#1
2016, January 28 - 22:57
Ojämna och ful form på brösten en vecka efter operation. Hur ser man ut efter en vecka?
Har idag tagit bort förbandet efter min bröstoperation. Det var ingen vacker syn. Oregelbundna, ful form. Ser ut som två strutar. Mycket glest mellan brösten. Enligt ssk på vid återbesöket kommer det rätta till sig. Har inte sett någon bild på bröst som ser ut som mina. Kan man få kapselproblem direkt?
—
3 barn, 48 år, 170 cm, 59 kg
Strl före op 75C
Strl efter op ?
Op 21/1-16 Gunnar Kratz, Plastikakademin
300 cc bakom muskeln
Annons
Annons
Annons
Kapsel problem märkar man oftats inte efter en vecka, det tar lite tid innan kapslarna bildas och är klara.
Dina bröst är svullna just nu.
Dessutom vet man inte heller hu du ser ut så svårt o säga för någon om de haft liknande bröst.
22år, 162 cm, 58 kg
Strl före op:70C/65D
Strl efter op: 65G
Konsultion 13/1 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 10/3 Helena Sveinsdotter, Citadell
OP 13/8 Korr av kapselkontratur
OP 25/11 Korr av kapselkontratur och DB, Bröstlyft och implantat byte
40
Efter en vecka såg mina ut som två upp och ner vända trianglar. Jätte fula och glesa men det har försvunnit helt nu efter sex veckor och de har fått en fin rund form. Jag tror bara att du behöver tid att läka :) Det är jobbigt att vänta, jag vet
2 barn, 162 cm, 50kg Storlek före op: 70A Konsultation augusti 2015, Citadellkliniken Op december 2015, Citadellkliniken 380cc uhp bakom bröstmuskeln
Åh tack för svar! Blev chockad av hur de såg ut. Ska vänta en månad och se hur de ser ut då.
3 barn, 48 år, 170 cm, 59 kg
Strl före op 75C
Strl efter op ?
Op 21/1-16 Gunnar Kratz, Plastikakademin
300 cc bakom muskeln
Hej!
Jag gjorde mina i onsdagsmorse.
Jag tycker om storleken de har just nu, (de kommer bli lite mindre när svullnaden lägger sig, men kontrasten blir nog densamma för just nu är jag supersvullen i armhålorna, magen osv).
Hur som helst! De är spetsiga i formen, vilket dem inte var innan operationen och förväntas inte efter heller.
Blev lite nojjig igår men alla läkarna sa att det är bara nu i början och även en nära vän sa att hennes var riktiga strutar första tiden men är superfina nu. Så vi får bara plocka fram tålamodet.... Fast det är
svårt :O :D
0 barn, 23 år, 158cm, 50 kg
Strl före OP: 70A
Strl efter OP: 70D - 75C
Konsultation: 28/12 2015
Operation: 27/1 2016
275 cc i vänster tutte, 250 cc i höger, bakom muskel, droppformade
Jag har inte opererat mig än men har tack och lov sett bilder på hur brösten kan se ut i början, hade fått panik annars!
Kan ju ta ett år innan man ser slutresultatet så man får nog försöka ta det lugnt, lättare sagt än gjort säkert :)
176 cm, 67-68 kg
Strl före op: 70E (tappat fylligheten efter 20 kilos viktnedgång)
Strl efter förstoring: 65J
Konsultation: Januari 2016, Örjan Gribbe, Proforma
Op 1 Förstoring: Februari 2016, Örjan Gribbe Proforma
Mentor runda high profile coh 1, 600cc vänster & 550cc höger delvis bakom muskeln
OP 2 Bröstlyft: Augusti 2016, Örjan Gribbe Proforma.
Jag har hört samma sak som ni andra skriver, att det rättar till sig sen
Var på återbesök igår och doktorn sa att det kommer hända massor nu (framför allt den närmsta månaden), men även upp till ett halvår efter op. Känner likadant som du just nu TS, men tror att de kommer få fin form sen 
22 år, 160 cm, 50 kg. Storlek före operation: 75A. Storlek efter operation: 70 D / 65 DD
Konsultation 1: 12/3 2013 Peter Cosmo, Citadellkliniken. Konsultation 2: Maj/juni 2015 (minns ej datum), Tuve Mårtensson, Citadellkliniken. Konsultation 3: 13/8 2015 Per Alberius Alberiuskliniken. OP 22/1 2016 på Alberiuskliniken. 325 cc, mentor och II, MP, bakomplacering.
Opererade mina för 3 veckor sedan och nu börjar svullnaden lägga sig, så nej dina tuttar kommer inte ha så konstig form längre fram ;) kan ta upp till 1 år innan de är helt 100% färdiga..
Mina såg ut som papegoj-näbbar i profil, gör dom fortfarande faktiskt hahah, sjukt fult men is i magen får man ha!
0 barn, 25 år, 163 cm, 58 kg Strl före op: 75B Strl efter op: 75E/F
Operation 7/1 på Proforma Clinic hos Dr Örjan Gribbe
Alltså komma min senaste tråd(7måmader efter op). Mina bröst gick igenom alla stadier :p
2 kids,174 cm, 66kg
96cm brösten, 57cm midjan, 96cm rumpan.
Mentor coh 2, 550cc, HP, Patrik Höijer!!
Passar på att fråga dig som opererade dig för 3 veckor sen, jag opererade mig i onsdags morse.
Hade du väldigt ont? Hur länge såfall? Mina är jättespända , varma och ser lustiga ut. Formen kan jag ha tålamod
med men det värsta känslan av ömhet och spändhet lägger sig lite va?
Sen undrar jag även, känns det inte konstigt att gå tillexempel till jobb med den BHn med spännband osv under tröjan?
För mig får de nog bli luftiga kläder till en början för just nu ser de så strutiga ut. Haha. Tack för info! Kram
0 barn, 23 år, 158cm, 50 kg
Strl före OP: 70A
Strl efter OP: 70D - 75C
Konsultation: 28/12 2015
Operation: 27/1 2016
275 cc i vänster tutte, 250 cc i höger, bakom muskel, droppformade
Ha ha ja typ papegojnäbbar. Skönt och höra att fler har haft det och att det rättar till sig.
3 barn, 48 år, 170 cm, 59 kg
Strl före op 75C
Strl efter op ?
Op 21/1-16 Gunnar Kratz, Plastikakademin
300 cc bakom muskeln