#1
2014, December 6 - 13:10
Varför så mycket fördomar kring framförplacering?
Som rubriken råder- varför så mycket fördomar?
Hört allt möjligt: ökad risk för kapsel/infektion, att man inte kan amma, svårt att genomföra mammografi, onaturlig look samt att de blir hängiga fort...
Jag tycker nästan att det värsta är att detta kommer från kirurger - ska inte de ha en opartisk bild kring placeringar?
Ville bara ventilera lite ilska jag burit på. Själv fyller mina framför snart 6 månader.
—
Fitness entusiast
27 år, 169 cm, 74 kg
Storlek före op 75 c
Storlek efter op: 70 G
Konsultation: 22/4-14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
Op 18/6 -14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
450 cc hp coh II framför bröstmuskeln
Annons
Annons
Annons
Kirurger ska väl säga vad som är bäst för en själv? Framförplacering är ju en gammal teknik, tex min mamma har framförplacering (haft i 20 år) och visst har hon kunnat amma och så men de medför ju också större risk att de börjar hänga tidigare (gravitationen kommer ingen undan) och att kanten på implantatet syns därav sätter de flesta idag bakom muskeln. Det handlar väl egentligen inte om fördomar utan om ren statistik och som kirurg är det ju din skyldighet att informera dina patienter om riskerna en operation medför. Sen är det inte alla som kan ha framförplacering då de har väldigt lite egen vävnad och utan någon muskel som täcker kanten så är det stor risk att den syns. Men självklart ska ju de som vill ha framför också välja det, tex om man tränar fitness osv. Men jag tror att ur kirurgens perspektiv så vill ju de självklart att patienterna blir nöjda och med så lite komplikationer som möjligt, vilket ofta innebär bakomplacering.
0 barn, 21 år , 175cm, 60 kg
Strl före op: 70B
Strl efter op:
Op 27/11-14 Dr Marcus Gerlee, Gerlee Plastikkirurgi
425cc runda mentor, delvis bakom muskeln
Bakom har mycket allvarligare komplikationer än framför....
Före: 70C
Efter: 70G
445 cc
Som Silicea skrev så är det allvarligare komplikationer bakom och utseendet på brösten vet jag inte om det räknas in som en allvarlig komplikation, men båda ni två hade C-kupa innan operationen och därför blir det ju självklart ett bättre alternativ för ett att sätta framför då ni har tillräckligt med egen vävnad för att täcka implantatets kanter. De flesta här inne har dock haft en a/litenB kupa som utgångsläge och de som har för lite egen vävnad får helt enkelt inte kirurgens tillåtelse att sätta framför då de vet att risken att de kommer se fejk ut och kanterna syns är väldigt stor. Det räknas väl inte som en allvarlig komplikation medicinskt sett men självklart vill man ju ha ett bra resultat efter att ha pungat ut så mycket pengar. Jag tror att många fler hade valt framför om de haft samma förutsättnignar som er två, så häng inte upp dig på all negativitet kring framförplacering. Huvudsaken är ju att du är nöjd med ditt resultat och vad alla andra tycker kan faktiskt kvitta! Var glad för att du slapp göra ett snitt i bröstmuskeln och att du kan träna dina bröstmuskler på ett sätt som inte vi andra kan på ett bra tag framöver!
0 barn, 21 år , 175cm, 60 kg
Strl före op: 70B
Strl efter op:
Op 27/11-14 Dr Marcus Gerlee, Gerlee Plastikkirurgi
425cc runda mentor, delvis bakom muskeln
Att kirurger är skyldiga att informera om alla risker rimmar illa med att nästan ingen som lägger bakom blir informerad om tex muskelpåverkan..? Det verkar som att de informerar om alla negativa aspekter på framför dock. Bakom döljer oftare rippling och kanter (sanning med mycket modifikation), men efter lång tid med att lägga bakom (bakom blev det nya svarta liksom) och då med ANDRA komplikationer som resultat av det, tex db, muskelpåverkan, så kommer vindarna att vända tror jag (förhoppningsvis till att låta folk få välja risk för komplikation och inte bara få förespråkat bakom).. Tycker också det verkar finnas mycket fördomar mot framför.. Bla att det skulle ge ett mindre naturligt resultat, medan det jag har sett här på pof snarare bevisar motsatsen.. Enligt mig.
