Annons
13 posts / 0 new
Last post
#1 2016, October 7 - 19:53
anonym (not verified)
anonym's picture

Besviken på konsultation

Idag var jag på min första konsultation för bröstförstoring. Jag hade förberett mig bra (tycker jag själv iaf). Hade läst informationen som jag hade fått hemskickad. Hade skrivit en hel lista med frågor, skrivit ut före- och efterbilder på resultat som jag tyckte var bra och mindre bra - vilket det stod i informationen att jag skulle göra. Jag hade i vilket fall som en hög med papper med mig och tänkte att jag skulle få svar på alla mina frågor från läkaren.

Tyvärr så blev det... jag vet inte riktigt hur jag ska förklara. Läkaren verkade kompetent, jag har läst på om honom och han var väldigt trevlig och professionell. Men! Det kändes som att hela besöket skulle gå så fort som möjligt! Han frågade inte ens om jag hade några bilder med mig. Mina frågor fick jag inte heller någon chans att ställa. Det var mer inställningen "ja, nu måste du ha mycket i huvudet, du kan maila mig". Han sa att han i normala fall inte svarar i telefon när han har en patient, men gjorde det två gånger på den tiden jag var inne hos honom. Han svarade bara snabbt och la sen på, misstänker att han väntade på något samtal som var viktigt, så det kan jag ha förståelse för. Men det känns ändå tråkigt att det inte blev ett bättre möte, då jag verkligen hade förberett mig och hade varit jättenervös inför detta.

Nåja... det blir nog i alla fall en andra konsultation för min del hos en annan läkare. Har laddat upp bilderna från 3D-simuleringen i alla fall! Så något gott hade det med sig!

Annons
2016, October 7 - 20:00
Samif
Samif's picture
Offline
Last seen: 8 years 5 months ago
Silver
Joined: 2016-07-12 18:27

Hittar inte din bild :)

Vad tråkigt att konsultationen inte blev bra.. Lät väldigt oproffsigt av läkaren att behandla dig så. Konsultationen är ju för DIN skull och är till för att du ska få information och ställa frågor.. Väldigt dåligt..

25 år, 181cm, 87 kg (-50kg sen 2013)

Konsultation Anders Nilsson, Polarkliniken 7/7-16

Op 26/9-16, 625cc round full, delvis under muskeln

Korr 28/10-16, byte sv högra implantatet från Motiva round full 625cc till Polytech même MXS 610cc ipga vätskande sår som inte vill läka trots tre doser AB.

Storlek före: 85 B-C
Storlek efter: 85 G (Shock absorber)

2016, October 7 - 20:03
Silverstjärnan
Silverstjärnan's picture
Offline
Last seen: 6 years 10 months ago
Silver
Joined: 2012-11-08 09:54

Jättetråkigt att höra om din mindre lyckade konsultation. Tycker helt klart du ska gå och träffa en annan läkare! Det finns de som verkligen tar sig tid för sina patienter och behandlar alla med respekt :-)

Stort lycka till! Ska du till nån i Stockholm, kan jag rekommendera Laser och Estetik, Patrik Höijer. Han är kanon!! :-)

2 barn, 36 år, 154 cm, 59 kg

Intresserad av bröstoperation, byte implantat samt ankarlyft

2016, October 7 - 20:27
xxfinxx
xxfinxx's picture
Offline
Last seen: 3 years 2 days ago
Silver
Joined: 2014-06-29 18:14

Vad tråkigt. Ja gå absolut till en annan läkare och välj någon som lyssnar på dig!! Väldigt tråkigt att du fick ett dåligt bemötande.
Första gången jag opererade mig valde jag en kirurg som inte lyssnade och det kändes inte helt bra, men hade för brottom och behöll min operationstid iaf. Det ångrar jag idag:)

Annons
2016, October 7 - 20:40
f-v
f-v's picture
Offline
Last seen: 8 years 5 months ago
Silver
Joined: 2016-09-21 11:39

Vilken klinik var det om man får fråga? :)

0 barn, 19 år, 174cm, 53 kg

Bröstförstoring
Konsultation 17/10 Örjan Gribbe, Proforma Clinic
Nuvarande strl: 70A
Operationsdatum 04/1-17 Örjan Gribbe, Proforma Clinic
Strl: 325cc Mentor medium profile / Motiva 360cc demi profile

2016, October 7 - 20:43
akl
akl's picture
Offline
Last seen: 8 years 1 month ago
Silver
Joined: 2016-10-03 17:45

Så tråkigt! Skall på konsultation den 20/10,känns väldigt spännande och hoppas den blir bättre än din.

