Ni med silikon som möts av fördomar?
Hej allihop! :)
Har varit medlem här ett tag och tänkte skriva av mig lite på en del saker jag funderat på. Ni smala med hyfsat stora silikonbröst, har ni varit med om fördomar eller tråkigt beteende från andra?
Jag har alltid tyckt de varit roligt att ta hand om sig själv helt enkelt för att jag gillar det utan att göra en stor sak av det. Fått höra en del på arbete från äldre kollegor samt vissa kvinnliga chefer som sagt "hon med brösten som känner sig viktig", men har aldrig sett mig som viktig eller förmer än andra. Tvärtom är jag trevlig och tillmötesgående mot andra men kan ibland lessna när man hör sånt här snack :-/ jag tycker det är så trist att många verkar smått hatiska mot de som valt att ha silikonbröst. Eller de som valt att fixa annat överhuvudtaget. Varför undrar man? Så många som gör det idag. Är silikonbröst fortfarande ett laddat ämne för många?
Egentligen ska man inte bry sig ett smack men ibland kommer tankarna och man börjar fundera :) Ni andra som vart med om ett tråkigt beteende mot er pga utseende, hur bemöter ni sånt?
Ska tillägga att jag är stolt över min kropp och hur jag ser ut och inte ångrar bröstoperationen, men man blir lite nere av nedtryckande kommentarer från andra ibland :(
- Bröstoperation 1, 400 cc Mentor 2010
- Bröstoperation 2, Allergan 625cc 2013
- Korrigering Bröstoperation 3, Motiva 925 2015
- Sjuk av implantaten, explant 2020 November, Nordiska Kliniken - Mattias Elmér. Jättenöjd men söker nu ett naturligare alternativ till bröstimplantat och är sugen på fettransplantation med eget fett på NK
- Intresserad av fettsugning lår/insida lår samt även mage. Konsultation bokad Maj - 2021 Nordiska Kliniken
Nu har jag haft mina bröst en för kort tid för att kunna uttala mig om "negativa kommentarer".
Men jag kan tänka mig att det mesta negativa kommer från andra kvinnor/tjejer. Bröst är för många väldigt känsligt och en stor del av det kvinnliga "idealet". Jag tror mycket handlar om avundsjuka, att operera brösten är dyrt och alla har helt enkelt inte råd med det även om de skulle vilja. Den önskan om att ha något som man kanske aldrig kommer få möjlighet att göra kan ju skapa ett agg lixom. Man missunnar någon annan.
Det räcker med att kolla instagram eller bloggar för att märka det problemet överallt. Är en tjej snygg så hoppas hon genast på (oavsätt om hon opererats eller ej). Antingen så är hon bara "ful" eller för "fet" eller för "smal" eller en dålig förebild osv osv, kvinnor vräker ur sig all mäöjlig skit för att de tror att de kan höja sig själva. Jag tolkar det som avundsjuka. Sen kanske kvinnor är rädda att deras partner ska fatta tycke för "hon med de stora brösten", vad vet jag?
Jag har ännu inte hört något negativt men jag har märkt att män kollar ett par sekunder extra. Jag får se hur det blir till sommaren när man rör sig ute mer och det är dax för stranden osv, har jag inte fått nedlåtande blickar från andra kvinnor eller märkliga kommentarer så lär jag förhoppningsvis inte få det heller (mer än bakom min rygg isf, men det är jag ju lyckligt ovetandes om, haha). :)
2 barn, 24år, 168 cm, 57 kg.
425ml egen vävnad
BH strl före: tomma 70D
Bröstförstoring
Konsultation 30/8-16 på Citadellkliniken.
Operation 12/10-16 på Citadellkliniken
550cc Motiva ergonomix framför muskeln (subglandular)
Bh storlek efter: 70H / 65J
Jag har själv fördomar kopplade till begreppet silikonbröst... Känner mig inte alls bekväm med att säga att jag ska skaffa silikonbröst medans att säga förstora brösten känns bättre! Knasigt men det kanske hör ihop med någon form av bild att silikonbröst hör ihop med ytlighet och utseendefixering.
3 barn, 39 år, 168 cm, 60 kg
2/11 2015 op full bukplastik
Op bröstförstoring dec 2016, Mentor runda, bakom muskeln, 250 el 275
Jag tror det ligger mycket avundsjuka i det. Jag ska göra op om en vecka och har berättat för en del vänner om det och de flesta säger (både kille o tjej) va att de "måste" få känna sen..
Inga barn, 25år, 167 cm, 56 kg
Bröstförstoring
Konsultation 7/11 Johan Nordquist , Bellakliniken
Op 12/12 Johan Nordquist , Bellakliniken
725 cc uhp bakom bröstmuskeln
Strl före op: A kupa
Strl efter op: 75G i tortyrbh