ettnamnhejohå
Kvinna ·
12 maj, 2025
3 dagar post op
Andra bröstoperationerHej! Någon mer här som precis har opererat sig nyligen och som just nu också genomgår de första kämpiga dagarna efter? Jag opererade i fredags så nu är jag inne på dag 3 efter operation. I fredags mådde jag prima, lördag riktigt ont, söndag aningen bättre och nu idag helt okej men sjuuukt trött. Och rejält uppsvälld och förstoppad. Har också en lite känsla av låghet vilket jag har förstått är vanligt efter operation. Gud vad man skulle vilja snabbspola fram tiden nu tills dess att man är helt läkt, smärtfri och glad. Men gäller att ha is i magen.. Nästa delmål är nästa måndag när det är dags för återbesök! Då håller jag tummarna för att allt ser bra ut så att man kan slappna av och känna sig trygg i att allt går som det ska. Just nu är man så orolig över själva läkningsprocessen och att det ska bli infektioner eller likande. Äter i alla fall penicillin i förebyggande syfte och när jag tagit en titt på brösten så ser allt så fint ut som det kan (vad jag tror) efter en sådan här omfattade operation. Jag gjorde borde bröstlyft, vårtgårdsförminskning och implantatbyte från framför till bakom. Så det var en hel del! Is i magen som sagt.. ?
Sortera efter
Linky
Kvinna ·
14 maj, 2025
ettnamnhejohå
Kvinna ·
14 maj, 2025
Heej jag är också nyopererad! Implantat 350 cc bakom muskeln + bröstlyft. Opererades tisdagmorgon så är inne på dagen efter op. Precis som du mådde jag PRIMA direkt efter haha, var helt speedad och hade massa energi men imorse däremot var kämpigare och det känns som knivar skär in vid ärret när jag rör mig och morfinet släpper och brösten är svullna som två kanoner!
En väninna gjorde nyligen samma op och sa att der blir bättre efter 4-5 dagar, så ja bara att ha is i magen!! Längtar också tills svullnaden lagt sig och jag inte känner mig så handikappad och kan sluta ta morfin. Har svårt överlag att vara stilla så mycket.. så är en utmaning haha! Hur fungerar det för dig med sömnen?
Linky
Kvinna ·
18 maj, 2025
ettnamnhejohå
Kvinna ·
03 jun, 2025
Alltså känns som att du beskriver EXAKT hur jag haft det sen operationen!! Känner så igen allt! Åh förstår oron med axeln, man är ju helt ”ny” i det här och varje ny smärta/ovanlig känsla ger lite stress ? Men ja är säkert en överansträngning. Men det som är så skönt är att alltid kunna kontakta kliniken, jag har mailat ett par gånger när jag känt mig orolig och de ringer alltid upp. Känns tryggt! Tycker inte man ska känna sig dum heller, hellre höra av sig en gång för mycket så man kan slappna av att allt är normalt/ som det ska ?
Åh fick också nytt utskrivet när jag den där skärande/brännande smärtan som var outhärdlig och morfin hjälpte inte, fick då Gabapentin utskrivet och WOW säger jag bara!! Behöver bara en tablett så är jag smärtfri i stort sett hela dagen! Behöver nästan inget morfin längre alls pga den.
Så om fler läser detta så be om att få det utskrivet att ha som backup om smärtan slår igenom morfin. Var min räddning i alla fall! (Än så länge får man väl tillägga ?)
Jag sover jättebra, men drömmer så mycket konstiga drömmar och är väldigt förvirrad haha så lite jobbigt. Sen vaknar jag alltid tidigt, mellan 4-6 av att en del smärta är tillbaka och precis när jag vaknar är det inte så härligt, sååå stel och tung att jag inte kan röra mig och ont. Men då tar jag tabletten och när den verkar försöker jag ta mig upp och röra mig så brukar jag må bra igen. :)
Håller med tror också på att försöka hålla igång! Har generellt svårt att vara still och tycker jag blir bättre för varje dag ändå och det är kanske för att jag rör mig rätt mycket! (Är väldigt mycket i sängen också såklart och tar det väldigt lugnt överlag.)
Upplever att jag har lite tung andning om jag är igång för mycket, känner du av något sånt?
Hur känner du med resultatet so far? ? ?
Jag är lite blandat nojig & spänd hur slutresultatet blir vill bara spola fram tiden haha! Är sååå nöjd med både form & storlek just nu (såklart lite väl svullna) men HOPPAS så att de håller sig ungefär såhär även som slutresult… ?
Hoppas på att vara på jobbet igen på onsdag, att en veckas sjukskrivning räcker. Känns som det nu men man får ju ta en dag i taget. Hur länge planerar du att vara sjukskriven? ❤️
Massa kramar!