Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
cahk profilbild

cahk

Kvinna ·

13 feb, 2021

Samma profil, olika utseende

Bröstförstoring

Jag har tittat på en hel del bilder med samma profil (I detta fallet motiva mini och midi). Jag upplever att de ser väldigt olika stora ut. Vissa ger ett väldigt diskret intryck medan andra ser ut som en väldigt påtaglig förändring. Jag har en teori om att har man mer egen bröstvävnad ser resultatet lite mjukare och mer naturligt ut. Medan om man har mindre bröstvävnad syns konturen mer och därför uppfattas bröstet som större även med en mindre projektion? Vad tänker ni andra? Jag har själv I princip ingen bröstvävnad alls, ingen uttöjd hud heller utan brösten har bara försvunnit helt. Jag ska lägga upp en bild. Jag vill ha små "modellbröst". Alltså nätta bröst som inte upplevs som stora. Väljer mellan mini och midi och tycker det är väldigt svårt att få en bild av hur det kan tänkas bli. Projektionen från sidan spelar inte så stor roll utan jag tänker mer på hur det ser ut framifrån typ i en trekantsbikini på stranden. Jag har redan pratat med Cosmo om att välja ett något mindre basdiameter än vad han brukar använda just för att brösten inte ska upplevas som breda.

Sortera efter

Hannaan profilbild

Hannaan

Kvinna ·

13 feb, 2021

Jag tror att du har rätt. Sen är det iofs svårt att se här då många inte har förebilder... Och kanske har mkt bröst redan från start. Men jag hade precis som du ingen egen vävnad, hade a/b innan barn, f när jag ammade och sen tillbaka till mindre än innan (gick ner mkt i vikt också). Tappade allt fett och alla körtlar i brösten och hade bara lite hud, men inte direkt uttänjd. Jag tycker ju att mina blir rätt onaturliga pga att jag inte har ngt fett som mjukar upp det. Men som sagt, så svårt att se på andras resultat eftersom man inte vet bröstvävnad, bredd, underhudsfett etc. Jag önskar nog att jag tagit lite mindre då jag har lite för mkt klyfta än vad jag önskat, men har anatomiska som tar längre tid på sig att mjukna, så kanske faller de mer på plats till nästa sommar :) (Jag hade dock en önskan om c/d-kupa när jag var hos kirurg, hade med mig bilder på mina amningstuttar, haha).
Gilla
cahk profilbild

cahk

Kvinna ·

13 feb, 2021

Vad skönt med någon som har liknade förutsättningar! Hur kommer det sig att det blev anatomiska?
Gilla
Hannaan profilbild

Hannaan

Kvinna ·

13 feb, 2021

Jag var inställd på ergonomix men blev avrådd av min kirurg (plus en annan kirurg). Runda skulle inte funka på mig pga för bolligt utseende och för hög risk för rippling.
Gilla
Hannaan profilbild

Hannaan

Kvinna ·

13 feb, 2021

Vad blir det för bredd för dig? Och vad är din uppmätt till?
Gilla
cahk profilbild

cahk

Kvinna ·

17 feb, 2021

Jag hittar inte i mina papper men jag tror det var 14.
Gilla
cahk profilbild

cahk

Kvinna ·

24 mar, 2021

Helt fel men måtten haha. Blev 11,5 300 demi motiva round.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem