Annons
2 posts / 0 new
Last post
#1 2020, December 27 - 23:05
Beldin
Beldin's picture
Offline
Last seen: 2 months 1 week ago
Silver
Joined: 2020-12-17 08:20

Stel i bröstryggen efter bröstoperation

Hej
Jag gjorde ett bröstlyft för ungefär 1.5 vecka sedan och allt har löpt på väldigt bra. Men nu börjar allt stillasittande av överkroppen ge mig problem med att jag blir väldigt stel och knakig i bröstryggen. Det börjar bli rätt så smärtsamt och jag hittar liksom inget bra sätt att stretcha ut på som inte samtidigt drar lite oroande i operationssåren. Jag rör på mig med promenader, men jag är vanligen mer aktiv än såhär överkroppsmässigt.

Hittills har jag testat att:
-Liggande vrida underkroppen åt ett håll och överkroppen åt ett annat. Det var skönt för ryggen, men drar i brösten och ja.. efter känns det som att jag inte ska göra så mera.
-Ligga på en pressboll. Det funkar ganska bra en stund och gör inte ont i brösten. Men hjälper liksom inte så länge.

Några fler tips?

Jag: kvinna 43 år
Utgångsläge: 70E med lite häng
Vad: Bröstlyft
När: 202012
Var: Proforma Clinic
Av vem: Ingeborg Kvig Rydingen
Resultat efter operation: Verkar fortfarande vara 70e

Annons
2021, January 7 - 09:16
Beldin
Beldin's picture
Offline
Last seen: 2 months 1 week ago
Silver
Joined: 2020-12-17 08:20

Haha det var visst bara jag.

Såhär iallafall.
-Jag har haft typ skitont i endera senan eller muskeln som ligger mellan armen ocj skulderbladet. Det gjorde både bröstryggen stel och strålade ner i armen. Jag tror att det kommer sig av brist på rörelse och att jag ligger på rygg när jag sover.
-Övningar som anges för just den problematiken går emot de restriktioner som jag har pga operation.
-Pratade med min klinik innan nyår och fick till svar att jag kan göra övningar som inte gör ont.
-Fick mer svar i början av den här veckan att jag inte alls ska göra övningar som inte gör ont utan helst inga alls.
-Fick 2 olika övningar, den ena av kirurgen och den andra av sköterskan när jag propsade. Alltså jag förstår att jag ska vara stilla, men jag kan faktiskt inte ignorera ryggen.

Men ja, det som hjälpt mest är att ligga på en pressboll, smörja in med voltarenkräm och att försöka få till den rörelse som går att få till. Rörelserna jag fått från kliniken hjälper inte egentligen, men jag har någonting som inte ska skada brösten iallafall och kombinationen med pressboll och Voltarengel blir bättre än inget.

Jag är lite förvånad över handfallenheten när det gör ont någon annanstans som följd av operation->ingen rörelse. Känns som att det borde finnas ett batteri av rörelse som går att göra/är acceptabelt att göra om man måste. Men uppenbarligen fel av mig ?.

Jag: kvinna 43 år
Utgångsläge: 70E med lite häng
Vad: Bröstlyft
När: 202012
Var: Proforma Clinic
Av vem: Ingeborg Kvig Rydingen
Resultat efter operation: Verkar fortfarande vara 70e

Annons
Annons
Annons