Nöjd med din fettsugning?
Jag har, som jag nämnt i en annan tråd lite funderingar på fettsugning och vill veta så mycket som möjligt om detta. Det verkar finnas många olika metoder med mycket varierande resultat. Smartlipo verkar vara det mest kontroversiella, vilket bekymrar mig eftersom jag ursprungligen varit inne på den metoden, men vill ju inte ha knöligt resultat! Undrar nu om det finns några hör som kan dela med sig av erfarenheter. Det som jag undrar över är följande
- vilken metod som använts
- blev det synlig förändring
- knöligt eller jämnt resultat efter några månader eller längre tid
- om du gått upp eller ner i vikt efteråt, hur har det påverkat resultatet?
- vilken klinik/kirurg och gärna uppgift om pris
- är du nöjd eller ångrar du ingreppet?
Jättetacksam för svar och bilder!
162 cm, 49 kg
Före: 70A
Efter: 65E/70D
380 cc bakom muskeln, bytt till 300 cc framför
följer
3 barn, 33 år, 167 cm, 65 kg
stl före op: 70 c
stl efter op: 65 F
Konsultation 3/4 -14 Tuve Mårtensson, Citadell Cosmo Landskrona
op 13/5 -14 Tuve Mårtensson, Citadell Cosmo Landskrona
bröstlyft och bröstförstoring
450 cc hö mentor (delvis bakom)
Snart är det iaf dags för mig att göra fettsugning. Är ganska nervös, men hoppas på att det ska gå bra och det verkar kirurgen tro också!
162 cm, 49 kg
Före: 70A
Efter: 65E/70D
380 cc bakom muskeln, bytt till 300 cc framför
Baserat på din länd/vikt är min fråga: vad ska du fettsuga?
36 år 2 barn
63 kg 171 cm
Storlek före op: knappt 75a
Storlek efter op: hoppas på en liten 75c
Två konsultationer på Polarkliniken
Inne på mentor 295 eller 330
Insida lår. Har lite envist fett där :). Väger 1,5 kg mer nu förtiden.
162 cm, 49 kg
Före: 70A
Efter: 65E/70D
380 cc bakom muskeln, bytt till 300 cc framför
Hej
Jag har nyligen fettsugit utsidan av låren/ridbyxlåren och är full av blåmärken just nu men det ser lovande ut iaf. Inför operationen har jag läst lite här och där att man inte skulle ha så jätteont efteråt men det kan jag säga att det STÄMMER INTE! Jag har enormt ont och skulle helst vilja ligga stilla, helst gipsad, i ett par veckor, så ont har jag. Men jag kanske är överkänslig:)
Åh, stackars dig som har så ont! Har du gjort traditionell fettsugning med narkos? Eller vilken metod har använts?
Kul att resultatet ser lovande ut iaf! Hoppas att det onda försvinner snart.
162 cm, 49 kg
Före: 70A
Efter: 65E/70D
380 cc bakom muskeln, bytt till 300 cc framför
Det var "traditionell" fettsugning med sövning. Resultatet såg lovande ut i ett par enstaka dagar, men nu ser jag ut som vanligt igen. Noll skillnad. Har fotat mig från alla vinklar men ingen skillnad syns. Det skall ha tagits bort ca 8 dl men varifrån det tagits har jag ingen aning om, inte från mina lår iaf...![mail mail](https://plastikoperationsforum.se/sites/all/libraries/ckeditor/plugins/smiley/images/envelope.gif)