 70b.Storlek efter op:70dd. Operation nr 1: 2007 350 cc Citadellkliniken, Peter Cosmo.Operation nr2 2010: BO samt implantatbyte till 510 cc, Citadellkliniken Peter Cosmo
Operation nr 3: 2020 Nov implantatbyte pga ruptur, samt sy in fickor. Motiva Ergonomix 625cc
Jag kunde inte lyfta de två första veckorna, men sen precis som annejoh skriver så hittar man sätt att bära på. Försökte också att min minsting (1 år) fick gå en del själv istället för att jag skulle bära överallt.
30 år, tvåbarnsmamma
Bröstförstoring Citadellkliniken, Peter Cosmo
345 MP bakom
171 cm - ca 57 kg - innan knappt 70A, efter ? 65E-F i tortyren
http://minnyahylla.wordpress.com
Tack för alla svar.Nu har jag kommit hem och väntar på barnen, men vi kommer säkert att hitta våra knep vi med.:) jag har ju hjälp en vecka till :)