Positiva saker med bröstförstoring
Jag ska op mig nu i december. Den 16:e:)
Verkligen ngt jag längtat efter då jag aldrig, ALDRIG känt mig kvinnlig. Speciellt inte i bikini. Jag läser många trådar om negativa saker som hänt efter en bröstförstoring. Vilket är jätte bra för då vet jag ju vad som kan hända men det får mig samtidigt lite att vela om det är rätt beslut. Kan inte ngn som gjort en bröstförstoring skriva om sina positiva upplevelser så jag blir lite peppad igen o oron avtar? Tycker som sagt att det är toppen att höra allt negativt också och det är säkert jag som söker fel men nu skulle jag verkligen behöva höra alla underbara upplevelser :)
0 barn 35år 58 kg 175cm
Bröstförstoring
Plastikhuset Linköping
200-250cc
Strl före op: obefintlig
Strl efter op:?
Skulle oxå gärna höra om positiva saker. Läser så mycket som kan gå fel, så funderar på att dra mig ur...
2 barn, 30år, 168 cm, 61kg
Bröstförstoring
Strl före op:65B
Operation 10/1-17 hosPatrick Höijer, Laser & Estetik.
Hej, nu har inte jag gjort min operation ännu. Men jag tror inte att man ska skrämmas för lätt. Det görs så många operationer hela tiden, och jag tror att dem som inte upplever komplikationer kanske inte går in och hänger så mycket på detta forum heller. Det är bara en gissning men jag hade ändå med det i min uträkning när jag undrade om det var värt det! :)
22 år, 172 cm, 60 kg
Bröstförstoring
Konsultation: 8/10, Laser & Estetik - Patrik Höijer
Operation: 14/12, Laser & Estetik - Patrik Höijer. Motiva 500cc
Storlek innan op: 70B
Storlek efter op: 70F
För min del har det bara varit positivt (nu är brösten bara drygt 5 veckor och långt ifrån färdiga så mycket kan ju hända).
Före operationen hade jag väldigt tomma bröst. Jag kunde inte ha en vanlig bh och luta mig lite frammåt för då rann huden över. Jag kunde inte bada i somras eftersom jag inte kunde gå i bikini, jag kände mig obekväm i intima situationer och skämdes när jag var naken (trots att sambon påpekade flera gånger att han tyckte att jag var fin som jag var).
Nu efter operationen kan jag gå i vilka kläder jag vill och jag skäms inte längre. Jag är en gladare människa eftersom jag mådde så dåligt över hur mina bröst såg ut innan. :)
2 barn, 24år, 168 cm, 57 kg.
425ml egen vävnad
BH strl före: tomma 70D
Bröstförstoring
Konsultation 30/8-16 på Citadellkliniken.
Operation 12/10-16 på Citadellkliniken
550cc Motiva ergonomix framför muskeln (subglandular)
Bh storlek efter: 70H / 65J
Det är exakt så jag känner nu innan operationen och exakt som du skrev, så vill jag känna efter jag gjort op, Amerigo, så tack för påminnelsen.
0 barn 35år 58 kg 175cm
Bröstförstoring
Plastikhuset Linköping
200-250cc
Strl före op: obefintlig
Strl efter op:?
Så lite så :) Du får nog försöka leda in tankarna på varför du vill "fixa" brösten, vilka negativa saker du kopplar till dina nuvarande bröst och att de problemen försvinner när brösten är opererade. Nu löser ju inte en operation alla livets problem men man blir ju av med det negativa som är kopplat till just brösten.
Sen kan det självklart uppstå komplikationer, men så länge man väljer en klinik med bra garantier (som följer dem) och duktiga kirurger så behöver man inte oroa sig så mycket. Skulle det bli problem så löser ju kliniken dem kostnadsfritt. :)
2 barn, 24år, 168 cm, 57 kg.
425ml egen vävnad
BH strl före: tomma 70D
Bröstförstoring
Konsultation 30/8-16 på Citadellkliniken.
Operation 12/10-16 på Citadellkliniken
550cc Motiva ergonomix framför muskeln (subglandular)
Bh storlek efter: 70H / 65J
Så är det ju givetvis! På POF är man ju som regel från det att man börjar fundera på en operation tills man är färdigläkt, och sen kanske folk gör något sporadiskt återbesök, kanske för att hjälpsamt dela med sig av lite "äldre" erfarenheter och bilder, något som man minns att man själv gärna ville ta del av, när man började fundera. :)
Men om det inte läker som det ska, blir man ju aktiv här under en längre period...
Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!
Följer denna tråd, känner oxå mest oro för tillfället.
3 barn, 3 år, 165 cm och 49kg
Operations datum 31 Januari
Bröstförstoring + ankarlyft, mentor släta 325cc HP.
Estetisk Kirurgi & Hälsa - Ockelbo, Eya.
6 v sen min op och jag ångrar inte mig för fem öre! Visst jag är inte 110% nöjd med dem ÄNNU då dem fortfarande är ganska strutformade undertill. Men jag vet också att dem ännu är långt ifrån färdiga, och jag har både sett o känt att dem ändrats massor från vecka till vecka o kommer fortsätta med det ett tag till. Är redan nu SÅ nöjd! Äntligen har jag ett par snygga o fylliga bröst! Äntligen fyller jag ut både bh's o kläder ordentligt o längtar till nästa sommar då jag kan visa upp dem i en snygg bikini på stranden :-) Äntligen kan jag titta mig i spegeln o känna "DAMN vilka snygga bröst jag har!" :-D <3 Och att maken blivet mer kelig gör ju inte saken sämre... ;-p
2 barn, 37 år, 157 cm, 61 kg
Bröstförstoring
400 cc Motiva Ergonmix högprofil
Citadellkliniken Landskrona, Jörg Bohn.
Före op 75B/80A
Efter op: 70F
Ankarlyft; 1/3 2018
Stor bukplastik 3/11 2015 på Akademikliniken Malmö.
Bara positiv upplevelse. Och mina blir snart 7 månader, saknade oxå innan jag gjorde min op, att fler hade delat m sig av positiva upplevelser. Finns ju massa såna, men då skriver man oftast inte. Ja peppar dig alla ggr! Är bästa saken, och d måste få ta tid:) vad ska du göra.?
Catalina
Hej!
Har haft mina i ca 8 månader nu. Är jättenöjd med min operation och har inte haft komplikationer. Ingen smärta och ärren har läkt fint.
De flesta som är aktiva här är innan operation sen när man väl gjort operationen och första veckan gått, man är tillbaka på jobb och vardag igen sen har man inget behov av forumet längre. Det är min uppfattning iaf. De flesta som hänger kvar på detta forum sen är de som fått komplikationer, de som måste göra korrigeringar osv. Därav intrycket av att det bara är negativt.
En sak som man iaf kan ha i åtanke innan man gör operationen är att få får ett "perfekt" resultat. Många har väldigt höga förväntningar. Kirurgen kommer inte utföra mirakel på brösten.
Men ändå vill jag säga att trots att jag också har lite saker som jag är mindre nöjd med med mina nya bröst så är jag till största delen mycket nöjd. Ångrar absolut inget och har snarare fått mersmak. Dom var värd varenda krona!
3 barn, 33 år, 167 cm, 60 kg
Stl före op: urammade 75B
Stl efter op: 70F
Konsultation 19/1-16 Akademiklinken, Malmö Operation 16/3-16 Akademikliniken, Malmö
560 g Allergan Responsive, bakom muskeln