#1
2018, September 6 - 13:42
Hur såg era näsor ut efter operaton? Vad kan den finneliknande grejen vara på näsvingen?
Hej!
Opererades för två veckor sen, och idag togs gipset bort. Jag har varit medveten om att man inte ska se slutresultatet förens om 6 månader, men det har uppkommit något på en näsvingen som ser ut som en svullen finne typ. Jag är rätt säker på att detta inte är en finne, men jag är orolig för att detta är något besående? Någon som haft liknande efter operation och att det sen försvunnit? Vad kan det vara , svullnad? brosk?
I övrig ser näsan bra ut :)
Annons
Annons
Annons
Har ett liknande problem och det försvann dessvärre inte. Förmodligen en ärrbildning/förhårdnad pga läkning under huden. Svårt att veta hur den ska behandlas och själv försökt att få hjälp utan att någon egentligen kunnat ge en lösning.
Första tanken är förstås "fillers" men utifrån egna erfarenheter känns det inte helt riskfritt då fillers i sig mycket väl kan skapa ärrbildning.
Men detta borde väl vara något som kirurgen kan korrigera eller?
Kan ...kan de nog. Frågan är om kirurgen vill eller rättare sagt orkar.
Sedan handlar det lite om hur man fixar det. Är det orsakat av en inflammation i huden och underliggande vävnad kan det bero på att huden även skadats lite. Som efter en riktig finne och då behöver du en blandad procedur. Skadan är liknande. En inflammation under huden, antingen pga talgkörtlar eller kirurgi. En vettig kirurg borde förstås samarbeta med en dermatolog (hudspecialist), men ignoransfaktorn i det här landet är ofta för hög för sådant.