#1
2011, January 17 - 13:44
Boxning & bröst?
God eftermiddag alla kunniiga!
Jag tränar boxning i min stad på en av boxningsklubbarna, vilket är fantastiskt roligt! Då jag går i tankarna att få lite fylligare boobs så undrar jag om det går att sparra och köra förhållandevis ruff boxning utan att boobsen tar skada, menar inte att jag ska använda dem som mitsar men om jag råkar få en smäll, hur blir det då?
Någon som har erfarenhet av detta?
Tack på förhand!
—
Nuvarande storlek: 75C
Önskad storlek: Större
Annons
Annons
Annons
Kom igen nu tjejer (och kanske killar) är det inte nån som vet något i alla fall :)?
Nuvarande storlek: 75C
Önskad storlek: Större
Det ska inte vara några problem. Det du bör tänka på är att ge brösten ordentligt med tid att läka efter operation innan du sätter igång med träningen.
Op Bröstimplantat (2010): 325 cc/mentor/runda/mp+/coh1/Framför
Op Fettsugning haka (2021)
Op Övre ögonlocksplastik (2022)
Tack för svar!
Vet du hur ömtåliga brösten är efter en operation ?
Nuvarande storlek: 75C
Önskad storlek: Större
Detta undrar jag också! Tränar nämligen kampsport. Hoppas man inte måste hålla sig från träningen allt för länge... Kommer nog köra dubbla sport-bh:ar efter operationen när jag tränar iaf. ;)
Har du pratat med din kirurg om det? Vad säger hon/han?
Känns som att man måste ha på sig något sådant ja, för rätt var det är får man sig en kyss på boxningen och då menar jag inte kyss som i puss !
Nuvarande storlek: 75C
Önskad storlek: Större
Brösten är ordentligt ömtåliga och det är en stor operation som kroppen behöver tid att återhämta sig från. Stygnen brukar normalt läka inom några veckor, men för att få in och placera implantaten gör kirurgen en stor åverkan på insidan sas. För det första ska man undvika alla rörelser som får brösten att skumpa tills fickorna är läkta, vilket tar ca tre månader. Lägger man dessutom implantaten under bröstmuskeln så har muskelfästet skurits av mer eller mindre, vilket förlänger konvalescensen.
Tre månader är alltså ett minimum utan boxnigs-/kampsportsträning fullt ut, men det kan röra sig om längre tid. Viss styrke- och konditionsträning kan man ägna sig åt tidigare, lugnare skuggboxning o dyl. Att gå till klubben och försöka "köra lugnt" bör ni absolut undvika - kampsport är inte så kontrollerat att man kan förutse alla rörelser och händelser, att man inte får slag/spark mot vissa kroppsdelar osv.
Själv väntade jag med bröstoperation tills efter min mest seriösa kampsportsatsning. Inte för jag ville göra någon innan iofs, de hade bara varit ivägen. =)
Op Bröstimplantat (2010): 325 cc/mentor/runda/mp+/coh1/Framför
Op Fettsugning haka (2021)
Op Övre ögonlocksplastik (2022)
Har fått 2 rejäla "kyssar" på ena bröstet under (kick)boxningsträning, och kan meddela att utöver smärtan, så är det oron över att man skadat ngt, och blir i behov av ny operation och ny kostnad (pengar man för tillfället inte har), som är den jobbigaste i kombon mellan implantat o kampsportsträning... om du frågar mig.
Jååå, så är det nog... Hade nog inte tänkt att träna boxning förrän långt efter operationen (om det nu blir någon), kanske nått år efter om allt läkt som det ska. Undrade mest om det var möjligt överhuvudtaget eller om sådan träningen var uteslutet?! Men om man inte är/får vara med (än) i ringen/tävla eller likn så skulle det alltså kunna gå att kombinera boxning och bröst efter nått år :)! Det ger lite hopp!
Tack för era svar! Det är mycket som måste vägas fram och tillbaka när ett sådant här beslut ska tas!
Nuvarande storlek: 75C
Önskad storlek: Större
Jag ska försöka planera in min operation till kanske början av sommaren nästa år, så tränar jag inte under hela sommaren och hela höstterminen så missar jag iaf inte så mycket och kan förhoppningsvis träna under våren följande år sen igen. :) Lägger jag ut kring 50 000 på en operation vill jag ju inte sabba den genom att jag tränar för snabbt igen, jag har ju faktiskt hela livet på mig att träna sen. ;)
Omöjligt är det definitivt inte (kolla bla Gina Carrano, MMA stjärna o american gladiator... rejäl silikonhylla), det är mer en fråga om hur stora risker man vill ta, för helt klart är det så, att risken för att ngt ska gå galet ökar i takt med graden av "våld" i den aktivitet man ägnar sig åt.
Själv har jag haft mina i ca 5 år nu, så jag är inte på någe vis färsk i det hänseendet. Det enda jag kan tänka på som ev framtida obehag, är om man inte passar för att ha impl u-muskel/besvärande muskelpåverkan, ngt jag drabbades av med mina första u-muskelbröst...störde min träning ngt kopiöst så jag bytte till över muskel istället, vilket för mig var en oerhörd befrielse, spec vad gällde träningen. Placeringen anser jag vara den enskillt viktigaste frågan att ta ställning till om man är en aktiv/sportig person.