Annons
3 posts / 0 new
Last post
#1 2018, June 25 - 20:03
Carolinee123
Carolinee123's picture
Offline
Last seen: 6 years 7 months ago
Brons
Joined: 2018-06-25 19:04

Näsplastik Stockholm

Har äntligen bestämt mig för att genomgå en näsplastik men är osäker på vilken kirurg jag borde välja. Har varit på konsultation hos Kjell-Ove Sällström och han verkade väldigt vettig, visste precis vad jag var ute efter utan att jag behövde säga det. Han gav mig en bild på ett väldigt naturligt resultat där min knöl på näsryggen skulle filas ned samt att han skulle ta bort lite brosk på ena sidan av tippen. Dock blir jag lite orolig när jag googlar och hittar inlägg från folk som är missnöjda, speciellt med tippen (och kanske även lite nervös över att han är 75 år gammal). Är det någon som opererat sig hos honom? Blev ni nöjda? Vem skulle ni annars rekommendera en konsultation hos?

Supertacksam för alla svar! :)

Annons
2018, June 26 - 21:13
Hejch
Hejch's picture
Offline
Last seen: 3 years 3 months ago
Brons
Joined: 2018-03-27 11:20

Hej! Jag har opererat mig hos Kjell Ove för 7 månader sen, mina näsvingar blev ojämna samt att jag fick en stor broskknöl på näsryggen (har lagt ut bilder). Jag gjorde korrigering för en månad sen och än så länge är jag nöjd. Han kan ju inte rå för att jag bildat brosk. Kan dock inte bestämma mig för om jag ångrar att jag gjorde det hos honom eller inte. Mina näsvingar är fortfarande lite ojämna, men han har dock fått till ett väldigt naturligt resultat vilket var det viktigaste för mig. Det ser ut som min gamla näsa men mycket förfinad bara. Det är många som sagt att det ser väldigt naturligt ut. Det är ju det han strävar efter, naturliga näsor. Om du ska göra en jättestor förändring så kanske han inte är den bästa! Jag har endast sett hans ålder som en fördel då han är väldigt rutinerad. Han är även ”känd” för att inte lämna så mycket blåmärken efter op, efter mina operationer var jag endast lite blå någon dag efter jag tagit av gipset. Tycker han kan vara ganska dålig på att lyssna bara!

2018, June 26 - 22:03
Carolinee123
Carolinee123's picture
Offline
Last seen: 6 years 7 months ago
Brons
Joined: 2018-06-25 19:04

Tack för svar! Upplevde också lite att han var väldigt bestämd med vad han tyckte. Jag ska ”bara” fila ned en liten knöl på näsryggen så att jag får mer av en böj och ta bort lite brosk på ena sidan av nästippen. Tror inte att jag kan se bilder än tyvärr. Vad är det som gör att du inte riktigt kan bestämma dig för om du ångrar dig eller inte? Jag är ute efter lite samma sak som dig, att göra min näsa finare, inte få en helt ny. Hur nära bilden han gör vid konsultationen upplever du att du kom? Var du på konsultation hos flera kirurger innan?

Annons
Annons
Annons