alla ni som lyft och förstorat, hur går det?
ja hur går det för er som lyft och förstorat? hur lång tid tog det för er innan ni kunde klara er själva upp ur sängen och när kunde ni ge er utanför hemmet? läker såren ihop fint och hur lång tid tar det innan de är igenväxta? fick ni som opererade er på citadellkliniken använda bygelbhn? tryckte den inte sönder såren under brösten?
jag börjar bli så jäkla nervös nu, op. den 8 på citadellkliniken. Hur kommer det sig att det står i citadellklinikens broschyr att man ska undvika rökning några veckor innan men på operations pappret står det 1 vecka? jag röker inte längre men funderar bara på varför kliniker har så olika direktiv på hur långt innan man ska sluta, är det verkligen sant att de som gjort lyft och förstoring ska ha slutat minst 3 månader innan? isf e jag körd, rökte dumt nog några cigg när vi badade tunna i början på januari....känns som att jag kommer att dö vid operationen pga att jag har varit rökare. usch vad man nojjar sig för allting :/
bröstoperation 2011: ankarlyft+ 400cc, citadellkliniken Peter cosmo
jag undrar också samma, hur har de gått för er?
har op mig 3 gånger. först gången med 375 cc hög profil framför med ett litet lyft, sen korrat med ett ankarlyft o en tre op 550 cc hög profil delvis bakom.
puffar lite![laugh laugh](http://www.plastikoperationsforum.se/sites/all/modules/ckeditor/ckeditor/plugins/smiley/images/teeth_smile.gif)
23 år. Inga barn än. 171 cm lång - 68 kg.
BH före op: 85C.
BH efter op: ?
- Opererades 8/2 hos Gunnar Kratz på Plastikakademin -
Olika stora bröst, tog bort vävnad från det större bröstet,
gjorde lyft på båda, vårtgårdsförminskning samt la
Nu e det snart 1 år sedan op så jag kommer inte ihåg riktigt, men tror att det tog ca 5 dagar innan jag begav mig utanför hemmet, var tvungen att hämta barnen på dagis. Hade väldigt ont och kunde inte röra mig alls med överkroppen. Kunde inte ta på mig jackan själv... Tror det tog ca 2 v el nåt innan jag kunde ta mig ur sängen själv, min man hjälpte mig upp, var helt "förlamad" i armar o överkropp. ¨Jag har helt bakom musklen där även serratus musklen är involverad, därför tror jag att det tog så lång tid för mig att komma tillbaka. Jag hade både bröstband o bygelbh:n (ej uppklippt kupa). Det gick bra med ärren, de sitter en bit upp på bröstet så inte direkt där byglen är. Hade dock massa pads o inlägg etc för det tryckte o skavde. Mina sår läkte ihop hyfsat fint, fick dock ett sår i ena ankarärret som läkte efter typ 5 - 7 v. Det var jobbigt, men det gick
. Mina ärr i bröstvecket är breddökade o lite röda, de andra (rakt ner o runt vårtgården) ser du i min profil. Tycker de läkte över förväntan.. Har svårt o tro att några cigg i jan har ngn större påverkan för din op o du lär inte dö för att du varit rökare.. Om du tänker på propprisken så e det viktigaste att komma upp ur sängen efter op o röra dig...
Lycka till med din op!!
Ska själv opas 17 feb...
33 år, 3 barn
170 cm, 73 kg
Bhstrl innan: 80 C, Nu: 70 G
Op ankarlyft/bröstförstoring 25/3 -10, Citadellkliniken, Helena Sveinsdottir
Perthese 410 cc MP helt under muskel
-11 17/2 Op nr 2,
måste bara fråga varför ska du göra en till operation där du flyttar farmför? blev du inte nöjd med resultataet eller fick du någon komplikation?
har op mig 3 gånger. först gången med 375 cc hög profil framför med ett litet lyft, sen korrat med ett ankarlyft o en tre op 550 cc hög profil delvis bakom.
För mig tog det ca 2 veckor innan jag kunde ta hand om mina barn själv... Hade hjälp dygnet runt första veckan. Råkade tyvärr även ut för en blödning i ena bröstet som jag sen även fick kapsel på.
Men nu är det kanon bra och det tog ugnefär 1 månad innan mina snitt var läkta. Idag har jag bara tunna ljusa sträck som tyder på op :)
Kolla gärna in mina bilder...
Mvh // Nice
Hej! För mig va de inga problem att ta mig upp ur sängen själv. Hade bullat upp med kuddar ordentligt. Utanför dörren vågade jag inte gå på några dagar eftersom de va glashalt ute, och ville inte riskera nåt. Dag nio började jag köra bil igen. Hade hjälp med barnen i två veckor eftersom jag inte ville lyfta dom, hade säkert kunnat tidigare men hillebard försiktig där oxå. Jag har inte bytt min tejp än själv så jag vet inte hur dom ser ut än. Tror de är för tidigt för att dom ska ha läkt ihop helt än. Brösten är dryga 3 veckor. Bygeln skaver inte alls för mig, tror inte ärren sitter rakt på. Däremot har jag fått lite tryckskador mellan brösten där byglarna slutar så där har jag plåster. Angående rökningen ska du inte vara orolig allt tycker jag. Känn dig stolt över att du håller dig ifrån dom nu. Jag rökte på nyårsafton och gjorde op 10 jan. De är som föregående talare säger, mkt viktigare att röra sig efter op för att minska risken för blödning. Om man inte kommer upp så mkt i början kan man göra finger och tå gympa! Lycka till !!
tack för era svar =) känns lite bättre inför operation när man får höra andras erfarenheter :D
bröstoperation 2011: ankarlyft+ 400cc, citadellkliniken Peter cosmo