2 vuxna barn, 48 år, 158cm, 50 kg
Bröstförstoring i GBG
St före op 75A
St efter op ?, önskar symmetriska med min kropp

2016, October 7 - 20:56
fannah
fannah's picture
Offline
Last seen: 4 years 9 months ago
Silver
Joined: 2012-06-17 17:16

Det där är ett perfekt exempel på hur en konsultation inte ska gå till. Bara att leta vidare i djungeln! Jag rekommenderar starkt Patrik höijer på laser o estetik i Stockholm, har skrivit om honom i min operationsberättelse om du vill få en uppfattning om hur han är, men jag kan lova dig att du kommer få en helt annan upplevelse av hur en konsultation kan vara efter du varit hos honom!
Lycka till!

21 år, Gjort läppfiller - teosyal, revanesse
Konsultation Patrik höijer LE
Op 1 okt-2016: 425 HP motiva + bröstlyft Patrik Höijer, laser o estetik
Op 2 Jan-2018: nytt bröstlyft Patrik höijer, nordiska kliniken

Konsultation 8 Dec 2018: näsoperation, Emre Ilhan, turkiet
Planerad operation 11 dec 2018.

Annons
2016, October 7 - 20:57
Amerigo
Amerigo's picture
Offline
Last seen: 1 year 2 months ago
Silver
Joined: 2014-06-06 18:47

Jag upplevde också min konsultation lite "stressig". Det är ju inte så konstigt då min konsultation bara var 30 minuter (dock drygades den ut till 45 minuter). Det är ju mycket som ska hinnas med på dessa 30 minuter och det är ju klart att allt inte "får plats" helst så hade nog en konsultation behövt vara ca en timme för att man ska hinna med allt.

Men detta vägdes upp av att Tuve var snabb med att svara på mina 1000 mail (en jobbig kund, det är jag det!), jag skickade bilder och frågor och fick bra svar och jag bokade min preliminärbokade tid när jag kände att jag fått alla svar jag ville ha. Han svarade både kvällar & helger.

Jag tror de flesta upplever att konsultationen var kort, tror de flesta kliniker har en konsultationstid på 30 minuter, men sålänge kirurgen tar sig tid efteråt och väger upp för den korta konsultationstiden så tycker iaf jag att det är lugnt. Det viktigaste hanns ju med på tiden; prova implantat och förmedla vad man "önskar sig". Frågor kan ju enkelt tas på mail/telefon efteråt. Jag vet att många kliniker erbjuder en extra konsultation om man skulle vilja ha en till (gratis).

Jag hoppas du hittar rätt tillslut! :)

2 barn, 24år, 168 cm, 57 kg.
425ml egen vävnad
BH strl före: tomma 70D
Bröstförstoring
Konsultation 30/8-16 på Citadellkliniken.
Operation 12/10-16 på Citadellkliniken
550cc Motiva ergonomix framför muskeln (subglandular)
Bh storlek efter: 70H / 65J

2016, October 8 - 21:11
Litenförvirrad (not verified)
anonym's picture

Tack för stödet! :) Det känns bättre idag när jag har fått lite distans från gårdagen. Jag ska helt klart kolla runt på andra kliniker och ska mail-bomba honom med mina tusen frågor ;)

2016, October 8 - 21:20
Amerigo
Amerigo's picture
Offline
Last seen: 1 year 2 months ago
Silver
Joined: 2014-06-06 18:47

Litenförvirrad wrote:

Tack för stödet! :) Det känns bättre idag när jag har fått lite distans från gårdagen. Jag ska helt klart kolla runt på andra kliniker och ska mail-bomba honom med mina tusen frågor ;)

Ja det tycker jag du ska göra, lita på din magkänsla. Känns det inte rätt så gå till någon annan :)!

2 barn, 24år, 168 cm, 57 kg.
425ml egen vävnad
BH strl före: tomma 70D
Bröstförstoring
Konsultation 30/8-16 på Citadellkliniken.
Operation 12/10-16 på Citadellkliniken
550cc Motiva ergonomix framför muskeln (subglandular)
Bh storlek efter: 70H / 65J

Annons
2016, October 9 - 14:12
Nyfiken70
Nyfiken70's picture
Offline
Last seen: 7 years 10 months ago
Silver
Joined: 2015-07-29 11:18

Silverstjärnan wrote:

Jättetråkigt att höra om din mindre lyckade konsultation. Tycker helt klart du ska gå och träffa en annan läkare! Det finns de som verkligen tar sig tid för sina patienter och behandlar alla med respekt :-)

Stort lycka till! Ska du till nån i Stockholm, kan jag rekommendera Laser och Estetik, Patrik Höijer. Han är kanon!! :-)


Håller med, kan verkligen rekommendera Patrik Höijer på Laser&Estetik

1 barn, 45år, 150 cm, 53 kg
Före op: Små b-kupor, 75B
Konsultation: 24/8-15 Patrik Höijer, Laser & Estetik Stockholm
Operation 29/10-15 Patrik Höijer, Laser&Estetik, Motiva Ergonomix Demi 340 cc
Op 25/8-16 Korr samt impl.byte: Patrik Höijer, Laser&Estetik, Motiva Ergonomix Full 500 cc

Annons
Annons
Annons