42 år, 155 cm, 43 kilo
Stl före 70a
Stl efter 70c/d
Mentor runda moderate plus profil, Coh1
225cc delvis bakom muskeln
Op 18/4 -13 Plastikkirurggruppen
Mm mina är bara dryga två månader och ser redan väldigt naturliga ut. Inga kanter. Enda problemet är att jag fått ett veck i ena implantatet men det är så långt ner att bakom ändå inte hade hjälpt, beror på att jag är smal.
Har sett fina resultat här även på väldigt litet utgångsläge, tex sockerdricka har jättefina naturliga framför trots att han hade väldigt lite egen vävnad.
Före: 70C
Efter: 70G
445 cc
Varför svarar du så himla argt undrar jag?
Jag tycker bara det är bra fräckt att säga saker som det inte finns stöd på. Men upplever att så fort man nämner ordet framför så blir en hel del banans - vilket du också blev.
Jag tycker bara att man ska vara mer opartiskt och självklart har inte alla förutsättning för framför eller bakom för den delen : du behöver inte predika för mig eller svara så förbannat rått!
Fitness entusiast
27 år, 169 cm, 74 kg
Storlek före op 75 c
Storlek efter op: 70 G
Konsultation: 22/4-14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
Op 18/6 -14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
450 cc hp coh II framför bröstmuskeln
Tack Pygme! Du svarar alltid så himla bra - älskar din uppriktighet.
Och det var precis detta jag menar; man får höra allt dåligt med framför och de bara spär på upplever jag .. Och så arga svar .. Så så arga.
Man får lägga sina implantat var man vill tycker jag men man behöver inte sprida och spä på sånt som inte ens stämmer :s
Fitness entusiast
27 år, 169 cm, 74 kg
Storlek före op 75 c
Storlek efter op: 70 G
Konsultation: 22/4-14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
Op 18/6 -14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
450 cc hp coh II framför bröstmuskeln
Jag skrev ju självklart detta inlägg för att jag bryr och för mig kvittar det att det finns de som skulle kunna ha framför men skräms bort av alla påstående som inte är helt sanna!
Fitness entusiast
27 år, 169 cm, 74 kg
Storlek före op 75 c
Storlek efter op: 70 G
Konsultation: 22/4-14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
Op 18/6 -14 Gunnar Kratz, Plastikakademin
450 cc hp coh II framför bröstmuskeln
Jag har inte mycket vävnad i mig själv och min kirurg avrådde å det bestämdaste att lägga implantaten framför muskeln pga risk gör rippling och häng, rock in a sock osv. Att jag hade rätt tydlig db på ena bröstet och kraftig mfd tyckte han inte var någon egentlig orsak till en omoperation. Muskelpåverkan verkar överhuvudtaget inte ses som en komplikation av kirurgerna, utan något som är helt normalt och som man får räkna med när man har inplantat. .. men det var ingen som berättade att det skulle bli så för mig innan min första op, utan då var det bara fördelarna med en bakomplacering som framhölls, kontra nackdelarna med framför.
Nu har det inte gått så lång tid än, men det finns inte en chans att de här kommer att se mindre naturliga ut än när jag hade bakom, och jag känner redan en enorm skillnad i hur det känns när jag använder armarna - nu när jag borstar tänderna gungar brösten istället för att dansa runt och se helt galna ut...
Jag håller med Pygme, och hoppas det kommer att bli mer så att båda alternativen är okej.
1 barn, 38 år, 166 cm, 61 kg.
* Op 1: Estetisk Kirurgi i Ockelbo 2011. Mentor 375/400cc mp+, bakom bröstmuskeln. Fina, men platta, lite db och mycket mfd.
* Op 2: Proforma, Örjan Gribbe, 25 nov 2014. Mentor 500cc hp, framför bröstmuskeln.
* Op 3: Proforma, Daniel Saiepour, 12 april 2018. Uttag av implantat.
Har inget att tillföra diskussionen men måste säga att jag upplever inte Geléhallon91s inlägg argt eller rått överhuvudtaget. Det är nog din känsla som gör att du upplever det så. Mvh :)
0 barn, 25 år, 171cm, 69kg.
Tandfasader 4st dec -13.
Strl före op: 80B (antagligen fel)
Strl efter op: 70G
Konsultation 25/11-14 Marcus Gerlee, Gerlee Plastikkirurgi
Op 1/12-14 Marcus Gerlee, Gerlee Plastikkirurgi
500cc mentor runda high profile b