Annons
2 posts / 0 new
Last post
#1 2019, October 16 - 20:42
Viktoriaaa
Viktoriaaa's picture
Offline
Last seen: 5 years 2 months ago
Brons
Joined: 2019-10-11 17:39

Näsplastik (citadellleniken

Hej! Jag operade min näsa för 1 vecka sen på citadellleniken hos Johannes Arnason. Och idag tog jag bort stygnen ,tejpen och gipset min näsaär jätte svullen. Men jag frågade sjuksköterskan om jag ska tejpa min näsa nu i några veckor ? Hon sa nej här på citadellleniken gör vi inte det efter vi har tagit bort stygn och gipset... men sen läste på deras sida står det att man ska ha tejp 4 veckor efter operationen och massera näsan efter 2 veckor som hon inte nämnde ens ? Helt förvirrad nu men hjälper tejpen nåt och har ni använt tejp efter gipet o stygnet tagits bort? Och har ni masserat näsan? Jätte förvirrad tjej och behöver tips ! Och ni som operat hos johaness arnason är ni nöjda med era näsor?

Annons
2019, October 17 - 18:09
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 1 hour 23 min ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00

Det kan ju vara så att det rådet du fått gäller just dig, och att bedömningen blir lite olika beroende på exakt vad om gjorts i näsan, men vore jag du skulle jag ringa aller maila Citadell-kliniken för att veta säkert. Jag skulle i ditt ställe nog gärna vilja höra det från kirurgen eller åtminstone som en direkt hälsning från kirurgen. 

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

Annons
Annons
Annons