#1
2015, October 29 - 19:02
Paulo Montemurro, anatomiska implantat
Av de bilder som är upplagda här på POF så verkar majoriteten ha anatomiska inlägg där Paulo Montemurro på Akademikliniken varit kirurg. Är det någon som har erfarenhet av Paulo som valt runda implantat? Visserligen tycker jag de efterbilder jag sett med anatomiska är jättesnygga men är ändå tveksam till anatomiska pga rotationsrisken.
Ni som valt Paulo, hur resonerade ni kring valet av runda eller anatomiska?
Om någon annan har erfarenhet av anatomiska får ni gärna dela med er.
—
43 år, 164 cm, 57 kg
Strl före op:70A
Strl efter op: 65F
Op för Patrik Höijer, Nordiska Kliniken, dec-15, Allergan anatomiska 295 cc
Ny op för Patrik Höijer, dec-18, Motiva Round 450 cc
Annons
Annons
Annons
Jag har anatomiska implantat som du säkert ser och är jättenöjd. Har äntligen fått en mer markerad underpol och då man kan skräddarsy de implantatet har jag fått något som passar just mig.
Har dock påbörjad till tenting, och det beror på att implantaten nog blev lite för breda. Men det har ju iofs inget med inläggen i sig.
Lycka till!
19 år, 179 cm, 75 kg, inga barn
Strl före op: 75C
Strl efter op: 75H
Konsultation 20/1 hos Dr Marcus Gerlee, Gerlee plastikkirurgi
Op 9/3-15 Dr Marcus Gerlee, Gerlee plastikkirurgi
Op, korr 26/4-17 Dr Marcus Gerlee, Gerlee plastikkirurgi
600cc
Betydligt fler som har runda implantat än anatomiska. Varför inte välja mjuka runda som blir droppformade i kroppen istället för anatomiska. Så slipper du hårda bröst och rotationsrisken
Jag har anatomiska från märket allergan. Var supernöjd i början, men nu har jag tenting och tycker dom är för hårda! Önskar så att jag hade valt runda mjuka implantat.
0 barn, 25 år, 176 cm, 60 kg
Strl före op: 70B strl efter op: 70E
Konsultation 11/3 -15
Operation 16/3 -15
375g delvis bakom bröstmuskeln
Dock så kan du få tenting med runda implantat också - det handlar ju mer om hur kirurgen placerar implantaten och att han kanske valt för breda eller helt enkelt att brösten tryckts ihop för mycket under läkning.
Ja självklart, det jag menade var att jag önskade att jag hade valt runda för dom är mjukare.
0 barn, 25 år, 176 cm, 60 kg
Strl före op: 70B strl efter op: 70E
Konsultation 11/3 -15
Operation 16/3 -15
375g delvis bakom bröstmuskeln
Tack för input, och Hanna_ceo, dina är jättesnygga. Jag har tänkt välja runda och vill absolut inte ha hårda, men eftersom jag såg att så många som valt Paulo hade anatomiska blev jag fundersam till varför just han har så många anatomiska ingrepp. Kanske bara en slump att de som valt anatomiska är medlemmar här medan de som valt runda valt att inte publicera bilder. Vore kul att höra om någon valt Paulo och har runda samt se hur de blev :-)
43 år, 164 cm, 57 kg
Strl före op:70A
Strl efter op: 65F
Op för Patrik Höijer, Nordiska Kliniken, dec-15, Allergan anatomiska 295 cc
Ny op för Patrik Höijer, dec-18, Motiva Round 450 cc
Akademikliniken gör nästan bara anatomiska bröst i liten storlek. Om en kirurg föredrar en viss typ av implantat och storlek så får ju majoriteten av dennes patienter också dom brösten eftersom de allra flesta lyssnar på sin kirurgs rekommendationer. Det är bra att du ska gå på flera konsultationer för rekommendationer kan skilja väldigt mycket kliniker emellan. Det bästa är att vända sig till en kirurg som är öppen för olika storlekar och olika typer av implantat dvs runda/anatomiska i flera märken får då får du ju egentligen mest rättvis bedömning av vad som kan passa dina förutsättningar