Måste jag korra ?? =/ Hjälp!
Nu har det gått 4 månader och en vecka sedan min OP. Har försökt att inte stå och stirra fram massa fel med brösten och tänkt att dem är perfekta.
Men nu ser jag mer och mer att mitt vänstra bröst sitter en aning högre upp och ser då lite lite mindre ut än det Högra. Det syns även lite lite i kläder, om man kollar noga! Mamma märkte inget förräns jag sa det.
Iaf, fickorna är väl läkta vid det här laget och muskeln kommer väl inte släppa mer . Eller??? Någon som haft samma problem? Ska jag behöva korra eller vara nöjd ändå ?? Jag tänker att Riktiga bröst ser ju olika ut och så. Men jag har ju ändå betalt över 30 tusen för att få hyffsat lika bröst. Hjälp, vad skulle NI gjort ?
Man ser inte så stor skillnad på bild kanske. Men lite lite iaf. Har ju lite sned bröstkorg också så det kanske inte ens kan bli bättre.. jag vet inte .. lite osäker just nu.
Säg ärligt vad ni tycker och vad ni skulle gjort! Jag tar sanningen ;)
OBS: SPEGELVÄNDA BILDER! HÖGER ÄR ALLTSÅ VÄNSTER OCH TVÄRTOM ;)
Jag kan se skillnaden men kanske inte hade tänkt på det om du inte sagt något. Eftersom du alltid kommer tänka på det tycker jag att du ska höra vad din kirurg säger och om det är enkelt att fixa. Har inte så mycket erfarenhet men jag tror att det är ett ganska litet ingrepp att vidga fickan nedåt en liten bit. Om det är ett litet ingrepp men lite besvär efteråt hade nog jag försökt få det fixat.
jag hade aldrig gått igenom en korr för att ändra något så litet :)
syns bara om man vet om dert :)
Född: 1988
Längd / Vikt: 163 cm, 65 kg
Storlek innan op: 70B, 76 cm under brösten.
Storlek efter op: 70 F
-Operation, 24 Juli 2010, 375 cc, subfacia
jag hade inte sett nåt om du inte sagt nåt. mina är likadana, min kirurg sa mitt ena bröst är 2mm högre upp, men de ser mkt mer ut. men inget jag vill korra. mitt ena är också större än de andra o har inte riktigt samma form i klyftan. men syns inte alls mkt.
hoppas du kan släppa det o njuta helt av dina bröst :) annars kan du ju prata med din kirurg vad han tycker
25 år
168 cm / väger ca 54kg.
Mått:
första op: 15 september 2010 på Citadellkliniken av Jörg Bohn.
La i 390cc hög profil Perthese Sensitive genom armhålan delvis bakom muskeln.
Fick Muscle Flex
kollade på dina bilder innan jag läste vad du skrev och la inte ens märke till det.. det e sån liten skillnad, å inga bröst kan ju vara exakt lika.. annars super snygga :)
3/11- 2010 1a op: 325 cc mellan plus profil, bakom muskeln, snitt i armhåla, coh 1. Operation gjord i Thailand på Yanhee Hospital.
2011- Omoperation pga "trasiga" fickor, db, muskelpåverkan och MFD, hemskt ont utan stöd. Byte till 375 cc high profile mentor bakom muskeln Av Örjan gribbe
2012-omoperation igen pga ena fickan sprack, ont i brösten, muskelpåverkan. Byte till allergan inspira soft touch 335cc framför muskeln. Med permanenta stygn vid fickorna. Av Örjan Gribbe. Sjukt nöjd!
2023- 11 år senare väntar jag uttag plus kapsel 2/2. Ammat ett barn under tiden, är lite nervös över hur resultatet kommer bli men har äntligen landat i att jag ska göra detta nu för hälsans skull.
Jag kan inte säga att du inte ska göra en korr för jag har ju själv opererat mig hos Simsa en gång och blev ju missnöjd då dem satt så högt upp och var så olika.. :( Men på dig tycker jag inte det syns så väl som det gjorde på mig...mina satt nästan uppe vid nyckelbenen när jag spände bröstmusklerna
Men jag vägrade ju låta Simsa röra mina bröst igen för så pass bra tyckte jag inte han var när jag kollat runt på andra kliniker så det fick ju bli en ny klinik för uttag och insättning av nya..dyrt men så värt det.
Såg nu att du skrev att du har sned bröstkorg, då kan det ha med det att göra..mitt ena ser fortfarande liiiite mindre ut då min bröstkorg är insjunken på den sidan och det kommer aldrig gå att korra, för det skulle inte bli nå bra för det är en sån liten skillnad.
Jag personligen tycker du ska vara nöjd och tycka om dina bröst för dem är ju snygga..man nojjar ju sönder för allting..men tänk igenom detta med en korr en extra gång, väg för och nackdelar och se vad som väger mest..
Oj vilket svammel från min sida..förlåt! Lycka till iallafall!
Tack allihopa för era svar=)
Jag vet inte riktigt hur jag ska göra än. Det går så upp och ner det där med att man stör sig på det. Har åtminstone tänkt och vänta tills det gått 6 månader innan jag ringer min kirurg. För han säger bara att man inget kan göra förräns då iaf.
MIn pojkvän och mina mamma tycker inte att det är nödvändigt med en korr. Men som sagt. Jag tänker vänta ett tag till och se hur jag tycker och tänker om typ en månad.
Det kanske inte ens blir bättre med en korr eftersom jag är lite sne som sagt;)
Jag är ju rätt nöjd annars.
Tack iaf =D
jag hadde ochså olik stora i børjan, men nu e dom jamn stora, och de e bara 4 mnd sedan din OP, vad sager din kirurg om detta?
det har gått 4 månader och en vecka sen min OP ;) Han har inte sett det. Men skulle tippa på att han säger att det typ inte syns och så...
Jag kommer att korra för höjdskillnad, önskar att jag slapp! Men då är min höjd och formskillnad betydligt större än den jag ser på dina bilder. Även ärrets placering är fel pga snäv ficka. Jag har en bild i mitt galleri. Jag hade däremot inte gjort ett ingrepp till om det bara hade varit liten skillnad (du ser ut att ha en marginell skilllnad)eftersom varje nytt ingrepp innebär risk för fler komplikationer.
Bröstförstoringar:
Första operationen för 13 år sedan, små koksaltimplantat (125 cc!!) under muskeln, gjordes i landstingets regi.
Komplikationer: För hög placering, ingen underpol. FULA!
Andra operationen 16 september 2010,Polarkliniken, anatomiska
Hmm. Ska nog ringa mina kirurg på Måndag iaf. Måste träffa han iaf och se vad han säger och tycker.
Man hoppas ju att det blir bättre om man korrar. Men tänk om det skulle bli värre? =/ Hmm.
Lycka till med din korr Sunny =)