#1
2014, November 20 - 17:33
sänka bröstväcket? Bilder
Läser att många får sänka sina bröstväck.Tror ni att jag behöver det?
—
3 barn, 32 år, 172 cm, 57 kg
strl före op: 75 B
strl efter op: önskar fyllig C eller D
Konsultation 12/12 Örjan Gribbe
Op 29/12 Örjan Gribbe, Proforma
325 cc mentor moderate plus, bakom bröstmuskeln.
Annons
Annons
Annons
Någon som vet?
3 barn, 32 år, 172 cm, 57 kg
strl före op: 75 B
strl efter op: önskar fyllig C eller D
Konsultation 12/12 Örjan Gribbe
Op 29/12 Örjan Gribbe, Proforma
325 cc mentor moderate plus, bakom bröstmuskeln.
Jag tror inte det.
Jag tor du lättare skulle få db då.
Det beror väl även på vilket implantat du skall ha. Ett nättare så kanske inte, men ett jättestort implantat skulle ju inte bli snyggt utan att sänka liksom.
2 barn, 32 år, 171cm, 82kg
Strl före op: omätbart
Strl efter op: 70G-H
konsultation 14/3 Laser & Estetik, Mattias Elmér
konsultation 19/3 Plastikkirurggruppen, Gabriella Rudbeck
OP 25/4 Laser & Estetik, Mattias Elmér
600 HP Perthese, delvis bakom.
Jag tror du behöver det ja. Du har inte jättemkt underpool o ska du få in implantat som ska sitta på rätt ställe så måste det till mer utrymme nertill annars kommer du få implantat som ligger högst upp med två bröstvårtor längst ner. De flesta får sina bröstveck sänkta.
Jag såg ut som du och har inte sänkt vad jag vet iaf. Har större som ser ut som mina små! Ibland önskar jag vårtorna lite högre upp men sen när jag tittar efter och vänninan som fattade nada så blir jag mer varse om att de ser mer naturliga ut.
De flesta som sänkt vad jag upplevt här inne är de som var platta i utgångsläget och saknade ett markerat bröstveck som du.
Hör med kirurgen de vet bäst. Du har iaf ett väldigt fint utgånsgläge.
Nippelplastik och framförplacering 450cc, Mentor, Siltex™ Round Moderate plus Profile,Cohesive I™
Dina påminner ganska mycket om hur mina såg ut innan operationen, mina var lite hängigare dock (har tyvärr inga förebilder) men jag behövde inte sänka bröstvecket. Satte in 420cc ultra high profile.
Jag kan känna som Flisan69 att jag önskar att bröstvårtorna hade hamnat liiiite högre upp men är helt klart nöjd ändå, de ser naturliga ut och de är dessutom inte färdigbakade, så de kanske sjunker ner lite mer och vårtan hamnar precis där jag önskar. Time will tell :) och är som sagt jättenöjd ändå.
2 barn, 42år, 163 cm, 54 kg
Strl före op:70B
Konsultation 22/10 Helena Sveinsdottir på Citadellklininken.
Op april 2014, allergan soft touch 420 cc, bredd 12, uhp, bakomplacering.