Annons
4 posts / 0 new
Last post
#1 2016, September 26 - 19:13
Gullan80
Gullan80's picture
Offline
Last seen: 8 years 7 months ago
Silver
Joined: 2016-08-08 17:27

Dagarna efter med framförplacering

Läser här om hur andra mår dagarna/veckorna efter sin bröstförstoring men vad jag kan se så har de lagt implantaten bakom muskeln. Förstår att man har ondare då. Min fråga är om det finns någon som har erfarenhet av hur man mår efter en operation när man lägger framför muskel??
Är det samma där med otrolig smärta i veckor eller är det bara ett par dagar innan man är på benen igen!?

Så orolig för hur länge jag behöver låtsas vara sjuk för barn, vänner och jobb och kam röra mig utan att det ska märkas.

36år, 174cm, 61kg och 2 barn.
Bröstförstoring
Konsultation hos Peter Tarnow Plastikläkarna 26/8 Calanderska.
Op 28/9 Peter Tarnow
250cc framför bröstmuskel
Mentor Moderate profil plus
Stl före op: 75A

Annons
2016, September 26 - 20:42
Linnea
Linnea's picture
Offline
Last seen: 4 years 1 month ago
Silver
Joined: 2016-09-18 19:38

Är också väldigt nyfiken på detta, så följer! :) Lycka till med din operation!

3 barn, 35+ år
Bröstförstoring och/eller bröstlyft
Konsultationer höst/vinter 2016 på KKAB, Klinik34, Art Clinic, Citadellkliniken och L&E.
Operation i april, Citadellkliniken.
Strl före op: Före graviditeter 80D, efter 3 graviditeter och amningar tom 80C.
Strl efter op: Läk-BH 65F, 65G

2016, September 28 - 23:18
Nordiska
Nordiska's picture
Offline
Last seen: 7 years 9 months ago
Silver
Joined: 2015-12-22 15:20

Hej! Jag skrev precis en lång kommentar om hur jag mådde efter op med framförplacering på ett inlägg från Fritjof (?), se om du hittar det kanske :) Men kortfattat: Jag är helt klart på benen, har inget behov av smärtlindring sedan ca dag 8 och var på jobbet första dagen idag (ej fysiskt arbete), knappt 2 veckor efter op, men hade nog kunnat börja tidigare egentligen. Ömt är det såklart och jag kramas försiktigt och kan inte flaxa med armarna helt obehindrat, men jag tror ingen som inte vet, skulle märka nåt särskilt! Mår i det stora hela jättebra!

Inga barn, 34 år, 175 cm, 63 kg. Storlek före op: 75A, men fyller sällan ut kupan. Storlek efter op: Visuellt B? C? Önskar naturligt resultat, som passar till min kropp. Konsultation 4/2 -16 Läkarhuset Norr, Umeå. Operation 15/9 -16 Läkarhuset Norr, Umeå. Mentor, 275 cc framför muskeln.

2016, October 1 - 20:05
silicea
silicea's picture
Offline
Last seen: 6 years 8 months ago
Silver
Joined: 2013-10-04 14:17

Jag hade väldigt ont trots framförplacering. Den första veckan var för jäklig, jag skakade av smärta. Efter två veckor började det vända. Men hade ont och var öm jättelänge. Det gjorde extremt mycket ondare än vad jag hade föreställt mig, jag var inte alls beredd på smärtan.

Vill inte skrämma dig, men viktigt att veta hur illa det kan bli så du kan förbereda dig. Jag var helt handicappad första veckan och behövde hjälp med allt. Första dagarna kom jag inte ur sängen utan hjälp.

Det är ju olika hur ont man upplever det, jag hade mycket egen vävnad som var väldigt fast så det blev trångt med 450 cc. Det sprängde fruktansvärt, och då klämmer det såklart på nerverna. Såhär i efterhand hade jag nog valt lite mindre implantat. Utifrån inlägg jag läst här och vänner som opererat sig verkar det som att de som har lös hud/häng får mindre ont än de som är helt platta eller som mig har väldigt fasta bröst.

Före: 70C
Efter: 70G
445 cc

Annons
Annons
Annons
Annons