Annons
4 posts / 0 new
Last post
#1 2014, September 28 - 02:07
Zirconia
Zirconia's picture
Offline
Last seen: 4 years 2 months ago
Silver
Joined: 2013-07-21 16:05

Tragiskt med samhällsideal

Behöver få ventilera mina tankar. Har funderat mycket på hur man påverkas av samhällets rådande ideal och medias inverkan på våra liv. Från barnsben så ser man mycket reklam etc i vardagen vilket påverkar hur man ser på sig själv. Även om jag hela mitt liv fått mycket uppmuntran av mina föräldrar och de alltid försökt lägga vikt vid hur man är som person och att jag ska få en bra utbildning etc. så har jag trots det påverkats av reklam och liknande. Jag började bry mig ganska sent om mitt utseende jämfört med jämnåriga. Det var först efter gymnasiet som jag började sminka mig lite och då endast mycket diskret. Jag kände att jag också ville vara fin. Sen när jag fick pojkvän så mådde jag bra med mig själv och hade bra självförtroende. Är fortfarande tillsammans med samma kille och älskar honom otroligt mycket. Han har alltid varit självsäker. Han har ibland bämnt att nån skådespelerska är fin men aldrig jämfört mig med dem och har alltid sagt att jag är vacker... Men jag själv har hakata upp mig på saker och jag har själv alltid jämfört mig med andra och dem som han har tyckt var fina. Oftast har de inte alls haft något gemensamt med mig utseendemässigt och det har successivt gjort mig osäker. Jag vet inte varför men min skälvbild har jag själv raserat genom att tänka negativt och jämföra mig med samhällets idealer. Jag ville också passa in men kände att jag var "annorlunda". Jag kan nu istället tycka att jag var unik som jag var och jag skulle ha jobbat med mitt självförtroende och min självbild i första taget. Tanken att operera näsan har funnits hos mig långt innan jag blev tillsammans med min kille. Men osäkerheten som växte inom mig som gjorde att jag var rädd att förlora honom till någon annan som är finare än mig bidrog till att jag tog detta steg. Det var inte för hans skull jg opererade mig. Han ville inte att jag skulle opereras. Men jag litade inte riktigt på det han sa. Jag trodde att bara jag blir lite finare så kommer han inte titta på andra... Konstigt att jag tänkte så men jag har insett att jag nog snöade in på min näsa för mycket redan innan op och att jag i grund o botten nog inte mådde så bra med mig själv. Nu känner jag att mitt riktiga jag är borta och att jag servut som vem som helst o mina karaktärsdrag är borta. Min kille säger att jag är annorlunda till utseendet jämfört med förut men att jag var vacker innan op och är lika vacker nu. Han säger inte att jag är vackrare... Vet inte vad jag förväntade mig att han skulle säga egentligen. Men att hag själv inte känner igen mig det är ett faktum. Sen har det kommit fram att min kille inte är så självsäker som han ändå ger skenet av och han var väldigt ledsen över sitt utseende en kväll. Jag blir bestört för jag tycker han är jättesnygg och det vet han och har fått höra.
------
Det känns som att vi är två trasiga själar som tycker att den andre är vackrast i hela världen men inte vågar tro på det vi hör och har självförtroende och självbild som är i botten. Och sedan möts vi av samhällets bild på hur killar och tjejer ska se ut o bete sig... Hur ska man lära sig att strunta i det runtikring sig och bygga upp självbilden?? Det är bara så tragiskt! Hur ska jag kunna förklara för mitt framtida barn att det är insidan som räknas o inte utsidan? Särskilt när man sen på bilder kommer kunna se att mamma såg annorlunda ut i unga år (innan näsop). Hur förklarar man det?? Jag fick ju också alltid höra att insidan är det som är det viktigaste och ändå så tänkte jag så skevt o dumt o inskränkt för ett år sedan då jag tog bedlutet att operera mig. Var mitt beslut befogat? Skulle jag ha försökt att gå i terapi för att acceptera mig så som jag var?

----
Urs! Är trött nu o behöver sova... Men tankarna väller över...

Ålder: 27 år, Längd: 167 cm, Vikt: 53 kg
Op total näsplastik hos Per Windh på ArtClinic i december 2013

Annons
2014, September 28 - 09:53
Mjau
Mjau's picture
Offline
Last seen: 1 month 3 weeks ago
Silver
Joined: 2011-09-20 09:37

Du har så mycket rätt i det du skriver men också mycket fel. Det är sant att det är insidan som räknas, att du gjort en näsoperation förändrar dock inte detta faktum. Man får aldrig chansen att välja hur man ska se ut, att vilja göra förbättringar av sitt utseende kan därför aldrig ses som felaktigt OM man inte gör det på fel grunder. Det är en gråzon och det är där många hade behövt hjälp och tala med en utbildad psykolog eller liknande innan operation. Gör man det på fel grunder, det vill säga inte för sin egen skull, så är operation inte den rätta vägen att gå. Detta samtal behöver dock nödvändigtvis inte handla om att försöka acceptera sig själv och hur man är skapt utan till en början enbart finna rotorsaken till varför man vill operera sig.

