#1
2010, May 28 - 18:42
Dagarna efter OP hur mycket vågar man göra..?
Hej alla go glad..
Jag har ett par nya tvillingar som nu är ett dygn gamla.
Har inte speciellt ont , stramar i tejpen & träningsvärk men mår så mycket bättre än jag trodde.
Tagit mig upp ur sängen själv trots att mest känns konstigt, har lite ont i ryggen/axlar för att jag inte rör mig helt naturligt ;)
Men nu till min fråga hur mycket vågar man göra??
Promenader/ vila...
är jätte rastlös..
Fick bara till svar när jag lämnade kliniken att armhävningar bör jag inte göra på ett par dar... ;)
Så hur mycket tål kroppen?? ärren stygnen??
—
OP Art Cilnic 27/5
350 gelehallon undermuskeln
BH före D efter 2 barn liten B-
BH efter... hoppas jag kan vara utan BH igen.. men D, Botox i panna hårfäste & nacken mot migrän/kronisk huvuvärk
Annons
Annons
Annons
Så länge du lyssnar ärligt på kroppen och inte är helt sprängproppad med smärtstilllande, behöver du inte oroa dig. Känns det okej, är det det, det är tumregeln. Ta du en promenad om du vill och det känns bra! Har du en bra BH och tejp på, behöver du inte oroa dig för ärren, så länge du rör dig på ett normalt sätt. För skutta omkring hade du väl ändå inte tänkt? Du bör nämligen inte heller svettas innan ärren läkt ihop på ytan.
Men som sagt, bara njut av att du mår så bra!
Lite blodcirkulation och frisk luft är bara bra för läkningen med. Så länge det känns bra i kroppen, som sagt...
Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!
Tack för ditt svar..
Jag äter knapt några värktabletter mår jätte bra, men givetvis är det lite stelt & ovant.
Har inte tänkt träna men en lättare promenad för att få frisk luft känns välbehövligt..
Tack igen
OP Art Cilnic 27/5
350 gelehallon undermuskeln
BH före D efter 2 barn liten B-
BH efter... hoppas jag kan vara utan BH igen.. men D, Botox i panna hårfäste & nacken mot migrän/kronisk huvuvärk
Hur känns det nu när det är 2e dagen efter OP? Har hört att smärtan börjar komma då..
Jag hoppas kunna gå på en student på min 3e dag, men får vell se hur det blir med den saken :P
650cc. Bakom muskeln. Mentor coh 2.
Muskelpåverkan, traction rippling, 1/2 bröstet utan känsel, för litet.
Kommer lägga in större, ev. framflytt i framtiden.
Har även ca 2 ml juvaderm i läpparna, varierar. Gjort lite andra op också ;)
Hej mår bättre idag lättare at ta sig ur sängen själv.. bättre & bättre tycker jag..
Längtar så till jag blir av med tejpen bara.. & får duscha!!!
OP Art Cilnic 27/5
350 gelehallon undermuskeln
BH före D efter 2 barn liten B-
BH efter... hoppas jag kan vara utan BH igen.. men D, Botox i panna hårfäste & nacken mot migrän/kronisk huvuvärk