#1
2015, May 3 - 20:40
Behöver råd om plastikkirurg i Skåne ?
Skall göra en bukplastik och undrar vilka institut som kan rekommenderas och kirurg ?
Har kollat lite på Citadellkliniken och Plastikinstitutet i Malmö , Alberiuskliniken i Helsingborg. Är det någon som har varit på dessa och kan berätta lite?
Finns det något institut som inte rekommenderas el kirurg ?
Annons
Annons
Annons
Hej!
Har inte gjort bukplastik, men gjort bröstförstoring.
Kan berätta om Citadellkliniken, den som ligger i Landskrona har otroligt fin miljö. Både klinikerna är otroligt frächa, vitt och stil rent. Läkarna och sjuksköterskorna är väldigt profesionella. Men vilken läkare som är bäst på bukplastik kan jag inte svara på tyvärr. Men kan säga att Helena är otroligt gullig och mån om sina patienter, under operationen höll sköterskan min ena hand och helena den andra medan hon och strök sin andra hand mot min kind under narkosen. Känndes väldigt tryggt och lugnande.
Fick någon panik då man skulle lägga sig ner med armarna utåt, (hoppas ingen tar illa vid) som Jeses på korset. Men som tur var var de så lugna och stöttande :)
22år, 162 cm, 58 kg
Strl före op:70C/65D
Strl efter op: 65G
Konsultion 13/1 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 10/3 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 13/8 Korr av kapselkontratur
OP 25/11 Korr av kapselkontratur och DB, Bröstlyft och implantat byte
40
Hej
Tack för svaret .
Låter tryggt , i en sådan situation är det skönt att veta att man är i trygga händer.
Ska titta näramare på det. Är inte så långt ifrån där jag bor.
Följer.
3 barn,162 cm, 56 kg Strl före op: Trött 75C Konsultation okt 2015 Helena Sveinsdottir Konsultation feb 2016 Helena Sveinsdottir Bröstlyft och stor bukplastik inkl fettsugning maj 2016
Citadellkliniken :) Har bokat för bröstoperation där! Och har två vänninor som gjort bukplatiker där och resultatet är kanon :)
32 år 177 cm 74 kg
2 barn
Strl innan op A
Strl efter op E
Konsultation 1 26/6 Peter Cosmo
Bokad OP 28/9 Förstoring/Lyft