Du är så insnöad vad gäller din näsa att du själv inte inser att du inte alls förlorat din karaktär i ditt utseende. Jag ser precis samma tjej framför mig som tjejen innan näsoperationen, bara med en lite snyggare näsa enligt rådande ideal. Om detta gör dig lycklig så är det ju fantastiskt, då var ju en näsoperation rätt väg att gå för dig oavsett om det finns så mycket annat som är viktigare än just utseendet.

21 år. 163 cm, 57 kg
Op näsplastik 7/10 2013 Per Windh, Art Clinic
Reop näsplastik 22/9 2014 Per Windh, Art Clinic

2014, September 28 - 10:27
Pygme
Pygme's picture
Offline
Last seen: 6 years 3 weeks ago
Silver
Joined: 2013-06-07 10:29

Min spontana reaktion är att du har verkligen lärt dig något om dig själv med den här erfarenheten. Vad du väljer att göra med detta är nu upp till dig. Om du vill ta det för den erfarenhet det är och växa som människa eller om du vill fortsätta att fokusera på näsan och utseendet, och att du inte blev nöjd och ångrar dig.. Du kan ju inte gå tillbaka.. Men om du tycker att du borde ha accepterat ditt utseende som det var, och inte varit så fixerad vid det då, så är det ju så du måste tänka nu.. Och det blir kanske en större utmaning iom att du måste acceptera att det beslut du tog kanske inte var rätt för dig.. Ibland måste man förlåta sig sina misstag, man lär sig om sig själv hela tiden och man kan inte alltid fatta de rätta besluten från början, det enda man kan göra är att välja hur man ska hantera saker i livet när det blir fel.. oavsett vad det är..

42 år, 155 cm, 43 kilo
Stl före 70a
Stl efter 70c/d
Mentor runda moderate plus profil, Coh1
225cc delvis bakom muskeln
Op 18/4 -13 Plastikkirurggruppen

2014, September 28 - 12:35
MyMeMo
MyMeMo's picture
Offline
Last seen: 10 years 3 months ago
Brons
Joined: 2014-04-29 13:11

Zirconia: Det låter som du börjar landa i väldigt kloka tankar. Nu gäller det att du fortsätter på den banan. Släpp allt som har med näskorrigeringar att göra och börja acceptera att du är väldigt vacker som du är nu. Lita på alla som bekräftat det. Säger t ex din pojkvän att han tycker du är lika vacker nu som innan operationen så menar han att du inte har förändrats i hans ögon (eftersom han avgudar dig oavsett vilken näsa du har). Det låter som om han faktiskt har en sund inställning till varför han valt dig som flickvän dvs inte enbart för ditt utseende utan han är kär i hela paketet, både det som finns inuti och det man ser utanpå. Att han inte säger att du är vackrare nu med nya näsan betyder inte alls att du på något sätt skulle vara fulare alltså, det betyder bara att han inte vill att du ska tro att han är fokuserad enbart på hur du ser ut. Var glad för det! Du har hittat en guldklimp som du kan lita på stannar hos dig även när du blir gammal och grå.
Sen måste jag erkänna att jag är utled och innerligt trött på kommentaren att man ska operera sig för sin egen skull. Det är det största påtryckningsmedlet som finns på dem som är osäkra på om de verkligen ska operera sig eller inte. För vem kan argumentera mot det och andra liknande saker som att "du är värd det" som hela smink- och skönhetsindustrin använder sig av i reklamen. Och oj vad vi går på det! Inte för att vi egentligen är så korkade utan för att vi har möjlighet. Vi lever i en värld där vi i stort sett kan få det vi vill ha nu och på en gång. Ångrar vi ett köp kan vi oftast lämna tillbaka saker och allt är som förut. Utan konsekvenser. Vi behöver inte ens ha råd att köpa det vi vill ha, utan för att ytterligare pusha oss mot ett köp blir vi dessutom erbjudna att låna pengar. Men har vi någon gång avstått från ett köp så är det mer en regel än undantag att vi faktiskt upptäcker att vi egentligen inte vill ha prylen till slut. Hur många är det inte som skrivit här på forumet att de hellre vill ha tillbaka sitt gamla utseende? Det är betydligt bättre investering att satsa på att bygga upp sin självkänsla på annat sätt än genom sitt utseende.
Våra hjärnor är dessutom inte anpassade för att vårt utseende har förändrats så snabbt som en operation innebär. Så fortsätt med dina bra tankar och kom ihåg det gamla talesättet att tiden läker alla sår. Det gäller även näsor som kanske inte blev på pricken vad man tänkt sig från början. Se bara till att du inte fortsätter med operationer så att du förstör det du har nu. Risken är tyvärr alldeles för stor att det blir värre just när det gäller en näsa. Så gör inget mer. Du vill ju inte gå igenom allt detta en gång till? Med tiden inser man att det bara är en mikroskopisk detalj som inte betyder något egentligen. Men ibland kan man behöva lite tid för att komma till den insikten, så kämpa på. Det börjar redan gå framåt tycker jag efter att ha läst det du skrivit nu.

Annons
Annons
Annons
Annons