#1
2014, September 10 - 23:39
Tagit bort gips, jätte smal näsrygg, ångest
Jag op näsan av per windh för 1vecka sen, han smalna av näsbenet på sidorna och tippen fick lite justering från rund till lite spetsigare.
vid gipsbytet fick jag se min näsa och fick panik. Han har smalnat av. Näsbenet jätte mycket och d har resulterat i en timglasformad näsa :(
Till min fråga: hur mycket bredare kommer näsbredden bli? Jag vill ha den mycket bredare än vad den är nu. Tippen är inte alls svullen, så den kommer inte bli så mycket mindre och därmed matcha näsbenet mer.
Någon som upplevt samma sak?
Annons
Annons
Annons
Hej
Kan det bero på att din tipp är svullen och därför inte passar benet i dagläget. Jag tror att det är för tidigt att säga hur formen och näsan kommer bli... Vad sa Per när ni tog av gipset? Jag förstår att du är orolig och har ångest.. Jag är i samma situation. Jag opererades för två veckor och 2 dagar sedan. Hade ångest första veckan och efter gipsborttagningen var jag någorlunda nöjd. Svullnaden har nu lagt sig men näsan är ojämn.. hoppas detta beror på svullnad och inget annat... Jag tror att vi måste ha tålamod och sluta spegla oss hihi.. det är lättare sagt än gjort men resultate ser vi förstår om 6 månader- ett år.
Jag hoppas att du blir nöjd med din nya näsa... lycka till och ta hand om dig!
0 barn, 29 år, 162 cm, 57 kg
Näsplastik Kosmetisk kirurgi AB, Falköping
Hej, tack för svar.
Per sa att det är gipset som trycker in och att det därför ser smalare ut. Men jag kan inte tänka mig att det kommer bli så mycket bredare. Tröstar mig att några mm gör ändå stor skillnad. Jag håller tummarna.
Min tip är förbånsvärt inte svullen alls. Han rörde inte näsvingarna, utan endast satte dit brosk på tippen för att få den mer "V" formad.
När jag googlar så finner jag ingen som har sammanringer som mig, endast de som tycker att näsryggen är alldeles för bred (och det är ju svullnad som lägger sig)
Angående din näsa som är ojämn så kommer den bli rak. Jag har sett många bilder där de är ojämnt i början men successivt lägger sig all vävnad och då blir d jämt. Är det fortf ojämnt efter 3 mån bör du ta kontakt med din kirurg.
Jag håller tummarna för oss båda.
*samma problem
Hej
Tack för dina ord.. får lite mer hopp hihi. Jag kan tänka mig att det är som din kirurg säger att det är gipset som har tryckt in det så det ser jätte smalt ut. Han borde väl ej filat ner benet om ni ej kommit överens om det innan operationen
förhoppningsvis blir det så som du ville ha den. Hoppas verkligen att du blir nöjd. Ska trösta mig själv med att ingen näsa är perfekt.
Jag kan berätta hur den tar form efter tre månader...
Ta hand om dig och lycka till med allt!
0 barn, 29 år, 162 cm, 57 kg
Näsplastik Kosmetisk kirurgi AB, Falköping