Bröstförstoring feb 2015 - Polarkliniken - Umeå Anders Nilsson - frankhi
Nu har det gått 4 dagar sedan jag genomförde min operation.
Dag 2, alltså dagen jag komme hem från kliniken var nog den jobbigaste.
Först var det ju så ovant med hur jag skulle röra mig och i vilket läge jag kunde sätta/lägga mig ner för att överhuvudtaget ha en chans att ta mig upp.
I vissa lägen gjorde det så ont och jag skulle aldrig ha klarat mig utan att få panik
om jag inte haft hjälp hemma.
Sedan var det ju den vadderade världen jag var i pga 2st citadon varje 6:e timme hela dygnet.
Faktiskt RIKTIGT läskigt att känna sig så "drogad".
Varje gång jag tog en dos tabletter så tog det 20min sedan sov jag 3 timmar, helt "däckad".
3:e dagen kände jag en stor skillnad på hur mycket jag kunde röra på mig och jag fick inte längre dom där ilningarna i bröstet, som nästan gjorde att jag svimmade.
När man stoppar i sig så stor mängd smärtstillande så är det ju svårt att avgöra hur ont man egentligen har.
Duschade på morgonen dag3, och hjälp vad skönt. Snacka om att må bättre efter det. Lite mysko och nästan läskigt att tvätta sina nya "tvillingar"!
Så dag 4, bestämde jag mig för att trappa ner, och endast ta 1st citadon åt gången.
Det har gått jättebra och jag har inte ont alls, förutom vid vissa "dumma" rörelser.
Det som också var jätteskönt var ju att den "drogade" känslan minskade, fortfarande trött men inte alls som dagen innan.
Det enda dåliga med det var ju att jag blir rastlös och vill hitta på saker.
Har tagit en kort promenad ute idag, och jag vart trött men sååå skönt att få röra på sig.
Nu känns det mest som ett konstant hårt tryck över brösten och jag längtar tills jag slipper bröstbandet, som jag tycker skaver.
Tack för att du delar med dig! Nu har det gått ungefär ett år sedan operationen. Är du nöjd med resultatet? Några komplikationer?
Hujedamig, låter inte som en dans på rosor med all den smärtan! Var det en bra klinik? Vi väljer mellan Polarkliniken och Citadell inför hustruns stundande OP.