Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Plytan profilbild

Plytan

Kvinna ·

12 dec, 2014

Hallå allihopa! nu har det gått fyra veckor sedan min op och jag jobbar för fullt igen. Har tunga lyft men undviker de värsta och ber mycket om hjälp. Känner såklart när jag kommer hem att jag är lite öm och svullen och trött, men har ingen smärta alls ☺️ Dock!!! Så såg jag i spegeln i kväll när jag tog av mig bh-n att jag har som vita streck över hela brösten. Ser ungefär ut som bristningar? Dock frågade jag innan om man kunde få det och då sa dom att jag inte kunde få det eftersom det är hormoner som utvecklar sådant. Har någon haft och sett detta? Försvinner sånt av sig själv? Och vad tusan är det för något??

Sortera efter

Boobs4me profilbild

Boobs4me

Kvinna ·

12 dec, 2014

Kan mycket väl vara bristningar. Hormoner styr visserligen om du får det eller inte, men det uppkommer när huden töjs. Så det är de hormoner du redan har i kroppen som bestämmer om du får eller inte får bristningar då huden töjs. Ex vid graviditet (mage och bröst växer) eller vid snabb expandering (som vid bröstförstoring). Risken är större att bristningar uppkommer vid snabb expandering då huden inte hinner med
Gilla
Plytan profilbild

Plytan

Kvinna ·

12 dec, 2014

Okej. Men eftersom de inte funnits förrän nu, och de är ju ändå betydligt mindre nu än vad dom var i början efter op, tror du att mina lyft på jobbet har påverkat?
Gilla
Boobs4me profilbild

Boobs4me

Kvinna ·

12 dec, 2014

Det tror jag inte. Bristningar kan uppkomma ett tag efter själva expanderingen av huden. Ett exempel är min kompis som klarade hela sin graviditet utan bristningar. Ca 1 vecka efter barnet var fött så upptäckte hon flera bristningar på magen som inte funnits där innan. Så allt är individuellt :) syns de mindre nu kan ju ha att göra med att svullnaden har lagt sig. Då drar bristningarna ihop sig också. Sträcks huden ut så syns de mer. Har du någon bild på strecken?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem