#1
2010, June 22 - 09:59
Hur länge vänta på OP efter aming?
Tänkte på en grej... Häromdan så kunde jag klämma ur ngn droppe med mjölk ur mina bröst. Påverkar detta min planerade OP 24/8? Jag slutade amma mitt barn i december förra året. Har för mig att jag läste nånstans att man ska vänta ett år efter aming? Då måste jag ju tänka om REJÄLT! Jag vill ju ha fina nya stora bröst innan vår resa till GC i sena oktober då vi ska gifta oss!
Annons
Annons
Annons
Haha, var tvungen att prova jag med i och med att jag skutade amma i februari/mars och visst kunde jag också klämma ut en droppe. Har min operation inplanerad till den 30/8 så jag hoppas ju innerligt att det inte ska vara några problem. Ska fråga Cosmo när jag träffar honom på torsdag. :)
2-barnsmamma (-08 och -09) | 25 år | 158 cm | 48 kg | 70B (175cc) | Blogg
Konsultation med Peter Cosmo, 24/6 2010
Operation med Peter Cosmo, 30/8 2010
Aha
Då MÅSTE du meddela mig!! Håller alla tummar å tår nu då ![yes yes](http://www.plastikoperationforum.com/sites/all/modules/ckeditor/ckeditor/plugins/smiley/images/thumbs_up.gif)
jag opererades av cosmo 3 mån efter avslutad amning:-)
3 mån efter är det enligt han:-)
kan klämma ut något litet vitt inte ens en droppe... nu efter 4 mån.. då jag masserar brösten..
Minst 3 månader vid bara förstoring, och 6 månader vid lyft. Detta för att minska risken för att mjölk fortfarande finns kvar i mjölkgångarna vilket kan leda till infektioner & höjer risken för kapselbildning. Och även då din egna vävnad ska återhämta sig ordentligt.
hannibal.. lika klok som vanlig:-)du är som en vänlig bok med massa info:-)